- Вие сте един от социалистите от столичния район Красно село, подписали т.нар. „Кърваво писмо“, в което призовавате за радикални действия в БСП и за едва ли не революционни промени в партията и в стила на ръководвото й. Резултатите от местните избори ли преляха чашата, господин Паскалев?
- Последните резултати от местните избори показват, че процесът, който върви в БСП, води до нейното унищожаване. И което е още по-лошо, до унищожаването на една партия, която би следвало да бъде основна опозиционна сила и коректив на управлението, което и да е то в момента. В сегашното си състояние БСП не може да говори и да има претенции за управление на държавата. Документът, който наричате „кърваво писмо“, беше подписан единодушно от участниците в срещата. И в него се казва, че желанието е нещата да се поставят на принципна основа, без да се коментират личности и оставки, а само онова, което е важно за БСП и за държавата.
- В БСП винаги много се е говорело, но винаги е липсвала конкретика. В писмото говорите за „порочен стил и методи на ръководството“, за това че „на водещи партийни позиции се издигат едни и същи дейци, които си мислят че са уникални и незаменими“. Но това се говори под сурдинка от години, то не е ново.
- Е, сега вече няма да е под сурдинка, а директно. Първо, ние станахме свидетели на управлението на кабинета „Орешарски“, който беше структуриран и съставен по абсолютно неясен начин. Никой в БСП и до момента не може да каже кои от членовете на този министерски съвет бяха представители на БСП и кои не. И второ, кой какви задачи им е възлагал и каква отговорност е търсел от тях за поведението им. И респективно какви корекции върху политическото им поведение са нанасяни на базата на конкретни партийни решения.
Още повече, че БСП носеше отговорността на мандатоносител на този кабинет. Да не говорим, че практически и за партийното ръководство към онзи момент и до ден днешен няма отговор на въпроси, поставени от основни партийни организации и отделни партийни членове. Според нас, това управление беше повратната точка, в която БСП загуби своя морален облик. И затова смятаме, че е крайно време нещата да се поставят на мястото им.
- В какъв смисъл, какво имате предвид да се постави на място?
- БСП да каже ясно чии интереси ще защитава. Дали това ще са интереси на определени групи от граждани на Република България, какви национални интереси ще защитава, какви приоритети ще отстоява в политиката, която ще води, какви кадри ще реализира в нея и каква отговорност ще носят те пред партийните структури.
Защото в противен случай ще стигнем до ситуация, в която някой ще си присвоява правото да говори от името на пратията или ще си позволява да коментира лявата идея като единствено присъща на него, като неин носител. Става дума за абсолютно принципни въпроси като – що е това БСП, има ли почва в България, чий интереси отстоява и по какъв начин го прави?
- Отстрани БСП изглежда много объркана, все едно живее в друга реалност?
- Ще го кажа директно. БСП, каквато е в настоящия момент, е абсолютно недееспособна. И тя го доказа на местните избори. Ако не бяха конкретни личности на БСП, които като кандидати за кметове и за общински съветници постигнаха конкретни резултати, БСП нямаше да съществува в публичното пространство.
- Днес бе обявено изследване на агенция „Алфа рисърч“, според което БСП има малко над 8 процента?
- Не съм запознат с него, но на нашата дискусия беше казано, че БСП върви към края си. Ако реално продължава този си ход, то тя ще стигне дотам да се бори за присъствие на политическата сцена на България. А това е страшно!
- Казахте, че няма да говорите за оставки, но къде е отговорността тогава, кой я носи?
- Предстои конгрес на БСП. Реално погледнато цялото ръководство на партията със започването на конгреса си подава оставката. И БСП трябва да направи своя избор. Целта на този документ практически е в средите на БСП да започне дискусия по тези основни въпроси – програмна декларация, механизъм за издигане на кадрите на БСП, тяхното развитие, контрол и оценка на дейността им.
Отварям само една скоба – приела ли е БСП досега оценка за работата на когото и да е било свой председател, което и да е Изпълнително бюро или Национален съвет за грешките, които са допускани? Няма такъв случай! В този смисъл това трябва да стане неразделна част от устава на БСП. Отделно на БСП й трябва един много кратък и ясен стегнат устав. А не това четиво, както е сега, и което не дава възможност да се разбере какви са структурите, какви са отговорностите и в крайна сметка кой ги носи.
- Партията не е ли твърде капсулирана в себе си, не трябва ли да се отвори към младите и активни българи?
- Ще го кажа съвсем обективно – първо, в момента БСП представлява една част от пенсионерите в България, не цялата. И второ, много малка част от активните хора в България. Тези, които работят, изкарват някакви материални блага и т.н. Ако БСП не се отвори и не намери място, защитавайки интереси и създавайки перспектива за хората, какъв е смисълът от нейното съществуване?
- А ако не ви чуят?
Ако не ни чуят, БСП ще престане да съществува. Няма значение кой е председателя, кои са членовете на Изпълнителното бюро. Според мен в БСП най-голямото нещо, което съществува, е егото на лидерите.
Визитка:
Костадин Паскалев е роден през 1961 г. В периода 1995-2001 е кмет на община Благоевград. През 1997 специализира в Мюнхен в Академията по мениджмънт, а през 1998 и в местното самоуправление на Университета в Северна Каролина. От 2000 година е председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. В периода 2001-2002 е заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството в кабинета на Симеон Сакскобургготски. От 2002 до 2007 е съветник на президента Георги Първанов. От 2007 до 2011 година е кмет на Благоевград. На последните местни избори отказа на БСП да издигне кандидатурата му за кмет на Благоевград.