Близо девет месеца след съставянето на правителство обещаните реформи още не са се родили (на снимката - Меглена Кунева, Ивайло Калфин и Радан Кънев при представянето на новия МС в президентството през ноември 2014 г.). / © БГНЕС

Кой е по-по-най реформатор...

13949 | 17 юли 2015 | 17:33

Докога малките партньори ще се бламират взаимно

Близо девет месеца след съставянето на правителство обещаните реформи още не са се родили (на снимката - Меглена Кунева, Ивайло Калфин и Радан Кънев при представянето на новия МС в президентството през ноември 2014 г.).  / © БГНЕС-1437143678.jpgАлександър Маринов, политолог-1437143871.jpgЖивко Георгиев, социолог-1437143857.jpgКалоян Методиев, политолог-1437143834.jpg

Автор:


Етикетът на Реформаторския блок, с който коалицията влезе в парламента и в управлението, взе да се изпразва от съдържание. Етикетът - реформи! Нещо повече - преди броени дни лидерът на ДСБ Радан Кънев изпълни заканата си да бламира пенсионната реформа, предложена от вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин. Причина за инфантилната реакция е отказът на АБВ да подкрепи измененията в конституцията, защитавани от РБ.


Защо зациклиха реформите?

 

Докога малките партньори във властта ще се бламират взаимно? Как се отразява надпреварата „кой е по-по-най реформатор“ върху общата политическа картина?

 

С тези въпроси „Преса“ се обърна към трима водещи политолози и социолози.


 

Александър Маринов, политолог:

Реформаторите сами се бламират

 

Нито една реформа не може да се осъществи без добре премислена и реализирана тактическа линия на поведение. За стратегията се подразбира. Свидетели сме на като че ли умишлено нарушаване на аксиомите на реформаторското действие: силите „за“ и „против“ са погрешно калкулирани, нищо не се прави за формиране на достатъчно мощна, но в същото време принципна коалиция, липсват алтернативни тактически варианти. Създава се впечатлението, че реформите се саботират от самите си протагонисти - поради неумение, нетърпение, неопитност.
Основната отговорност за забатачването носят тези, които се самоопределиха като реформаторско управление, и най-вече тези сред тях, които на свой ред се обявиха за „по-по-най“ реформатори. Както се казва, преди да скочиш, не казвай „хоп“. Успехът на парламентарните избори, дошъл след многогодишни поражения, в съчетание с изгодната конфигурация, позамъгли способността за трезва преценка на възможностите. Цената на тази самонадеяност скоро ще трябва да се плаща - с лихвите.


Но тези, които днес си греят ръцете на огъня, на който се (само)пекат реформаторите, също бързат да се радват. На пръв поглед подрязването на крилцата на амбициозните и напористи малки партньори в управлението е чудесна тактическа реализация на ГЕРБ. Но и те са в кюпа, при това с най-висок „акционерен дял“ от отговорността, без значение кой партньор ръководи най-забатачените сектори.


Една от хроничните болести на българските реформи е надменното самочувствие, че истински реформи може да се направят без широка обществена дискусия, без усилия за максимално възможно съгласие, без компромиси и гъвкавост на плановете. Още една поука. Тактиката на използване на европейските институции и партийни семейства като „тоягата в ъгъла“ явно не работи. Вероятно защото почти всеки вече си има влиятелен „роднина“ - я в Брюксел, я в Берлин, я във Вашингтон. Реформата си е наша работа и трябва да си я свършим сами.


 

Живко Георгиев, социолог:

Ултиматумите не водят към полезен диалог

 

Още от конституирането на управляващата коалиция беше ясно, че ще бъде сложна - и по идейни съображения в някои случаи, и по предистория на отношенията между отделните субекти в нея, и по тяхната политическа тежест и влияние.


В голяма част от обществото имаше известно съмнение, че и тук става въпрос за пазарлъци, договаряния и недотам принципни аргументи „за“ такава коалиция. По-малките партньори са по-уязвими за подобна критика и те много правилно решиха, че единственият начин да легитимират своето присъствие във властта е чрез политики, които предлагат. И то политики за реформи на важни обществени сфери - правосъдие, здравеопазване, социална политика и т.н.


Оттам идва и този силен стремеж на по-малките партньори да останат в историята с реализирана авторска идея. Само това може да разсее подозренията, че всичко е било въпрос на докопване до кокала.


Тази ситуация устройва и ГЕРБ. Там ясно си дават сметка, че значителна част от реформите, дори и да са абсолютно необходими, не са особено популярни, най-малкото сред значими части от обществото.


Така че неслучайно ГЕРБ остави реформаторските напъни на своите по-малки партньори, а за себе си уреди благоприятния статус на медиатор, на арбитър в крамолите между тях.


