„Няма напрежение!“ Това бе лаконичният отговор на лидера на БСП Корнелия Нинова на журналистическия интерес към заседанието на Националния съвет на БСП в неделя.
Очаква се на него да бъдат направени промени в Изпълнителното бюро (ИБ) и повечето депутати, членове на соцръководството, да го напуснат. Запитана по какви критерии ще се реши кои депутати да останат в ръководството на партията, Нинова отвърна: „Всичко останало ще научите в неделя!“
Както Епицентър.бг написа, най-вероятно вицепремиерът в служебното правителство Деница Златева, която е член на ИБ, ще стане и зам.-председател на партията. Според нашите източници двата поста – членове на ИБ и на Народното събрание, ще запазят самата Нинова, зам.-председателят на партията Стефан Данаилов и организационният мотор на червените Кирил Добрев. Той също коментира в кулоарите на парламента предстоящия форум.
„Още преди изборите колегите, членове на ИБ говорихме, че не трябва да има съвместяване на постовете народен представител и член на ИБ. Естествено, че ще останат някои хора, които да бъдат мост между парламентарната група и БСП“, заяви Добрев, цитиран от „Фокус“.
Кирил Добрев бе по-многословен от Нинова и обясни, че на пленума, който започва в 11 ч в неделя, ще бъде разгледан и бюджетът на БСП за 2017 г. „Имаме и точка "Промени в ИБ". Няма никаква драма“, заяви Добрев. Според него някои от народните представители ще трябва да се разделят с постовете си в ИБ и добави, че самият той ще постъпи принципно. „Винаги съм бил човек, който е носил промяната и не се съмнявайте, че ще подходя принципно по този въпрос. Естествено, че ще споделя моето решение първо с колегите от партията“, заяви Добрев. Той също подчерта, че в партията няма напрежение, свързано с предстоящото заседание. „Кои да останат и кои да си отидат от ИБ ще решат членовете на Националния съвет. Председателят ще има предложение и ще го разберем в неделя“, каза Кирил Добрев.
„Трябва да има много силна връзка между ролята на парламентарната група и политическото ръководство на БСП - това е и разбирането на Корнелия Нинова от последния пленум.“ Това пък бе коментарът на депутата Красимир Янков. В медиите се появи информация, че между него и лидера Нинова има конфликт, свързан с предстоящите промени в бюрото.
Янков обаче бе категоричен: „Конфликт няма! Ако става въпрос за различни мнения, за начина, по който трябва да функционират органите в партията, за начина, по който трябва да се взимат решения – политически и организационни, това е друг въпрос. Не бих искал да бъда включван в такава персонална битка или личностни виждания по отношения на сблъсък.“ Запитан как ще реагира, ако го извадят от ИБ, Янков каза, че това е възможност, която зависи от председателя на партията. Той не скри, че смята идеята народните представители да не съвместяват постове в ИБ за неработеща.
"Не може да се разделя механично отговорността на човек от ръководството, който е и в Народното събрание. Политиката на партията се формира в нейните органи, има и оперативни решения, които се взимат от ИБ и те се претворяват в българския парламент“, смята той. Янков поясни, че на последното заседание пред членовете на Националния съвет лидерът на БСП Корнелия Нинова е изразила такова виждане. Той поясни, че Корнелия Нинова е поела и ангажимент, че ще предложи организационни промени. „Това според мен би трябвало да значи промени в ИБ, в органите на партиите, съвети, комисии. Това очакваме, това е право на председателя“, заяви Янков.