Копие на женската тиара на царете от Второто българско царство е новата атракция на Националния исторически музей. Дизайнът на тиарата е автентичен, благодарение на почти фотографските изображения по стените на Бачковския манастир и Боянската църква. Експонатът има ценността на оригинал, тъй като е първото по рода си копие.
Мъжката корона е подарена на цар Калоян от папа Инокентий III през 1204г. Държавният символ е имал изключителна важност, поради факта, че е дарен от главата на християнската църква. Вероятно е носен от всички български владетели от Втората българска държава до подането ѝ под османска власт през 1395г.
Реализирането на проекта отнема почти година. А необходимите материали са набавени чрез дарения. Патриотични българи отдават безвъзмездно 3 кг. благороден метал, 1 000 перли и десетки полускъпоценни камъни. Първо е изработена короната на владетеля – боен шлем от злато, инкрустиран с камъни и бисери. Женският вариант е доста по-пищен, изработен е от карион, цитопрас и култивирани перли, а основата е от злато и кожа.
Първата притежателка на оригиналната корона е царица Ирина, византийка по произход, омъжена за цар Иван-Асен II. В летописите тя е описана като амбициозна жена, която брани българските интереси с всички сили. Тиарата става притежание на царица Теодора в периода 1307г. – 1322г. Съпругата на Константин Тих, която се омъжва и за Ивайло, за да укрепи държавата – Мария, също е една от притежателките на ценната вещ.
Мъжката корона напуска пределите на България през 1395г., когато цар Иван-Шишман се предава на османските власти. Тя е отнесена в турската столица по онова време - Одрин и вероятно е унищожена.
Мъжката и женската корони са символи на българската държавност, знаци на националната ни идентичност, заяви директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. Тези символи са били загубени, поради бурната ни история, в последните няколкостотин години, допълни той. Амбицията на институцията е възстановяване на държавните символи, като част от тези проекти е и реставрацията на Голямата Базилика в Плиска.