Ако бяхме приели антикорупционния закон, сега вече щяхме да го прилагаме. Сега се предлага нов. Това беше тактика на отлагането. Това каза Меглена Кунева, която отговаряше за координацията на европейските политики в предишното правителство в ефира на БТВ.
Тя припомни, че докато е участвала в правителството е направила два законопроекта. „Единият отнемаше незаконно придобитото имущество. България няма закон, който да се бори ефективно с корупцията по високите етажи на властта. Той трябва да е независим, а не подчинен. Бях предложила да се създаде една комисия, която да бъде адхок. Другото е класическият случай на две воли на президента и премиера и след това да минава през НС“, разясни тя.
„Надявам се скоро у нас да се обсъди европейската отбранителна система. Тук е важно дали ще ползваме фонда за европейска отбрана. Важно е още с какво България ще допринесе за отбраната на Европа. Ние трябва да разграничим какво са казали експертите и какво е политическото решение. Носенето на отговорност е основното, без което не можем да продължим напред. След вчерашната среща между президента и премиера съм по-спокойна, че ще бъде взето най-доброто решение за българските граждани“, разкри Кунева.
Бившият вицепремиер коментира и кандидатурата на Мария Габриел за еврокомисар. „Тя ще е следващият еврокомисар. Желая й на добър път. Нейното изслушване мина гладко, а темата за фалшивите новини беше избрана много точно.
„Съжалявам, че малко повече от 7 месеца България няма комисар в ЕК – това е безпрецедентно“, заяви в ефира на „Тази сутрин“ Меглена Кунева, която бе първият български еврокомисар.
Тя напомни, че от оттеглянето на Кристалина Георгиева (която участва в надпреварата за генерален секретар на ООН) до момента са били взети важни решения за различни политики на евросъюза и общата отбрана, а освен това е излязъл и поредният мониторингов доклад.
„Ако не си част от този кръг, ставаш част от менюто. Ние доказахме, че може без нас 7 или 8 месеца”, подчерта Меглена Кунева, като припомни, че още по нейно време се е обсъждала нова структура на ЕК в която едни страни имат представител, а други нямат.
Кунева коментира и темата "НДК".
По отношение на предстоящото европредседателство, Кунева коментира, че като ресорен вицепремиер никога не е искала да се занимава с обществените поръчки и, след като премиерът е взел нетипичното за ЕС решение да се нагърби с работата на национален координатор, „нищо не се случи при реализацията на това, което правят хората, които се занимават с обществени поръчки”.
По отношение конкретно на НДК, което след скандала „Боршош” отиде от специалното министерство на Лиляна Павлова в Министерството на културата, лидерът на ДБГ коментира: „На мен ми беше изключително неприятно разходи, които не са присъщи на председателството да се пишат на гърба на председателството”. По думите й се предполага, че ще се плаща наем за готова сграда, а не да се дават пари за ремонта й.
Държавата не може да дава помощ на едно частно търговско дружество, трябва много внимателно ресурсът да бъде разчетен, подчерта Кунева.