Кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер е обжалвал решението на Окръжния съд - Хасково, с което му бе наложена парична гаранция в размер на 100 000 лв.
До вторник, когато бе делото в Хасково, той бе с мярка за неотклонение "домашен арест". Искендер поиска промяна на мярката, а защитата му посочи в съдебна зала, че обвинението не се доказва.
Прокурорът поиска Искендер да остане под домашен арест. В крайна сметка състав на Окръжен съд-Хасково измени мярката му в парична гаранция.
В молбата си до Апелативния съд-Пловдив обвиняемият Искендер е посочил, че сумата от 100 000 лв. е непосилна да я плати.
Пред магистратите в Хасково той заяви, че заплатата му като кмет е 6000 лв.
Делото пред апелативните съдии в Пловдив е насрочено за вторник.
Както вече писахме, събрани са доказателства за противозаконна деятелност на кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер след 2017 година. Те ще бъдат отделени и изпратени на Европейската прокуратура, каза прокурорът от Софийската градска прокуратура Ангел Кънев в кулоарите на съда в Хасково, където Окръжният съд гледа мярка за неотклонение спрямо него, сина му Али и общинския служител Байрям Иляз.
Става дума за проект за 3 млн. лева за изграждане на водопроводи по програмата на ЕС за развитие на селските райони, уточни прокурорът. По думите му водопроводите са били изградени, но има процедурни нарушения. Спечелилото обществена поръчка дружество е наело няколко подизпълнители, което е в нарушение на европейските директиви, обясни Кънев.
На подизпълнителите не е платено и се водят граждански дела, добави той. Кънев информира и за нови обвинения, които са предявени на Искендер с вчерашна дата и които се отнасят за предполагаеми длъжности престъпления. Едно от тях по думите на Кънев е продажба на занижени цени на общински имоти на родственици.
Искендерови са най-имотните хора в тази част на България. Мюмюн Искендер построи хотели на двете си деца по схемата „къщи за гости“.
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и семейството му са придобили множество имоти и активи през годините на управлението му
Жителите на община Минерални бани повдигат въпроси относно значителното имотно състояние на кметската фамилия Искендер. За периода от 2014 г. досега семейството на Мюмюн Искендер е реализирало десетки сделки с недвижими имоти, построило е луксозни хотели и е придобило множество общински земи на ниски цени.
Имотното състояние на семейство Искендер бележи забележителен ръст след встъпването на Мюмюн Искендер в длъжност като кмет. В началото на първия си мандат през 2014 г. той декларира 100 000 лева и ипотечен заем от 41 000 лева. Впоследствие започва мащабно придобиване на имоти, като повечето са регистрирани на името на съпругата му Гюлшен.
Придобивките на семейството започват с няколко терена в село Брястово, последвани от седем имота в село Сираково. Разширяването на имотното портфолио продължава с апартамент в Хасково и множество парцели в Минерални бани. През 2017 г. съпругата на кмета придобива 14 имота в общината, докато самият Искендер купува луксозен автомобил Mercedes на стойност над 124 000 лева.
Гюлшен Искендер, която според местните жители няма активна трудова заетост, фигурира като ръководител в три търговски дружества - "ММ Тобако", "Екопродукт" и ЕТ "Гюлшен Искендер". Официалните ѝ доходи надвишават значително тези на съпруга ѝ кмет.
Наследниците на семейството също демонстрират забележителен бизнес успех. Дъщерята Назмие Искендер получава максималното допустимо финансиране от 391 000 лева от фонд "Земеделие" за изграждане на къща за гости "Роксана". Синът Али Мюмюн Али следва същия модел, получавайки идентична сума за хотел "Олимпия". Двата обекта са построени върху общински терени, придобити на значително по-ниски от пазарните цени.
Общата стойност на хотелските комплекси надхвърля 2 милиона лева, което поражда въпроси сред местното население относно източника на средствата за съфинансиране на проектите, предвид липсата на явни професионални доходи на наследниците. Европейското финансиране е отпуснато в период, когато фонд "Земеделие" се управлява от свързания с ДПС Румен Порожанов.
Според източници от партията на Ахмед Доган Мюмюн Искендер често се позовава на подкрепата на "бат Рамадан" пред своя близък кръг, демонстрирайки увереност в контрола си над общинската администрация.