От 19 август Китайската медийна група (КМГ) започва да публикува поредица от няколко видеоклипа, представящ 20 интересни факта за Китай, които малко хора знаят.
Точно затова в края на всеки от клиповете ще има по няколко въпроса, на които зрителите може да се опитат да отговорят и да покажат знанията си за КНР.
Клиповете ще бъдат публикувани в четири поредни петъка, като първото излъчване ще се е на 19 август. Любителите на китайската история, традиции, култура и философия могат да гледат „на живо” видеата, да ги разгледат по-късно в сайта на КМГ или във фейсбук-профила на най-голямата китайска медийна група.
Извънземни ли са създали културата на „Сансиндуей“? Колко години отне на Китай избавянето на 770 милиона души от бедността?
Колко китайски компании са сред 20-те най-успешни в производството електромобили? Къде се намира най-дългият в света морски мост?
Това са само част от темите на видеоклиповете, които ще бъдат представени на сайта на КМГ и от които могат да се научат отговорите на въпросите.
Сансиндуей е известен като едно от най-големите археологически открития през 20-ти век, което отвори врата към древната култура. Според учени той датира отпреди 3000 до 5000 години. Това място е като съкровищница от изящни бронзови, златни и нефритени изделия.
Намерените при предишни разкопки бронзови предмети са предимно ритуални, докато сред тези от Сансиндуей има и фигури на хора...
На 13 юни Институтът по археология на провинция Съчуан представи находките от разкопките в зоната за жертвоприношения на боговете и предците при руините Сансиндуей. От подновяването на археологическите дейности през 2020 г. до момента е проучена площ от 1800 кв. м, която се определя като място за жертвоприношения на боговете и предците, където са открити 13 000 културни реликви.
Изкоп 6, върху който се работи този път, и изкопите 1 и 2, които бяха разкопани през 1986 г., са идентифицирани като място за жертвоприношения от времето на династия Шан. Освен изкопите 5 и 6, които се счита, че датират от по-късен период, останалите се определят, че са на около 3200 и 3000 години, т.е. от края на династия Шан.
Филмчетата могат да се видят, ако се следи сайта на български език на Китайската медийна група (КМГ) http://bulgarian.cri.cn/ и профила ѝ във Фейсбук https://www.facebook.com/CRI.Bulgarian.