Заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по бюджет и финанси Кристалина Георгиева призова българските власти да ускорят изпълнението на европроектите и усвояването на евросредствата.
Причината е, че проектобюджетът на ЕС за 2017 г. е намален с 9 млрд. евро спрямо тазгодишния. С 11.5 млрд. евро са намалени средствата по фондовете за сближаване, на които основно разчита България за реализацията на големите инфраструктурни проекти и подпомагане на социално слабите и уязвими групи.
Представеният бюджет на ЕК за следващата година е скроен по мярката на страните нетни донори, за сметка на намаляване на средствата на тези с по-слаби икономики. Обяснението е в слабото усвояване на средствата от тези страни през настоящия програмен период.
На практика има риск от повторение на предходния програмен период – струпване на плащанията в края и недостиг на средства в европейския бюджет да се разплати.
Евробюджетът за 2017 г. е фокусиран върху справяне на проблема с бежанците и сигурността, както и насърчаването на мерките за растеж на европейската икономика чрез повече пари за иновации и научни изследвания.
За две години и половина България е усвоила едва 126 млн. евро от над 7.5 милиарда евро безвъзмездна помощ за периода 2014 – 2020 г. по структурните и кохезионния фонд, което е под 2%, сочат данните на Министерството на финансите. Според тях инициативата за малките и средните предприятия към момента е единствената програма, по която все още няма разплатено нито едно евро.
"Има забавяне в усвояването и това нас много ни тревожи, така че моята молба към българските власти и всички останали е да работят за по-бързото реализиране на програмите", заяви Кристалина Георгиева пред БНР.
"Аз съм в една странна позиция като комисар по бюджета - да се моля за сметки, които да можем да платим. За да не се получи в края на този период това, което преживяхме в края на миналия - натрупването на плащания, за които нямаме достатъчно финансиране", заяви Георгиева.
В новия евробюджет с около 5 млрд. евро са увеличени парите по плана за инвестиции и работни места, известен като плана "Юнкер“, както и за мерките по миграция. На практика ЕК удовлетворява желането на страните нетни донори повече средства да се насочат за справяне на кризата с бежанците, след като страните от бившия Източен блок отказаха да ги приемат.
Последната дума за евробюджета е на 28-те правителства и Европейския парламент.
В дискусията задочно се включи и бившият премиер Пламен Орешарски. Той обяви, че еврокомисарят е потвърдил неговите опасения за усвояването.
"Еврокомисарят ни Кристалина Георгиева призова българските власти да ускорят изпълнението на европроектите и усвояването на евросредствата. Тя подчерта, че за първите 2,5 години от началото на новия програмен период България е усвоила под 2% от тези ресурси.
Преди месец отбелязах този факт, с бележката, че това е дори под нивото на усвоени евросредства за първите 2,5 години от първия програмен период 2007-2013. Въпреки че тогава страната ни нямаше никакъв опит, а институционалният и функционален капацитет бе в процес на изграждане", написа в социалната мрежа Орешарски.
"В резултат, правителствените говорители реагираха доста нервно и неадекватно. Един вицепремиер даже си позволи да публикува неточни данни. Сега очаквам да опровергаят и собствения си еврокомисар и да го убедят колко добре върви усвояването на еврофондовете!", завършва бившият премиер.
Източник: Канал 3