Министърът на правосъдието Христо Иванов обяви, че допуска обрати по постигнатия от политиците консенсус за промени в Конституцията, защото все още те не са факт. В интервю за БНР той припомни, че само част от неговата идея е приета от депутатите, а именно промените във Висшия съдебен съвет (ВСС), което обаче е изрично изискване на Европейската комисия (ЕК).
"За да можем да прокараме тези промени в Закона за съдебната власт, ние трябва преди това да ги обезпечим конституционно.
Очакваме произнасяне на Венецианската комисия, която ще приложи едни много ясни международни стандарти, а това също ще се отрази на средата, в която Конституционният съд ще трябва да взема решения", каза Иванов.
Когато оценяваме конституционните промени, винаги трябва да гледаме на тях само като на "блата на тортата" или основата на къщата, но така или иначе, те са само част от конструкцията, която трябва да изградим, за да постигнем препоръката на ЕК за реорганизация на ВСС така, че следващият да заслужава доверие. Много преди въпроса за избора на парламентарната квота на ВСС предстои също толкова важният въпрос, със сигурност тази есен, за избора на новите членове на Инспектората. Каквото и да пишеше в сегашния подписан законопроект, на този етап от процедурата винаги можем да се върнем. Докато не го видим в Държавен вестник, колкото и бомбастично да е по своите съдържания, то винаги е намерение, допълни Иванов.
На коментар, че от министър с оставка в джоба си, до министър, който ще си отиде, когато направи съдебната реформа, и че се очертава като министър, който дълго ще остане на поста си, Христо Иванов отговори следното:
"Това не са взаимоизключващи се неща и второ – не знам дали ще е дълго. Зависи докога има политическа перспектива да се правят реформи. Няма промяна – аз съм с оставка в джоба си".