- Парламентът прие на първо четене Закона за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. БСП не подкрепи закона. Господин Добрев, защо БСП се отказва от битката с корупцията?
- Първо това е поредният опит на госпожа Кунева да внесе такъв антикорупционен закон. Огромни са очакванията и на Европа, и Европейската комисия (ЕК), огромни са очакванията и на бизнеса, който иска да бъде намалено корупционното бреме. Но най-големи са очакванията на българския народ. Защото те искат реално да бъде намален политическия и административния рекет, да бъдат спрени грабежа на публичните средства при обществени поръчки и купуването на гласове. Само че този закон, който госпожа Кунева внася не дава решение на всички тези проблеми.
- Защо?
- Това е една компилация от три закона, за които ние още не сме направили оценка – дали са сработили или не. Второ – 85% от текстовете в този закон вече фигурират в българското законодателство. Единственото ново е може би детектора на лъжата, който трябва да бъдат подложени служителите в новото бюро или агенция. Тоест ние имаме законодателната рамка, просто държавата няма воля тези неща, които са реално разписани по законите, да бъдат изпълнявани.
- Намирате този закон за ненужен -компилация от сега съществуващо законодателство?
- Абсолютно ненужен. Това е поредният прах в очите на хората и най-вече заблуда от страна на госпожа Кунева и на българското общество, и особено на европейските институции. Защото опасно е това, че един микс от стари съществуващи текстове ги представяме пред обществото и партньорите от Брюксел като нови и нещо радикално. Това е смешно.
- Тоест това е закон, който е направен преди всичко за пред Брюксел, а не за да се справи реално със съществуващите проблеми?
- Точно така. Това е закон направен за пред Брюксел и не решава нито един проблем с корупцията в България.
- Крие ли, според вас, закона рискове, защото днес заявихте, че БСП няма намерение да плаща сметката на управляващите? Какво имахте предвид?
- Може би проследихте внимателно как парламентарните групи образно казано в страха от обвинение, че не желаят да се борят с корупцията една по една променяха мнението си. Искам да ви кажа, че зад това се крие нещо съвсем друго. Това е цената, която трябва да плати образно казано управляващото мнозинство, за да продължи да съществува. Това е цената, заради която Бойко Борисов и това правителство трябва да остане на власт. Ние нямаме никакво желание да плащаме подобна цена. Още повече пак казах, че това са просто кьорфишеци, зад които се крият съвсем други интереси.
- Ако между първо и второ четене бъдат направени промени, склонни ли сте да преосмислите решението си?
- Добрев: Какви промени точно трябва да бъдат направени? Аз нали точно това ви обяснявам, че тези текстове вече съществуват. Това е една от причините за Брекзит и по начина, по който гласуваха англичаните. Мен ми е писнало и на нас ни е писнало от измислена администрация. Това, че събираме и формираме поредния орган от поредните чиновници, не ни решава реално проблемите.
- Какво предлага БСП?
- БСП предлага и знам – ние държим на това, че всъщност корупцията се бори с полиция, която трябва да уважава естествено своя министър. Полиция, която трябва да има спокойствие, полицаите да имат за своето кариерно развитие и своите социални придобивки. Прокуратура, която обаче да не бъде поставяна ежедневно на политически натиск. И съд, който да бъде безпристрастен. Съдии, които да не търсят политическа подкрепа. Ето това са трите институции, които решават реално проблемите с корупцията. И няма как не работенето на част от тези институции да бъде компенсирано с друг орган. Това е едно. Второ – всички сме наясно, че корупцията е висока там, където има дълбоки социални неравенства. Където има много бедни хора и много богати. И корупцията може да бъде ограничена, само ако обществото ни стане по-богато и по-справедливо. А това правителство не е предложило нито една мярка в тази посока. Затова знам, че тяхната образно казано опит за битка с корупцията е симулативна.
- БСП запазва своята позиция за неподкрепа на антикорупционния закон?
- Категорично!
- Използвам повода, че се чуваме, за да маркираме и още една тема от политическия живот на социалистическата партия. Започнахте вътрешнопартийно допитване в цялата страна за участието на партията в предстоящите президентски избори. Да напомним за слушателите ни, че допитването стартира на 27 юни и ще продължи до 3 юли. Нека да кажем още веднъж какви въпроси поставя този своеобразен вътрешнопартиен референдум и каква е целта на това допитване?
- Добрев: Това е може би първият вътрешнопартиен референдум, който новият устав реално на БСП позволява. Това е начин веднъж да стигнем до своите членове и да поискаме тяхното мнение по решаването на важен въпрос. По-важен въпрос за левицата в следващите няколко месеца освен спечелването на президентските избори нямаме. Затова заедно с всеки един член на БСП ние искаме заедно да приемем формулата, по която БСП да участва на предстоящите президентски избори. Затова и първия въпрос е свързан с това – какъв вид да бъде кандидатурата за кандидат-президентска двойка, в която БСП да участва. Дали да бъде широка лява кандидатура или да бъде чисто партийна кандидатура. Много са споровете знаете през годините, които сме водили в БСП – дали имаме нужда от коалиционни партньори, дали нямаме; дали тези, които ги имаме в момента са ни достатъчни; дали трябва да търсим нови. Ето – с една демократична форма, каквато е референдумът, този въпрос за БСП ще бъде затворен завинаги. Ние ще решим и ще разберем всъщност членовете ни нашите дали мислят така, както мисли ръководството. Или всички да мислим заедно в посока. Тоест, ако решим, че ще бъде с кандидатура, която да е само на БСП, ще участваме на предстоящите избори с такава кандидатура. Ако членовете решат и кажат, че всъщност на БСП й трябва широка лява голяма подкрепа, то ще решим и ще отидем на изборите с такава форма.
- Ръководството ще се подчини на решението на членската маса?
- Няма по-демократично нещо, което да има като форма и начин на взаимодействие и общуване с членовете на БСП. Вторият въпрос дава възможност за коалиции с кои партии БСП може да си партнира. Там са изброени почти всички партии в левия спектър, центъра плюс патриотични формации. Тук пак през годините сме имали много спорове. Всъщност можем ли да правим, въобще да водим разговори с партии патриотични като „Атака“ или не можем. Можем ли да водим разговори казвам в кавички естествено с предателите от АБВ или не можем. Тук хората също ще кажат своето мнение. Реално дали е възможно подобно взаимодействие с тези политически субекти или не.
- Очакваме тези резултати, след което разбира се и анализа им. Но само с едно изречение – каква е активността на гласуване към момента, има ли интерес?
- Гласуването върви нормално, около 20-25% от 100-хилядната бройка, която може да участва в гласуването, до вчера бяха гласували. Предполагам, че по-голямата и по-високата активност ще бъдат събота и неделя.
Фокус, Росица АНГЕЛОВА