Лидерът на БСП Корнелия Нинова се срещна в парламента с председателя на ВКС Лозан Панов. Разговорите са част от кръга консултации, които провеждат социалистите във връзка със законопроекта за борба с корупцията, внесен от парламентарната им група. Досега Корнелия Нинова представи проекта пред Съюза на съдиите, главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на ВАС Георги Колев. В законопроекта се предвижда бъдещият антикорупционен орган да има разследващи функции, а неговият председател да се назначава от президента.
Лидерът на БСП защити позицията си, че шефът на звеното "Антикорупция" трябва да се назначава от президента и в разговора с Лозан Панов. Това е застъпено в законопроекта на социалистите, докато управляващите от ГЕРБ настояват ръководството на антикорупционния орган да бъде излъчено от парламента. Не е нормално този, който държи финансовия ресурс, да контролира как се използва той, отсече Нинова в изявлението си пред медиите.
Нинова защити позицията на левицата така: „Ние не правим закон за един мандат. Ние стъпваме на принципа – власт, власт възпира. Не е логично този, който държи изпълнителната власт, обществения ресурс, бюджета, който харчи парите, той да назначава органа, който контролира!“
Соцлидерът обясни, че ако антикорупционният орган е подчинен на този, който управлява, няма да се постигнат целите на закона - да има истинска борба с корупцията по високите етажи на властта. Така законът няма да сработи, категорична е тя.
Корнелия Нинова констатира съвпадения на мненията с Лозан Панов по два важни въпроса и едно разминаване.
„Що се отнася до различните власти в България, които трябва да имат отношение към антикорупционния закон. Г-н Панов смята, че не е противоконституционно и е добре президентът да определя председателя на антикорупционния орган. И второто – че е важно съгласно конституцията (този орган )да има разследващи функции. По тези две неща сме на едно мнение. Оставаме на различни позиции. Оставаме на различни позиции относно прокуратурата. Г-н Панов смята, че трябва да се направи по-комплексна реформа, която минава и през промяна в конституцията. БСП не споделя това“, обобщи разговорите си с Панов Нинова пред медиите в парламента.
"Това, което предлагаме не дублира работата на другите антикорупционни органи, а привнася нещо ново- разследването. Тези органи досега се занимават със събиране на информация, но не правят разследване“, каза още Корнелия Нинова пред медиите. И продължи: „Лозан Панов предложи да направим анализ защо сегашните органи, които имат отношение към корупцията, не работят. Представихме позицията си, че не всички трябва да бъдат поставяни под един знаменател, някои имат по-добри резултати, други - не.“
Запитана как ще коментира думите на Лозан Панов, че създаването на антикорупционен орган изглежда като борба за власт между БСП и ГЕРБ Нинова отговори категорично: „Съвсем директно и много искрено заявих, че не споделяме такова мнение. Той дори каза, че се прави заради предстоящия доклад“. „Ако управляващите искат преди доклада да демонстрират, че вършат нещо, то това не може да бъде аргумент за опозицията, аргументите ни са принципни“, добави тя.
Лазар Панов говори преди нея. Според шефа на ВКС нова агенция, която да обедини всички антикорупционни звена, била излишна.
"Създаването на още един антикорупционен орган с дублиращи функции, без ясни механизми за контрол и отчетност, цели само заобикаляне на основната тема - реформа на прокуратурата", смята шефът на ВКС.
"Ако бъде създаден такъв антикорупционен орган, не виждам пречка президентът на страната да назначава неговия председател", каза обаче Лозан Панов, който застана пред медиите преди социалистите. „Няма законова пречка това да прави президентът. Той е равно отдалечен от всички власти и органът, който се опитва да бъде създаден ще разследва включително представители на парламента“, обясни той. „Едно е отговорността да се поеме от един колективен орган, друго е да се поеме еднолично от някой, който ще носи отговорност и за това, което е предложил като назначение“, добави Лозан Панов.
Според него погледнато отстрани темата кой ще назначава този орган и за БСП, и за ГЕРБ изглежда като борба за още един властови ресурс в държавата. „Този орган, ако се създаде би трябвало да има разследващи функции. Всякакъв страх, че ще използват СРС-та и няма да има контрол са неоснователни“, каза още председателят на ВКС.