В деня на катастрофата бях тръгнала към местопроизшествието, говорих с премиера Янев и той ме посъветва да не отивам.
Това заяви пред БНТ служебният министър на регионалното развитие Виолета Комитова.
Там вече бяха всички разследващи органи. След това се включих по телефона пред някои медии, допълни тя. Така че, аз не съм се крила, просто много тежко преживях тази трагедия, защото никой от нас не е застрахован от такова нещо. След това бях учудена как всякакви специалисти сутрин, обед, вечер се произнасяха по темата пътна безопасност. Чух повече от 40 експерти по всички телевизии, дори се изненадах, че в България има толкова много експерти по пътна безопасност, обясни Комитова.
Никой не говори, че се е случило през нощта, че е валял дъжд, че пътят е бил хлъзгав, че е имало отблясъци, отбеляза Комитова.
Това е катастрофа, съчетана с пожар, аз съм работила много по тази област - пожарна защита на сгради. От пожара, по-тежкото е взрив, просто няма време за реакция, допълни Комитова.
Тук има нещо много странно - този пожар е възникнал много бързо и се е разгорял, това става в много особени случаи. Например - ще ви кажа нещо много важно - че брашното например, е взривоопасно. Когато брашното се смеси с въздуха, прави взривоопасна смес. Боя - много взривоопасно нещо... Тоест, около нас е пълно с взривоопасни предмети, ние дори не подозираме за това, обясни Комитова.
По думите й, пожарът в автобуса е обхванал предмети, които много бързо изгарят и не е имало никакви време за реакция.
За съжаление, докладът от проверката на пътя не е приключен, обясни регионалният министър. Този път не е нито магистрала, нито скоростен път по документи, допълни Комитова.
Тази злощастна мантинела е направена по проект от 2002 година, тя не е извън нормите. Тогава тя си е била по правилата, заяви министърът.
Да внимаваме водата в България да не изчезне, както изчезна българският домат.
Така служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова коментира пред БНТ подготвяния проект на Закон за ВиК, в който се предвижда месечно потребление до 3 куб. м на човек да бъде на една стойност, но при надвишаване на потреблението над това ниво, цената също да се увеличава.
"Цената на водата ще расте и това е необратим процес. България не внася, а добива вода. Не ми се иска да стане като с тока - да произвеждаме ток, да изнасяме ток и накрая да нямаме ток за вътрешно потребление. Да внимаваме водата в България да не изчезне, както изчезна българският домат", каза Комитова.
По думите ѝ по темата трябва да се прояви далновидност и заради това от регионалното министерство са предложили варианта всеки, който хаби повече от 3 куб. м вода на месец да плаща повече. Тя изрази притеснения, че ако не се предприемат мерки, след 10 години България може да започне да внася вода.