Пол Уилън при обявяването на присъдата му Снимка: БТА

Той е сред размемените днес затворници между Русия и Запада

Кой е бившият американски морски пехотинец Пол Уилън, осъден на 16 г. затвор в Русия за шпионаж

4251 | 1 авг. 2024 | 19:17

Американските власти многократно твърдяха, че 54-годишният Уилън е „несправедливо задържан“ от руските агенти и е станал тяхна мишена, само защото е американски гражданин


Бившият американски морски пехотинец Пол Уилън е сред лицата, включени днес в размяната на затворници между Русия, САЩ, Германия и Словения, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Той беше задържан от агенти на руската Федерална служба за сигурност (ФСС/ФСБ) на 28 декември 2018 г. в московския хотел „Метропол“ по обвинения в шпионаж, припомни Ройтерс.

През следващите шест години руските власти отказваха да го освободят при няколко размени на затворници, включително и тази през 2022 г., когато в родината ѝ беше върната баскетболистката Британи Грайнър.

Американските власти заявиха, че 54-годишният Уилън, който беше осъден на 16 години затвор в наказателна колония, е „несправедливо задържан“ от руските агенти и е станал тяхна мишена, само защото е американски гражданин.

Неговият случай беше отнесен до най-високо равнище в американското правителство, а държавният секретар Антъни Блинкен подчерта, че срещу Уилън са повдигнати „фалшиви обвинения в шпионаж“ и съобщи, че той е третиран от Москва по различен начин от останалите затворници, за да бъдат засилени страданията на семейството му.

Уилън също отрече да е бил шпионин и обясни, че флашката, която е била намерена у него и беше посочена като доказателство за шпионската му дейност от руските власти, е съдържала снимки от ваканцията му в Русия, където е пристигал за сватбата на приятел.

След процес, проведен при закрити врата, за който американските дипломати казаха, че е бил нечестен и непрозрачен, през 2020 г. Уилън беше осъден за шпионаж на 16 години при строг тъмничен режим. Той беше отведен в наказателната колония ИК-17 в Мордовска област, източно от Москва.

Докато беше в затвора, той беше нападнат от друг затворник, който го удари в лицето и го принуди да се защитава. През ноември миналата година московски съд отхвърли молбата му да бъде преместен да излежи присъдата си в американски затвор.

През декември Уилън каза в интервю за Би Би Си, че американските предложения за освобождаването му са като „хвърляне на спагети срещу стена, за да се види коя ще залепне“ и ги нарече "сериозно предателство". "Проблемът е, че животът ми изтича, докато те правят това", каза той пред телевизионния канал.

Седмици преди освобождаването му, той посочи пред Си Ен Ен, че се надява президентът Джо Байдън да се отнесе към неговия случай като на случай на негов собствен син, държан в затвора.

Той все пак изказа благодарност към американското правителство, че работи за освобождаването му, а семейството му подкрепи сделката за завръщането на Грайнър, макар да призова за повече действия по случая на Уилън.

 


Намери своята история
Опера на върховете

От категорията

Junge Welt: Ултиматумът на Тръмп не стресна Кремъл - руските танкове вече са пред Покровск

Ултиматумът на Тръмп не стресна Кремъл - руските танкове вече са пред Покровск-Ultimatumat-na-Tramp-ne-stresna-Kremal---ruskite-tankove-veche-sa-pred-Pokrovsk_1752740068.jpg

Владимир Путин ще се изкаже, когато сметне за необходимо. Междувременно руските ...

17 юли 2025 | 11:14

Сергей Шойгу: Хитрата Европа може да измами Тръмп

Сергей Шойге, секретар на Съвета по сигурност на РФ и бивш министър на отбраната-Sergey-Shoygu_1737709638.jpg

Първите резултати от новия бюджет за отбрана ще бъдат ясни в края на 2029 г., ...

17 юли 2025 | 10:04

НАТО: Системите "Пейтриът" ще пристигнат в Киев максимално бързо

НАТО: Системите "Пейтриът" ще пристигнат в Киев максимално бързо
сн.бта-NATO--Sistemite--Peytriat--shte-pristignat-v-Kiev-maksimalno-barzo-sn-bta_1752753615.jpg

Срещата на експертно равнище ще се състои в щаб-квартирата на НАТО край ...

17 юли 2025 | 14:56

Кремъл: Анализираме предупрежденията на САЩ за налагане на вторични мита на купувачи на руски стоки

Кремъл: Анализираме предупрежденията на САЩ за налагане на вторични мита на купувачи на руски стоки-Chuvame-mnogo-protivorechivi-izyavleniya-ot-Evropa--posochi-Dmitriy-Peskov-Snimka-BTA_1746890225.jpg

Досега Кремъл реагира студено на заплахите на Тръмп към руския президент по ...