Самите малки партньори, усещайки особената архитектура на коалицията, предпочитат да се договарят с „големия брат“ в нея, а не помежду си.


Така че наблюдаваме практически от самия старт лоша комуникация, лошо партниране между малките партньори, диалог почти изключително чрез ултиматуми. Това очевидно се възприема като борба за идентичност, за придобиване по-голяма тежест в коалиционния формат. А се задават и местни избори, това е допълнителен стимул за почти всекидневни ултимативни искания около основните реформи.


По данни от различни изследвания забелязвам, че широката публика не следи с особено жив интерес тази страна на политическото ежедневие. Така че се съмнявам някой да извлече дивиденти в навечерието на местните избори - освен може би ГЕРБ, които на този фон се открояват като силата, която търси компромиси, която внася ред в класната стая.


Лошо е, че всичко това намалява шансовете за сериозен политически диалог, който е и голямата предпоставка за полезна и работеща реформа след това. Нищо, което започва с ултиматуми, няма да прерасне в полезен диалог.


А иначе безспорно е, че най-обсъжданите сега реформи трябва да се осъществят - не непременно в този вид, в който са поставени на масата от ресорните министри. Но аз съм песимист за прокарването на реформа с добра прогноза за реализация.
Не очаквам поне до местните избори някакви драми, някакви болезнени конфликти в управляващата коалиция. Ако има рискове за нейната цялост, те ще са в следизборния период.


 

Калоян Методиев, политолог:

Идеите се заменят от бакалски сметки

 

Очевидно е, че коалиционната формула в този си вид постепенно се изпразва от жизненост. Няма голям проект или визия, която да споява субектите. Затова и скандалите стават все по-чести, разноговоренето между партньорите е всекидневие.


Вотът за гуверньор на БНБ и предстоящото гласуване за омбудсман изострят апетитите и ревността между всички в парламента. При парламентарните гласувания вече е много трудно да се разбере кой е опозиция и кой управляващ. Това размиване вади политическото от идеите за реформи и оставя бакалско-прагматичното. Първо се правят проекти за промени, a после се оказва, че не са съгласувани между партньорите, какъвто е случаят с разнобоя между Реформаторския блок и АБВ за пенсионната реформа.


Съдебната реформа оформи две групички, които заприличват на теза и антитеза, в крайна сметка образуващи синтеза с някакви геополитически оперения. Здравната реформа май зацикля.


Въпрос е и доколко реформаторите не са само де юре едно цяло. Единствено ДСБ изнася публично говоренето за реформи и пиенето на политически кафета. Другите ги няма. Очевидно е, че двата стълба на стабилност - вижда се от всички ключови гласувания от началото на мандата, са ГЕРБ и ДПС. Там са сериозните договорки.


Останалите вероятно се изнервят от този факт. Като добавим и наближаващите местни избори, които се очертават като катастрофални за повечето коалиции и партии в Народното събрание, ситуацията се нажежава допълнително. Много мъчно вървят нещата. Борисов от известно време се опитва да играе ролята на президент, който е равно отдалечен от всички и отправя апели в името на народа.


При опит за три едновременни реформи и толкова разнопосочни интереси перспективите някоя от тях да се осъществи по най-добрия и полезен начин не са особено розови.


 


От категорията

Ден на национален траур в памет на жертвите, загинали в Кочани

Ден на национален траур в памет на жертвите, загинали в Кочани-Den-na-natsionalen-traur-v-pamet-na-zhertvite--zaginali-v-Kochani_1742274287.jpg

18 март 2025 | 07:03

Радев: Очакваме РСМ да реши дали има нужда да приемем още 10 ранени
(Видео)

Президентът Радев се подписа в книгата за съболезнования в посолството на РСМ. Снимка БТА-Prezidentat-Radev-se-podpisa-v-knigata-za-saboleznovaniya-v-posolstvoto-na-RSM_1742286950.jpg

България е готова и ще предложи да помага с всичко, което е необходимо, заяви ...

18 март 2025 | 10:29

БЧК: Над 500 души са дарили кръв за пострадалите в Кочани

Над 500 души са дарили кръв за пострадалите в Кочани-1568790384.jpg

Кръводаряването се извършва в " Пирогов", Военномедицинската академия ...

18 март 2025 | 20:55

Красимир Вълчев разговаря с представителя на УНИЦЕФ в България Кристина де Бройн

Министър Красимир Вълчев се срещна с представителя на УНИЦЕФ в България Кристина де Бройн Снимка: МОН-Ministar-Krasimir-Valchev-se-sreshtna-s-predstavitelya-na-UNITsEF-v-Balgariya-Kristina-de-Broyn-Snimka--MON_1742321797.jpg

Министърът подчерта необходимостта от създаване на мерки и политики, които да ...

