Ралица Филипова, специално за Епицентър.бг
Бабата на Боб Дилън е казала: „Щастието не е по пътя, щастието е пътят!“. С тази безспорна мисъл завършва срещата ни с Илко Биров – музикант, нестандартен преподавател по английски език, философ любител. Започнала е два часа по-рано в уютна стаичка в красива стара къща близо до НДК. Там се намира езиков център, в който Илко преподава английски на две три годишни деца, тийнове и възрастни хора.
„Системата ми представлява изучаване на езика чрез преподаване на други дисциплини. Учим география, правим експерименти, навлизаме естествено в езика. Най-важното е да е забавно“. А то се получава когато Илко взима китарата и заедно с учениците започват да измислят песни на английски. Подходът към всяка една възрастова група и човек Илко си е изработил сам. За основа са му послужили уменията, които е придобил в Пловдив от своя учител и ментор Кийт Кели.
„Имах късмета и удоволствието да ме наставлява и да попивам от него. Той обучава учители по цял свят и покрай него открих, че ми харесва да работя с деца. Имам вече усет да забелязват кое дете от какво има нужда.“
Първите си английски думи Илко научил в детска градина във Ванкувър, където родителите му принудени от промените, потърсили по-добра работа. Детството преживяно в Канада за Илко е хубав спомен. Там за първи път вижда укулеле и блок флейта, и спечелва първия си долар рисувайки Спайдърмен.
При едно от завръщанията в родния си пловдивски квартал Кючюк Париж, той получава от вуйчо си ценен подарък - електрическа китара. „Бях на 10-11 години и беше съвсем естествено като се появи. Вуйчо ми е барабанист, а баща ми е голям любител на музиката. Започнах да се занимавам сам. Чак в 12 клас тръгнах на класическа китара.“
Днес Илко се готви да кандидатства за магистратура в Консерваторията специалност „Композиция“. Мечтата му е да започне професионално да създава песни за деца и музика за филми и игри. „Един приятел беше казал, че това, което го подтиква към писането е четенето. Това, което мен ме подтиква към композирането е самата музика. Когато чуя нещо, което много ми хареса ми се иска да го направя и изкарам по същия начин.“
Когато не преподава Илко или слуша, или пише, или изпълнява музика. Доставя му удоволствие да споделя музикалните си предпочитания и с други хора, и от време на време свири в клубове… пиратски, стари шотландски песни или каубойски балади. Текстовете ги взима от книга, в която те са събрани. „Обичам песни, които разказват някаква история, все едно че четеш приказки.“
Четенето е другата му страст. Няма значение дали на английски или на български. Важното е книгата да е интересна, да е биографична или философска. „Една от книгите, с които съм израснал бе с текстовете на „Доорс“. Обичах да я отварям и да пея без да знам как са звучали.“
И още нещо за Илко в няколко бързи въпроса и още по-бързи отговора, за да се смени ритъма:
Фамилията ти е… по линия на баща ми. Едната версия е, че дядо ми в Прилеп е имал бирария, а другата, че идва от „бир“, което на турски означава едно.
Музикалната гама, в която би описал днешния си ден е … до мажор – основна тоналност, в която няма черни ключове.
Музиката, с която би събудил Пловдив е… на Боб Марли, за София… на Боб Дилън.
Ако трябва да се изнесеш бързо ще вземеш … всичките си китари.
Би живял в … Япония или в Ню Йорк от 60–те години на миналия век.
Планина или море? Град…
Топло или студено? Студено. Действа по-пречистващо на мислите.
Дъжд или слънце? Сняг.
Сутрин или вечер? Малките часове на нощта…
А сега накъде? Прибирам се и ще чета …