17 юли 2025 | 14:45

НАЙ-ВАЖНОТО

Желязков: За избори може да се говори, когато има политическа алтернатива. Такава в момента - няма!

Желязков: За избори може да се говори, когато има политическа алтернатива. Такава в момента - няма!-Zhelyazkov-ot-Krumovo--_1752752241.png

17 юли 2025 | 14:36

По време на дебата от опозицията изразиха притеснения относно субективност при разплащането на средствата на общините

Парламентът промени Закона за държавния бюджет заради инвестиционната програма на общините
(Видео)

Парламентът променя Закона за държавния бюджет заради инвестиционната програма на общините-Bezpretsedenten-deseti-opit-za-izbor-na-predsedatel-na-Narodnoto-sabranie_1733378883.jpg

С изменението на Инвестиционната програма за общински проекти прогнозният ...

17 юли 2025 | 08:07

Решението е подкрепено от 7 съдии, а 5 са изразили особено мнение

КС потвърди: Отнемането на автомобилите на пияни шофьори е законно

КС потвърди: Отнемането на автомобилите на пияни шофьори е законно-Snimka--BNT--arhiv_1673105311.jpg

Мярката, която беше приета през 2023 г. ще продължи да действа

17 юли 2025 | 12:57

Констатациите в него са още по-тревожни, отколкото в предишния, подчерта вицепрезидентът

Йотова: Докладът за върховенството на закона беше потулен в еуфорията около приемането на еврото

Йотова: Докладът за върховенството на закона на ЕК беше потулен в еуфорията около приемането на евро-Yotova--Demografskata-kriza-ne-samo-zaplashva-badeshteto-ni--no-provokira-i-radikalizatsiya_1683711618.jpg

Тя обвини правителството в липса на позиция по важни въпроси - пример са митата ...

17 юли 2025 | 11:33

Изразена бе обща воля за надграждане на отличните двустранни отношения

Борисов обсъди с посланика на ОАЕ партньорството между двете страни в ключови сектори

Снимка: Фейсбук-Snimka--Feysbuk_1752743826.jpg

Интересът към страната ни расте, а с него и възможностите за конкретни ...

17 юли 2025 | 12:16

Откритото съдебно заседание е започнало в 18 ч, като съдебното следствие и изслушването на пледоариите са продължили до 20:30 ч

Съдът излезе с важни подробности за гледането на мерките на Благомир Коцев и компания

Съдът излезе с важни подробности за гледането на мерките на Благомир Коцев и компания-Sadat-izleze-s-vazhni-podrobnosti-za-gledaneto-na-merkite-na-Blagomir-Kotsev-i-kompaniya_1752753404.png

Искането на СГП за взимане на мярка за неотклонение спрямо Благомир Коцев, ...

17 юли 2025 | 14:55

По думите й хората още търсят спасител, но нови партии от този тип имат все по-малък резултат

Татяна Буруджиева за АПС: Присъстваме на политическата смърт на поредната българска партия

Татяна Буруджиева за АПС: Присъстваме на политическата смърт на поредната българска партия-Tatyana-Burudzhieva--Bitkata-na-prezidenta-ne-e-za-referendumite--Snimka-BTA_1749628522.png

"В момента избирателите на ПП-ДБ са в реална ехо-стая. В реални избори ...

17 юли 2025 | 08:52

Доверието към кабинета намалява, към премиера расте, казва социологът

Боряна Димитрова: ДПС-НОВО НАЧАЛО при следващи избори ще играе с много по-силни електорални карти

Боряна Димитрова: ДПС-НОВО НАЧАЛО при следващи избори ще играе с много по-силни електорални карти-Boryana-Dimitrova--Vcherashniya-vot-e-triumf-na-tvardite-yadra_1664784330.png

Отношението към институциите отразява ефектите на продължаващо разделение в ...

17 юли 2025 | 10:25

Тази година ще платим с 60% повече лихви по заемите, каза Велев

Велев, АИКБ: Влизаме в дългова спирала и може да се стигне до гръцкия или румънския сценарий

Велев, АИКБ: Влизаме в дългова спирала и може да се стигне до гръцкия или румънския сценарий-Vasil-Velev--Fokusite-svarshiha--idva-Vidovden-i-tryabva-da-se-styagat-kolanite_1738667954.jpg

Хората, които издържат бюджетната сфера, са със замразени заплати, което е ...

17 юли 2025 | 13:03