Има ли нормален диалог, ще има стабилност. Има ли стабилност, предсрочните избори остават настрана. Но за нас е важно проблемите да се решават, а не да се заобикалят. В ситуацията, която АБВ напусна, диалогът ще стане по-задълбочен. Ще се наложи.
Това заяви по БНТ лидерът на ВМРО и съпредседател на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов. Той обаче каза, че решението на АБВ да напусне правителството е било изненадващо за него.
Каракачанов обясни, че желанието ветото на президента за Изборния закон да бъде отхвърлено, е обща позиция на Патриотичния фронт. "За нас е важно гласовете на ГЕРБ и РБ да бъдат за отхвърляне на ветото. Ние сме за националната сигурност и, ако за нашите колеги това не е важно, ние няма как да продължим заедно", каза Каракачанов. Той обясни как е станала срещата за Изборния кодекс между Патриотичния фронт и ГЕРБ, на която дойдоха и реформаторите, но не и АБВ. Партията на Първанов посочи случката като причина за напускане на правителството. "Ако колегите от АБВ бяха проявили желания, щяхме да поканим и тях. Срещата беше замислена като двустранна – между ГЕРБ и Патриотичния фронт, колегите от Реформаторския блок решиха да се присъединят още в началото", разказа Каракачанов.
Според него в работата на кабинета трябва да има подреждане на приоритети. "Разбира се, на първо място са икономиката и доходите, но и сигурността. Ние наблегнахме на този сегмент", каза Каракачанов. Според него от инициативите на ПФ има ефект – само осем човека са минали границата онзи ден. "Ние внесохме законопроект, в който се казва какво е радикален ислям, защото такова определение досега нямаше. Внесохме закона за бурките. Трябва да има единна държавна политика. Трябва да има общи правила за цялата страна. Това е опит да се провокива обществото. Първо да се разделят самите мюсюлмани – между правоверни, добри и други. Не трябва да изпиваме Черно море, за да разберем, че водата е солена. Трябва да видим опита на други европейски държави", продължи лидерът на ВМРО.
Каракачанов коментира напускането на АБВ, като го отдаде на решенията на конгреса на БСП и заявката на Корнелия Нинова за обединение на левите.
"Проучванията за газ и нефт в Черно море са добре за цялата нация. Не мисля, че някой ще предизвика нестабилност, за да ги спре. Не вярвам и не мисля, че това е мотивът. По-скоро мисля, че размисъл е провокирал заявката на новия председател на БСП", продължи Каракачанов.
Лидерът на ВМРО коментира ветото на президента, като каза, че то трябва да бъде отхвърлено. "То е част от негово лична кампания – дали за нов мандат, дали за следващо участие в политиката. Този текст беше известен на президентската администрация и нямаше никаква реакция. После президентът се видя с четири – пет човека, които представляват само себе си, и излезе с гръмка декларация. На 6 май аз се обърнах към администрацията на президента с желание да бъде изслушана и нашата позиция. Видяхме президента да защитава Украйна срещу Русия, но не го чухме да защитава правата на българите в Украйна, които са подложени на дискриминация. И изведнъж излезе с героичната поза: правата на българите! Ако президентът беше приел тази среща, щях да го помоля да прочете някой от докладите на службите за сигурност. Там има неща, които са обезпокоителни, да не кажа – застрашителни. Вижте какво се случва със самото ислямска вероизповедание в България. 200 човека са командировани от Дианета на Турция в България и те са във всяко мюфтийство. Нали е ясно на всички, че изборите в Турция не се произвеждат от ЦИК", каза още Каракачанов.
Според него може да се стигне до увеличаване на броя на секциите в Лондон. Но от ПФ няма да се съгласят в Турция да се откриват безконтролно секции. "Изселническите служби организират изборите в Турция, а те са под контрола на турските служби. Тук става въпрос за суверенитета на България. Не може някой да финансира и да създава политически проекти и да ги финансира", беше категоричен той.