В остра декларация от парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова посочи разликите между обещанията на ГЕРБ в предизборната кампания и действията във властта.
„Парламентът не работи пълноценно, мисля че дори поставихме рекорд за най-краткото заседание, как изглежда това извън тази зала – зле.“ В парламента поставихме рекорд с най-краткото заседание от 23 минути, каза тя, обяснявайки защо се срива авторитетът на институцията.
„Правителството няма законодателна програма. В предизборната кампания твърдяхте, че сте готови да управлявате, че влизате с летящ старт във властта. Видяхме го – фалстарт!“, изтъкна Нинова.
„От началото на 44-ото Народно събрание има внесени шест законопроекта - четири от тях от БСП, един от „Воля“, един от ГЕРБ . И един от ОП и ГЕРБ, изтеглен след това. Това е законодателната ви инициатива до днес“, продължи лидерът на социалистите.
„Преди изборите обещавахте увеличаване на пенсиите, борба с корупцията. Къде са тези закони? Но без да обещавате, внесохте лобисткият закон за земеделските земи“, каза още тя.
Преди изборите – доходи и сигурност за народа, след изборите – тези същите неща, но за управляващите, бе изводът на Корнелия Нинова.
Нинова изброи законопроектите, които "БСП за България" е предложила, като този за преизчисляване на пенсиите. "Ние не спечелихме изборите, но ви дадохме законодателна програма. Вие очевидно нямата такава! Нека Народното събрание работи по нашата. Тя е на банките ви под формата на законопроекти", продължи Корнелия Нинова.
После направи сравнение между ГЕРБ и БСП по активността в парламентарния контрол.
"ГЕРБ са задали 1 въпрос, „Обединени патриоти“- 3, а "БСП за България" - 48. Но по-важното е, че министрите на Бойко Борисов са отговорили само на 5. Управляващите не изпълняват и ангажимента си за парламентарен контрол“, каза още Корнелия Нинова. И направи извода: "Два месеца нищоправене на управляващи и правителство!"
Но пък през това време течала трескава работа по разпределяне на постове и пари.
Корнелия Нинова припомни и една от опорните точки на ГЕРБ преди изборите - БСП няма екип за управлене, ние имаме, искаме дебат между екипите, а не между лидери.
„Какъв се оказа този екип днес?! Заместник-министър на енергетиката срещу когото шест работодателски организации пишат гневни декларации. Заместник-министър на външните работи, за когото се разгоря спор дали е бакалавър или магистър, но пък човекът има принос, че е от онези млади, които целуват публично ръка на Борисов на обучение „Младежи ГЕРБ“, продължи атаката Нинова.
„Имали ли връзка това отношение към дипломацията с празния стол на България на срещата в Пекин, който събуди недоумението на много европейски лидери и на участниците в тази среща. Кумата на един от ръководителите на ГЕРБ става заместник-министър. Заместник-министър на транспорта, когото Съюзът на българските превозвачи и международните превозвачи обвиняват в злоупотреби. Целият състав на БДЖ е настръхнал от ръководството, което назначихте! Заместник-министър на МВР, който казва, че проблемите трябва да се решават с бой и се възхищава от шериата. Това е екипът на Бойко Борисов, с който той така парадираше преди изборите!“, каза още тя.
И продължи: „Заместник-министър в правителството на Граждани за европейско развитие на България с хитлеристки поздрав и вицепремиер с майтапчийски снимки от Бухенвалд! Докъде докарахте европейска България! Заради властта и парите ли сте готови да пренебрегнете изконни български и европейски ценности?! Ние искаме оставката на Валери Симеонов!“
„Понеже си позволявате да обвързвате случая с казаното от Крум Зарков няма да пренебрегна този въпрос. Ние сме различни от вас и отликата е в следното - когато Крум Зарков произнесе тази реплика, БСП я определи като грешка. ГЕРБ определя днешната ситуация като майтап“, изтъкна разликите Корнелия Нинова. „Казах на Крум Зарков веднага и светкавично трябва да се извиниш и той го направи. Бойко Борисов каза на всеки се е случвало в командировка да си прави такива майтапи“, обясни тя. „Извинение от едната страна, а от другата - човешко било да си правиш снимки с хитлеристки знаци“, посочи Корнелия Нинова.
Очаквайте подробности!