Феня Декало, специално за Епицентър.бг от Санкт Петербург
Сгледата се състояла в имението на княгиня Мария Николаевна. Представили княз Александър Батенберг, който по онова време е управлявал новоосвободената държава България, на неземно красивата и неприлично богата княгиня Зинаида Юсупова.
Домакинята имала инструкции от императорския дворец да направи всичко възможно бракът между младия български монарх и Юсупова да се състои. Самият Батенберг пристигнал на това сватосване, придружен от племенника на домакинята, негов колега от полка, където служил преди да го изпратят в България - Феликс Сумароков-Елстон.
Не особено снажният български владетел, която при това бил беден като църковна мишка, не направил впечатление на княгинята. Тя била звезда сред придворните дами на императорския двор на Русия и изглежда не я блазнела перспективата да властва в една малка страна. Но се влюбила от пръв поглед в неговият придружител, офицера граф Феликс Сумароков-Елстон.
Той също не можел да се мери по богатство и по обществено положение с Юсупова. След женитбата си получава правото освен да носи титлата граф, да го наричат и княз Юсупов. Формално се води управител на фабриките на фамилията, а всъщност се интересува единствено от карти, конни състезания, лов и прочие аристократични занимания за мъже, докато съпругата му се е отдала на изкуства, благотворителност и доста сериозно участие в светския живот.
Родителите на Зинаида Николаевна се примирали със зетя, още повече, че не били свикнали да отказват нищо на своята единствена щерка. Над семейството тегнела прокоба, според която само един от наследниците във всяко поколение оживява след навършването на 26-годишна възраст. Първите деца на Зинаида Николаевна умират още като бебета. Когато княгинята ражда второто си момче Феликс, батко му Николай ридае. Макар и на 7 години, той знае семейната легенда: основателят на рода, ногайският хан Юсуф-Мурза, въпреки несъгласието на повечето си съплеменници, сключва мир с Иван Грозни.
От страх, че ще убият синовете му, ги изпраща в Москва, а там те примат християнството. Молла проклел фамилията да им умират децата, с изключение на едно. Малкият Николай прозрял в раждането на по-малкия си брат подписана от родителите му смъртна присъда. Той бил необикновено умен. Завършил право с отличие и всички му предричали блестяща кариера на държавник. Неочаквано младежът се влюбил в съседката си по имение в Подмосковието Мария Гайден, сгодена за армейски офицер. Годениците тръгват на предсватбено пътешествие, а Николай Юсупов пътува след тях. Дори се говорило за женитба, но родителите й, докато той бил на почивка, набързо я оженили за военния. Князът опитва се да се срещне с Мария. Вместо това получава покана за дуел и бива убит от съпруга й.
По-малкият син - Феликс прилича на майка си, но докато при нея чертите са като на ангел, той повече прилича на демон. Той не залягал особено над книгите. Обичал, също като баща си, чашката, хазарта, лова и всякакви развлечения. Почти насила го оженват за необикновена красавица - княгиня Ирина Александрова.
След като в техния дворец на Мойка се взема решението за убийството на Григорий Разпутин, съпругата му послужила за примамка на сладострастния монах. Според друга версия, Распутин е трябвало да се срещне с Ирина Александрова, за да я помири с Феликс, след като се разчули негови хомосексуални забежки.
Тялото на монаха изплува от реката. Понеже заговора участват и на членове на царското семейство, и затова няма смъртни наказания, а Феликс е заточен в семейното имение Ракитное. Майка му подкрепяла участието му в заговора, с което си навлякла ненавистта на Великата княгиня. По-късно, обаче тя признала, че ако се вслушвала в предупрежденията на Юсупова, много следващи трагедии биха могли да бъдат избегнати.
Княгиня Юсупова била наистина необикновена жена и на българския престол би могла да постигне много. Още 7-годишна й се наложило да посрещне английският посланик в дома си. Каретата на родителите й се повредила и те закъснели за аудиенцията. Малкото момиченце водило светски разговор с посланика, но той явно нервничел, че ги няма възрастните. Тогава тя невинно го попиталата не би да му се пишка и … стопила ледовете.
Красива и артистична, княгинята имала собствен театър в двореца си. Част от постановките били на самия Станиславски, който повтарял, че истинското призвание на Зинаида Юсупова е актьорството. Тя си позволява да излиза на сцена само в собственият си театър, на чиито спектакли не веднъж гостувало и императорското семейство.
Била и необикновена танцьорка. Пет пъти я повикали на бис, когато на един от карнавалите в двореца отишла предрешена като руска селянка и изпълнила фолклорен танц.
На княгиня Юсупова руснаците дължат и първите крачки във фигурното пързаляне като официален спорт. В парка с езерото, който тя подарява на общинските власти на Санкт Петербург се устройват първите състезания по танцови двойки на лед.
Художникът Серов трудно се съгласявал да рисува богаташи, но след няколко сеанса, изобразявайки забележително красивата и умна княгиня, той заявил, че ако всички състоятелни хора са като нея, то е справедливо да са над другите. Негов е портрета и на сина й Феликс с кучето му.
Когато започва Първата световна война всички руски аристократи се опитват да изтеглят авоарите си от чужбина. За щастие на семейство Юсупови не му се отдава да пренеса всичко в Русия. Княгинята оборудва болница и дори лично се грижи за ранените. След революцията, която я заварва в Крим, успява да емигрира най-напред в Англия, а после се премества в Париж, където е погребана.
Ето част от богатствата, които остават в Русия: 250 хиляди декара земя, около 15 различни фабрики, рудници, доходни здания с приходи от над 15 милиона златни рубли. Дворецът в Петербург е обзаведен с оригиналните мебели на гилотинираната Мария Антоанета. Юсупова сама отнася чест от бижутата си, а за друга се връща сина й Феликс. Предрешен като работник, той успява да проникне в тайния будоар, където се влиза след натискане на секретен механизъм. Там е имало антикварни бижута, принадлежели почти на всички царски фамилии в Европа, както и съвременни произведения на бижутерското изкуство. Зинаида Юсупова не се разделяла с бисер от короната на испанския крал Филип Втори «Пелегрина».
Дворецът на Мойка, след революцията, станал Дом на културата на учителите, а театърът и до сега е един от най-престижните. Запазени са оригиналните мебели в балните зали и дори столовете в театъра, които музейните работници с много труд са успели да съхранят по време на блокадата, когато са липсвали дърва за огрев.
Случайно успяват да открият механизма и да влязат в тайния будоар на Зинаида Юсупова в него откриват …труп. По-точно балсамирано тяло на млад мъж.
Според преданието бабата на Зинаида Юсупова, която минала под венчило на 10 години за 4 пъти по-възрастен мъж, се оказала вдовица на около 30. Влюбила се в декабрист. Когато го хванали и осъдили тръгнала с него на заточение. Младежът не издържал студа, а влюбената жена откупила от пазачите трупа и го балсамирала, за да бъдат винаги заедно.