Изпълнителната власт, която и да е, не би трябвало да излъчва органа, който ще проверява самата нея. Това заяви в предаването „Тази сутрин“ по БТВ депутатът от левицата Крум Зарков в коментар на предложенията на БСП за закон за борба с корупцията.
Членът на Изпълнителното бюро на БСП и депутат Крум Зарков представи в студиото на БТВ резултатите от срещите за представяне на антикорупционния закон, които левицата проведе с магистрати, с главния прокурор и с посланиците от страните от ЕС. Посланиците не са давали препоръки, те задаваха въпроси, каза Зарков.
Съобразихме се с препоръката на главния прокурор агенцията „Антикорупция“ да не притежава своя техника за подслушване, за да не се създават различни центрове, обясни той.
Запитан преписахте ли законопроекта на ГЕРБ, Крум Зарков отговори: „Не. Приликата е, че и двата законопроекта вадят частта за ДАНС“. Така Зарков отхвърли обвиненията на управляващите, че левицата е преписала законопроекта на ГЕРБ. „Законопроектите се припокриват в частта, в която вадят специализираната агенция от ДАНС. Ние правим от нея основата и изграждаме около нея съответния орган. В законопроекта на ГЕРБ гръбнакът е комисията за конфискация на имущество”, посочи социалистът.
Зарков отбеляза, че БСП насочват проекта си към разследването на един тип престъпление (получаването на подкуп), извършвано от конкретен тип лица (депутати и министри), докато вариантът предложен от партията на Бойко Борисов е значително по-слабо фокусиран.
„В Закона за конфликт на интереси никъде не беше разписана процедура с тефтерчета (като това на бившия председател на действащата по закона комисия Филип Златанов – б.р.), законът не може сам да се пази от тези, които го прилагат, затова е важно кой ще носи отговорност”, подчерта Крум Зарков.
Запитан кой е написал законопроекта на БСП Зарков отговори: „Тези, които трябва да го направят – депутатите от правната комисия. Аз съм написал голяма част от него!“ Въпросът бе предизвикан от атаки към червените, че законопроектите им се пишат от адвокатска кантора.
"ГЕРБ и БСП идентифицираха като проблем корупцията по високите етажи и всеки предлага своето легитимно решение. Има детайли от двата законопроекта, по които може да се търси правилното сечение, но има и много въпроси, които са на „или-или” – дали ръководителят на новия антикорупционен орган ще се избира от президента, ще има ли разследващи функции, ще отнема ли незаконно придобито имущество", каза Крум Зарков в студиото на „Тази сутрин”.
Той посочи, че БСП са искали да покажат как се прави законодателен процес, като първо са провели серия срещи около законопроекта и тогава са го внесли, а не обратното. „Не сме търсили подкрепа, търсехме експертно становище от експертите, а на посланиците представихме основните пунктове, които считаме за важни”, обясни Зарков, като призна, че през последните месеци от БСП са усетили нуждата да бъдат по-активни по въпроси като борбата с корупцията и съдебната реформа.
Законът сам не може да се пази от тези, които го прилагат, затова е много важно кой ще носи отговорност. И в закона за конфликт на интереси не беше записана процедура с тефтерчета, каза Зарков. По думите му президентът Румен Радев очевидно е готов лично да се заеме с борбата с корупцията. Такива бяха заявките му и по време на предизборната кампания. Едва ли изпълнителната власт трябва да излъчва председателя на органа, който ще проверява самата нея, подчерта членът на ръководството на БСП. Надали корупцията може да се пребори с един закон, но той ще има ефект по високите етажи на властта, каза още Крум Зарков.
Не мисля, че Русия е най-главната заплаха за България. Така Крум Зарков коментира правителствения документ за състоянието на националната сигурност, според който амбициите на Москва дестабилизират региона. Запитан дали е празнувал 9 септември, Крум Зарков отговори: „Лично ли? Не.“
Зарков отговори и на въпроси, свързани с инцидента, който претърпя във вторник лидерът на БСП Корнелия Нинова. "Чухме се снощи с Корнелия Нинова, надявам се да се възстанови бързо", каза Крум Зарков по повод катастрофата в София, в която пострада соцлидерът.
Корнелия Нинова е прегледана в болница. Тя самата иска да работи, но са й препоръчали първо да се погрижи за себе си. Когато се чухме вчера, останах с впечатлението, че поне днес няма да е в парламента, обясни Зарков.