На предстоящите местни избори търговията с гласове ще е най-тежкият проблем и купеният вот ще бъде най-малко 33%. Това заяви днес политологът проф. д.п.н. Георги Манолов при представянето на Института за стратегии и анализи, който обяви първия си анализ за ситуацията в България преди вота през октомври.
Според проф. Манолов проблемът идва от това, че за голяма част от българските избиратели продажбата на гласа е станал начин на живот и път за решаване на елементарни житейски трудности. На последните парламентарни избори купеният вот е бил 33 на сто от броя на всички гласоподаватели. „Представяте ли си какво означава близо 1,2 милиона души да гласуват по този начин, това е недопустимо“, посочи проф. Манолов, който е и президент на Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив. И зададе въпроса - „Колко легитимна е тогава българската демокрация“.
Търговията с гласове ще продължи да се увеличава, прогнозира политологът и изчисли, че за последния парламентарен вот за това са отишли 80 милиона лева. Неговите очаквания са, че избирателната активност сега ще е около 30-35%, а това неминуемо означава купеният вот да стане още по-голям.
„В рамките на предизборната кампания (а и преди нея), като скрит оборот циркулират десетки и десетки милиони левове, които не влизат в никакви официални партийни отчети, поради простия факт, че никой за нищо не търси отговорност за разходването на предизборните партийни средства“, категоричен бе в анализа си проф. Манолов и заяви, че за съжаление българските партии са се превърнали в търговски дружества.
Според него вотът през октомври ще бъде неофеодален, т.е. клиентелистко-корпоративен-партийно-землячески. Поради изключително ниското социално-икономическо развитие бедността, мизерията и безработицата най-вероятно около 70-80% от избирателите ще гласуват под открит и прикрит натиск от страна на така нар. „канидати-бизнесмени и други местни велможи“.