Разделението в българското общество трябва да спре - да не се делим на сини и червени, русофили и русофоби, трябва да се обединим като нация пред външните заплахи, е основният мотив в кампанията на кандидат-президентът на патриотите Красимир Каракачанов. Ние сме против допускането и настаняването на нелегални емигранти в българска земя, заяви той в първия предизборен дебат по БТВ, на който бе с кандидатът на реформаторите Трайчо Траков.
Национална сигурност като сигурност на нацията – включва и образование и здравеопазване. Националните интереси на България да се поставят над тези на съюзници и съседи и на освободители. Това пък бяха основните тези на Трайчо Трайков. Построихме ограда с Туция, кога ще построим ограда с мафията, защото каналджийте са тези, които вкарват и наркотици, смята Трайков. Има хванати мигранти, няма хванати каналджии, има разбити канали за контрабанда, няма хванати контрабандисти, посочи той.
"България не е готова за мигрантска криза, защото дълго време се люшкаше и изпълняваше брюкселските разпореждания. Канцлерът на Германия Ангела Меркел ги покани, а сега говори, че трябва да сме солидарни и да ги приемаме на наша територия. Не е въпрос на солидарност, а на отстояване на националния интерес. Българската граница не е поле, през което може да мине всеки”, заяви Каракачанов пред bTV.
Според него освен Гранична полиция, по браздата трябва да бъдат разположени повече военни части. „Когато патрулите са смесени, възможността за корупция е по-малка”, посочи той. „Тъй като нелегалното преминаване е престъпление според българското законодателство, да се използва сила за отблъскване - и полицията, и военните са въоръжени”, добави Каракачанов.
Кандидат-президентът коментира и положението на българската армия. По думите му състоянието на въоръжените ни сили е критично: заплатите били ниски, оръжието – старо, а липсата на кадри – голяма. „Привърженик съм на идеята за връщане на наборната служба и армията да бъде смесена”, посочи Каракачанов.
Що се отнася до външната ни политика, той бе категоричен, че в тази сфера никой не може да ни поставя условия. „Трябва да се стремим да налагаме политика, за да ни уважават, трябва да сме генератор на идеи. Нашите приятели от НАТО ни накараха да си нарежем стратегическите ракети, които сега ни трябват. Приятелите ни от ЕС ни накараха да спрем реакторите в „Козлодуй”. Във външната политика никой не може да ни поставя условия. Равнопоставена политика, трябва да се стремим да развиваме добри отношения с Русия, Китай”, подчерта той.
„Не одобрявам санкциите на Русия, защото те нанесоха щети на почтения бизнес. Европа не трябва да става заложник на големия сблъсък САЩ-Русия”, каза още той.
Според Каракачанов правомощията на президента трябва да бъдат увеличени, защото държавният глава е избран от народа и има право на законодателни инициативи.
Каракачанов е убеден, че ще стигне до балотаж, защото виждал подкрепата на хората. Като основен свой опонент той определи Цецка Цачева и ген. Румен Радев.
Двамата отговаряха на въпроси по всички теми.
Разговорът вървеше спокойно, докато Трайчо Трайков не заяви, че службите преди не са си свършили работата, включително и Каракачанов, който е работил по македонското направление в ДС преди 1989 г. Ако не бяха тези служби, сега освен три протурски партии, ще има и промакедонска, репликира Каракачанов. На твърденията на Трайков, че ДС е работила за чужди интереси, Каракачанов обърна внимание, че преди е имало осъдени за шпионаж в полза на друга държава, а сега – не.
Трябва да убедим ЕС и САЩ, че нашите интереси са техни интереси, подчерта Трайков.
Трябва да водим политика, за която да ни уважават нашите партньори в НАТО и ЕС, бе категоричен Каракачанов. Европа наложи санкции на Русия, от което пострада честния бизнес, защото нечестния ги заобикаля.
Турция не е добър наш съсед. Бърка се във вътрешните ни работи, като финансира български партии и мюсюлманското вероизповедание, бе категоричен Каракачанов. Той каза, че е против либерализирането на визовия режим с ЕС за турски граждани.
„Турски поток“ е сделка, неизгодна за Русия, той няма да стане, защото досега има едно междуправителствено споразумение, каквото и България имаше с Русия, посочи Трайков.