„Не сме коалиция, по-скоро сме съдружници по неволя.“
Така евродепутатът и зам.-председател на БСП Кристиан Вигенин определи участието на социалистическата партия в управлението на страната. Вигенин обаче е не просто един от 16-те кандидати за председателския пост в БСП, но претендент, за когото се смята, че има много големи шансове да победи в надпреварата. И тогава отношението му за мястото на БСП в правителството ще бъде особено важно.
Въпреки профила си на международник Вигенин е със значителен партиен стаж и опит във вътрешнопартийните дела. Той дълго удържаше положението в Ямбол – областта, за която отговаря в годините след 2021-ва, когато започна спадът на левицата на парламентарните избори. Ямболските социалисти неизменно са в челните места в партийната изборна класация. След последните парламентарни избори се посипаха от всички страни обвинения за манипулации и фалшификации. Вигенин обаче бе може би единственият изявен политик, който не остави нещата само на думи, а официално изпрати в МВР всички данни за нарушения в областта, където се кандидатира.
Кристиан Вигенин е роден на 12 юни 1975 г. в София. Висшето си образование получава в Университета за национално и световно стопанство, специалност „Международни отношения“ и „Макроикономика“. През 2001 г. прави и специализация по Програмата по международно лидерство и икономическо развитие в Института за държавна администрация „Джон Кенеди“ в Харвардския университет. Но никой никога не е чул от него да парадира с това, че е възпитаник на прочутото висше училище.
Става социалист на 19 години – през 1994 г. и през 1999 г. е избран за общински съветник в столичния район Подуяне. Остава такъв до 1999 г., когато законът е променен и районните съвети – премахнати. Успоредно се развива и партийната му кариера – той е един от учредителите на Българската социалистическа младеж (БСМ). Тогава това е не просто младежката организация на БСП – структурата е регистрирана по Закона за политическите партии.
Във висшето ръководство на БСП влиза през 2000 година, когато е избран за член на Висшия партиен съвет. На „Позитано“ 20 Вигенин работи в международния отдел, където по същото време е и Сергей Станишев. Затова за никого в партията не е изненада, че след като Станишев оглавява партията през декември 2001 г., Кристиан Вигенин става част от Изпълнителното й бюро.
Има няколко мандата като евродепутат – преди България да стане член на ЕС е наблюдател в Европейския парламент. На евроизборите през 2007 г. оглавява червената листа и от март 2007 г. е заместник-председател на Групата на Партията на европейските социалисти.
Кристиан Вигенин е външен министър в програмното правителство на Пламен Орешарски 2013 – 2014 година. От този период е и най-проблемният момент в партийната му биография. В качеството си на български дипломат №1 Вигенин посещава Киев. Това е времето на т.нар. майдан. И в София се чуват коментари, че визитата му е „солова акция“. Но външният министър е категоричен - тя е с цел да осигури гаранции за безопасността на представителите на българското малцинство в Украйна. „На срещите ми в Одеса българите изразиха своята благодарност, че България мисли за тях“, казва тогава той.
А какво мисли днес по украинския въпрос стана ясно дни, след като новото правителство на Росен Желязков се закле. Вигенин обърна внимание, че в споразумението за помощта за Украйна никъде не пише „военна“. И не се поколеба да заяви, че военните доставки за Киев трябва да бъдат спрени, което предизвика бурна реакция от страна на министър Запрянов.
Вигенин е депутат в 8 парламента, като между 2017 и 2024 г. е заместник-председател на шест легислатури. На последните избори за членове на Европейския парламент през 2024 г. е избран за евродепутат.
Въпреки този дълъг парламентарен стаж никой не може да си спомни Кристиан Вигенин някога да е напускал дипломатичния стил на поведение. Той не е „острие“, което замеря с хлевоусти изрази политическия опонент с цел да бъде забелязано. Предпочита благата, спокойна реч. И методичната работа. Но позициите му винаги са категорично заявени.
„Имам добри идеи и ще разчитам в следващите седмици да мога да ги споделя в срещи със съпартийци“, каза Вигенин, обявявайки, че се кандидатира. И започна срещи със социалисти в страната – знаково – от Ямбол. „Имам знанията и способността да помогна БСП да бъде силна партия, която работи за хората“, казва на срещите си с червения актив той. И разяснява програмата си, озаглавена - „Моят план: За силна БСП! Заедно!“
Вигенин е привърженик на запазването на прекия избор на председател от цялата партия. И така гласува на заседанието на Националния съвет на 8 февруари, на което се разглежда проект за промени в устава, с които прекият вот да отпадне. „Аз съм сред привържениците на прекия избор на лидер на БСП. Гласувах против това той да отпадне. За мен лично е грешно решение това да се случи. Имаме нужда от здраво ръководство, защото сме разклатени. Прекият избор на председател е демократична процедура“, обяснява вота си той.
На разговорите със социалисти в страната казва, че ще насърчи местните ръководства да провеждат свои инициативи и леви политики. А още – че конгресът трябва да даде стабилност на партията. Ясно е как той смята да я постигне – като се опре на цялата партия, давайки повече правомощия на местния актив. План, който отчита същността на БСП като масова, народна партия.
В партийната си дейност той не забравя, че антифашисткото минало е важна част от историята на социалистическата партия. И затова излезе с инициатива за запазване на антифашистките паметници.
На 15 февруари в зала 1 на НДК ще се съберат делегатите на 51-вия конгрес на БСП. И както изглежда, прекият избор на председател ще бъде хвърлен в коша (Епицентър.бг предвиди това още на 6 януари). Едва ли Вигенин ще се откаже от участие в състезанието заради подкрепата си за общопартийния вот.
Все пак, когато на 9 януари обяви кандидатурата си за пост № 1 в БСП, той заяви: „Участвам, за да спечеля!“.
Днес, няколко дни преди да се събере 51-ят конгрес на БСП, в столетницата набира сила мнението, че май е бил прав.
Защото не принадлежи към нито едно от лобитата, счепкали се за партийната власт. А това е достатъчен залог за мир в партията, без който тя не може да мисли за обновление и нови хоризонти.