"Ние не сме България в Алианса, ние сме Алиансът, ЕС, НАТО".
Това заяви министър-председателят на България Кирил Петков по време на снощната си инспекция на ГКПП Дуранкулак, където се запозна с възможностите на временния пункт за издаване на документи на украински бежанци, цитиран от БНР.
"Това, какво прави България в НАТО, това не е дискусията, въпросът е работим ли заедно, тежим ли си на мястото", подчерта премиерът с обичайното приповдигнато настроение.
"Общата ни сигурност зависи от общите ни действия. Това, което войната в Украйна ни научи в цяла Европа, че единственият начин нашата дума да се чува, е да говорим в общ глас. Да, може да имаме дебати, но излизаме като общо звено накрая, общ глас, обясни Петков.
ЧЕЛЕН СБЛЪСЪК С ГЕН. АТАНАСОВ
Премиерът се похвали, че "Бългapия cтoи ĸaтo eвpoпeйcĸa гpaницa c пълнa гoтoвнocт дa пoeмe гoлям бpoй влизaщи xopa".
Той paзглeдa вcичĸи oбocoбeни мecтa – пaлaтĸи и фypгoни, ĸъдeтo paбoтят paзлични cтpyĸтypи oт Гpaничнa пoлиция и пoжapнa пpeз Aгeнциятa пo зaeтocт дo БЧK.
И остана възхитен: "Нямa пpocтo няĸaĸви пaлaтĸи, a e нaпpaвeнo пo cиcтeмaтичeн нaчин", пoдчepтa Πeтĸoв, ĸaтo пo дyмитe мy cмe cpeд пъpвитe в EC, ĸъдeтo тaзи cиcтeмa e зapaбoтилa".
Калина Koнcтaнтинoвa, която го съпровождаше, дoбaви, чe пъpвo ce oбyчaвaт пoлицaитe нa KΠΠ ĸaĸ дa издaвaт дoĸyмeнти нa бeжaнцитe, cлeд тoвa – тeзи в близocт дo мecтaтa c гoлямa ĸoнцeнтpaция нa yĸpaинци и пocлe вcичĸи ocтaнaлитe OДMBP y нac. "Toвa e чиcтo нoв пpoцec. Bcичĸo, ĸoeтo виждaтe ниĸoгa пpeди нe e paбoтилo и нe e имaлo тaĸъв пpoцec. Hиe cмe eднa oт пъpвитe дъpжaви в EC, ĸoятo ycпявa дa peгиcтpиpa и дa дaвa вpeмeнeн cтaтyт. зa вpeмeннa зaĸpилa", рапортува пред медиите вицепремиерът Koнcтaнтинoвa.
„Имаме нормална готовност да посрещаме хората, да ги регистрираме и оттук нататък да ги насочваме", е крайната оценка на министър-председателя, след като преди това посети и границата с Румъния при Русе.
Бодряшкият му тон обаче днес се сблъска челно с лидера на ДСБ ген. Атанасов, коалиционен партньор на ПП.
”По границите на България, на контролно-пропусквателните пунктове, е пълна анархия. Вижте как Полша, как Румъния посрещнаха бежанците, България е неподготвена", изстреля критиките си срещу правителството шефът на вътрешната комисия в парламента.
Ген. Атанасов съветва изпълнителната власт да си свали розовите очила и да прогледне за реалността. "Няма причина партиите в коалицията да си затварят очите за проблемите, а точно обратното – длъжни са да реагират. Моята задача е по реда на парламентарния контрол да изясняват дефицита“, заяви Атанасов в отговор на въпрос защо се оплаква, след като партията е част от управлението.
Петков и Атанасов сякаш са от две различни планети в оценките си за справянето на страната ни с бежанците.
Според премиера "Системата вече работи. Фургоните са оборудвани. Вече има работеща реална система".
Според Атанасов обаче "На едно КПП е по един начин, на друго – по друг. Днес привикваме шефовете на ДАНС и агенцията за бежанците, за да видим какво ще правим".
Премиерът отказа нашите МиГ- 29 да се ремонтират в Русия.
"Истината е, че няма как МиГ- овете да се ремонтират в Русия. Това няма как да се случи. Идеята през някакви вторични компании да изпращаме тези самолети към Русия или към Украйна, е пълен абсурд", категоричен е Петков.
Според премиера трябва да се търсят други варианти за ремонт на военните ни самолети, тъй като не може да изпращаме милиони евро за това към Русия.
В същото време той подчерта, че пилотите ни не трябва да губят летателната си способност.
"Ние трябва да обърнем изцяло самосъзнанието, че ние сме част от НАТО и заедно можем не само да пазим нашето небе, но и да пазим целия източен фланг, да имаме координация, да си попълваме дефицитите и общата ни сигурност да бъде гарантирана заедно", заяви Кирил Петков.
"Нашите Ф-16 ще дойдат, но докато стане, ние трябва да сме готови с всичко, нашите пилоти трябва да могат да летят на тези самолети, да има време за това трениране. Тази част трябва да бъде координирана още в този момент", заяви Кирил Петков.
Неговият съветник и бивш служебен министър на отбраната Тодор Тагарев го посъветва за по-енергични действия: Премиерът и правителство незабавно да поискат от съюзниците на България в НАТО да поемат контрола на българското небе, което е част от натовското въздушно пространство, включително чрез разполагане на българска територия на допълнителни изтребители от съюзни страни. "Използването на МиГ-29 предвид липсата на съвместима система за опознаване "свой-чужд" носи риск за операцията за защита на въздушното пространство на НАТО, изпълнявана от български съседи и авиация на съюзници, базирана в Румъния и авионосните групи в Средиземно море", написа Тагарев във Фейсбук.