18 март 2025 | 20:16

НАЙ-ВАЖНОТО

Путин подчерта, че ключовото условие е пълно прекратяване на чуждестранната военна и разузнавателна помощ за Киев

Путин и Тръмп говориха 2 часа и половина, Москва и Киев спират ударите по енергийната инфраструктура

Белият дом: Телефонният разговор между Тръмп и Путин започна, "върви добре"-Beliyat-dom--Telefonniyat-razgovor-mezhdu-Tramp-i-Putin-zapochna---varvi-dobre-_1742312234.jpg

Президентите се изказаха за нормализиране на двустранните отношения в ...

18 март 2025 | 17:36

Защо прокуратурата мълчи за крещящите престъпления на бъдещия законотворец Ивелин Михайлов?

Защо прокуратурата мълчи за крещящите престъпления на бъдещия законотворец Ивелин Михайлов?-Ivelin-Mihaylov-ne-mozhe-da-se-zakalne-kato-deputat--Tryabva-da-se-otkazhe-ot-druzhestvata_1742308360.png

18 март 2025 | 16:23

Президентът Радев се подписа в книгата за съболезнования в посолството на Северна Македония

Радев: Очакваме РСМ да реши дали има нужда да приемем още 10 ранени
(Видео)

Президентът Радев се подписа в книгата за съболезнования в посолството на РСМ. Снимка БТА-Prezidentat-Radev-se-podpisa-v-knigata-za-saboleznovaniya-v-posolstvoto-na-RSM_1742286950.jpg

България е готова и ще предложи да помага с всичко, което е необходимо, заяви ...

18 март 2025 | 10:29

Шефът на икономическото министерство отбеляза динамиката на международната среда на сигурност

Министър Дилов: Повишените разходи за отбрана създават нови възможности за българската индустрия

Министър Петър Дилов: Повишените разходи за отбрана създават нови възможности за българската индустрия-Ministar-Petar-Dilov--Povishenite-razhodi-za-otbrana-sazdavat-novi-vazmozhnosti-za-balgarskata-industriya_1742299973.jpg

През 2024 г. има рекордно участие на български фирми и организации в ...

18 март 2025 | 14:11

Решението е на втора инстанция и не е окончателно, може да бъде обжалвано пред ВКС

Слави Трифонов загуби на втора инстанция делото срещу Кирил Петков за клевета за 50 000 лева

Слави Трифонов загуби на втора инстанция делото срещу Кирил Петков за клевета за 50 000 лева-Slavi-Trifonov--Tova-e-nay-bezprintsipnoto-pravitelstvo-sled-1989-g----ostavka-_1686057068.png

Лидерът на ИТН заведе делото срещу бившия премиер, след като партията му ...

18 март 2025 | 16:40

Бвшият президент на ПЕС бе основен говорител в Петата годишна кръгла маза за бизнес и инвестиции на изданието в Букурещ

Станишев за Economist: България, Гърция и Румъния трябва заедно да отстояват интересите си в ЕС

Станишев за Economist: България, Гърция и Румъния трябва заедно да отстояват интересите си в ЕС-Stanishev-za-Economist--Balgariya--Gartsiya-i-Rumaniya-tryabva-zaedno-da-otstoyavat-interesite-si-v-ES_1742298668.jpg

С голямо внимание следя решението на Бундестага за дълговата спирачка – ...

18 март 2025 | 13:48

ГЕРБ отново се обедини около лидера си. И даде отпор на натрапвания срам да си гербер във времена на „Промяна“

Преди 3 години "надрусаният" Кирил Петков арестува Бойко Борисов, но спаси ГЕРБ

Преди 3 години Кирил Петков арестува Бойко Борисов, но спаси ГЕРБ-Predi-3-godini-Kiril-Petkov-arestuva-Boyko-Borisov--no-spasi-GERB_1742295644.png

И когато Бойко Борисов излезе от килията на „Г.М.Димитров“, всички те разбраха, ...

18 март 2025 | 12:58

Това ще бъде трудно управление, по време на което власт и опозиция ще играят на котка и мишка, но то няма алтернатива

Валерия Велева: Нови избори? Забравете! Правителството има дълъг хоризонт

Валерия Велева: Отвъд санитарния кордон-Valeriya-Veleva--Tsenata--koyato-DPS-shte-plati_1720968350.jpg

Пеевски надигра санитарния кордон - той не влезе в нито една структура на ...

18 март 2025 | 08:35

Радев се опитал да се намеси в управлението и предложил на Борисов "данайски подарък" И той бил склонен да го приеме

Костантин Мишев: Спасява ли Пеевски Борисов от лапите на президента?

К. Мишев: Радев се опитал да се намеси в управлението и предложил на Борисов "данайски подарък"-1542181094.jpg

На практика Радев е поставил Борисов в ЦУГЦВАНГ. Или какъвто и да е следващият ...

18 март 2025 | 10:17