Кутев: Президентът да направи свой политически проект, а не да е прокси през поставени хора

Логично е Румен Радев да подаде оставка веднага след завъртането на рулетката

Антон Кутев: Президентът може да подаде оставка, преди да назначи служебен премиер

9505 | 13 дек. 2025 | 16:53

Обясни, че смисълът на домовата книга, според него, е напрактика да няма избор за служебен премиер

Дали президентът Румен Радев ще подаде оставка е въпрос, на който може да отговори само той. Въпросът е, ако той реши да влиза със собствен проект в политическите избори, кога ще го направи.

Това знае само той.

 

Това каза пред Нова нюз Антон Кутев, бивш говорител на служебни правителства, назначени от Румен Радев. 


Логично е, ако прави първи стъпки, да са след завъртането на рулетката.

 

Той направи много важно уточнение – дали президентът ще излезе лично или не. 

Аз смятам, че президентът не може да излезе с проект, който да е прокси и да бъде през поставени хора. Има смисъл, ако този проект е негов. 

При това положение стои въпросът за оставката и вече кога ще го направи. Наистина веднага след завъртането на рулетката и преди връчването на мандата е точното време, когато би могло да стане, но дали ще стане е друг въпрос, каза още той. 

Обясни, че смисълът на "домовата книга", според него,  е на практика  да няма избор за служебен премиер.

Всички тези хора бяха подбрани в определени зависимости и определена политическа склонност. Ясно е, че Пеевски, а и до известна степен Борисов са хората, които определиха хората, които да бъдат в "домовата книга", и е ясно, че никой един от тях няма да гарантира нормалното демократично протичане на изборите, каза още той.

 

Изборът е много малък, а Андрей Гюров (подуправител на Българската народна банка, който преди това бе депутат от ПП - б.а.) представлява единствената много малка разлика от останалите. Той не е изцяло зависим човек от Пеевски и Борисов. Представлява друга характеристика, който обаче има други недостатъци, каза още Кутев.  

Обясни, че главният секретар на президента Цвета Тимева е човек, който може да върши работа, но не вярва, че тя е важният човек в политиката там. Моето лично впечатление е, че Гълъб Донев има много по-важно място в Президентството, каза още той.

Аз не мога да казвам какви ще са изборите на президента. Според мен ни предстоят промени.

 

 

Преди следващите избори трябва да се направи опит за граждански контрол над честните избори. За тази цел обаче МВР и службите трябва да реагират на жалбите", допълни Кутев.

 

По думите му смисълът на т.нар. домова книга за служебен премиер е да няма избор за президента, затова е все едно кой ще бъде избран.

 

"Всички възможности бяха подбрани с определени зависимости и с политическа склонност. Пеевски и Борисов са хората, които определиха възможностите за служебен премиер, за да не може никой от тях да гарантира нормалното протичане на изборите. Според Конституцията преди, когато се "издъни" цялата политическа система и тя не е в състояние да управлява в рамките на мандата, идва президентът, чийто кабинет да гарантира честен вот. В момента механизмът сочи, че държавният глава избира от списък, съставен от провалилата се власт", коментира той.

 

Според Кутев много важна функция в Президентството има Гълъб Донев.

"Партийната система в сегашния си вид е провалена и не може да продължи да съществува в сегашния си вид. Партиите, които са в парламента, са безсмислени", категоричен е политологът.

Той е убеден, че по тази причина ще възникнат нови, независимо дали ще е един евентуален проект на Радев, или на някой друг.

 

"Играещите субекти са нелегитимни и трябва да се сменят. По-скоро бих гласувал за проект на президента, отколкото за БСП на следващи избори. Причината е видът, в който се намира партията", заяви Кутев, който беше социалист и дори депутат от социалистическата партия.

 

Самият Румен Радев преди броени дни за първи път призна, че възнамерява да прави свой политически проект. На дежурния въпрос, който медиите му задават от месеци, този път той не отвърна уклончиво, а утвърдително с обещанието за изненада: "Ще го направя, когато най-малко го очаквате". 

 

В понеделник президентът започва консултациите с парламентарните сили, като първи при него влизат от ГЕРБ, а след това и от ПП-ДБ. До политическата криза се стигна, след като кабинетът "Желязков" подаде оставка вследствие на масови протести срещу правителството.


ЕНП
Енергото

От категорията

С лицето на този човек започва може би ПОСЛЕДНИЯТ ПОПРАВИТЕЛЕН ИЗПИТ ЗА НАШЕТО ОБЩЕСТВО

Съдия Петко Минев - С лицето на този човек започва може би ПОСЛЕДНИЯТ ПОПРАВИТЕЛЕН ИЗПИТ ЗА НАШЕТО ОБЩЕСТВО-Sadiya-Plamen-Minev---S-litseto-na-tozi-chovek-zapochva-mozhe-bi-POSLEDNIYaT-POPRAVITELEN-IZPIT-ZA-NAShETO-OBShtESTVO_1786433867.jpg

Ако не бях чул думите на съдията и не бях видял с очите си извършеното, аз все ...

11 авг. 2026 | 10:37

Михаил Екимджиев: Срам! Всички ние като общество сме отговорни за случилото се в Пловдив

Михаил Екимджиев: Срам! Всички ние като общество сме отговорни за случилото се в Пловдив-1624263745.jpg

„Когато вземеш правото в свои ръце, ти определяш кой е педофил, кой е ...

11 авг. 2026 | 09:10

Проф. Даниела Бобева: Приходите в бюджета са проблемът, а не дефицитът

Бюджет 2027 трябва да бъде посветен на икономиката, а не на преразпределението-1591074946.jpg

Трябва да се правят буфери не само в бюджета на държавата, но и в личните ни ...

11 авг. 2026 | 15:37

Иван Анчев: Защо нашите F-16 не летят, има ли посегателство върху софтуера им

Иван Анчев: Защо нашите F-16 не летят, има ли посегателство върху софтуера им-Ivan-Anchev--Zashto-nashite-F-16-ne-letyat--ima-li-posegatelstvo-varhu-softuera-im_1786450402.png

Пропуснахме редица възможности да изградим противовъздушната си отбрана, смята ...

11 авг. 2026 | 15:11

НАЙ-ВАЖНОТО

Програмата залага ключовите приоритети, реформи и стратегически цели пред страната за следващите четири години.

Премиерът Радев внесе в МС Програма за управление на България до 2030 година

Премиерът Радев внесе в МС програмата за управление на "Прогресивна България"-Premierat-Radev-vnese-v-MS-programata-za-upravlenie-na--Progresivna-Balgariya-_1786475307.jpg

Предвиждат се и конституционни промени. Една от посочените идеи е връщане на ...

11 авг. 2026 | 22:06

По повод двете каси в Балчик за Ботаническата градина и комплекс "Двореца"

Министър Милошев със закана в "Двореца" в Балчик: Или билетът ще е един, или аз си тръгвам!

Министър Милошев със закана в "Двореца" в Балчик: Или билетът ще е един, или аз си тръгвам!-Ministar-Miloshev-sas-zakana-v--Dvoretsa--v-Balchik--Ili-biletat-shte-e-edin--ili-az-si-tragvam-_1786477384.jpg

„Няма как да няма решение. Не може един министър да не може да реши този ...

11 авг. 2026 | 22:36

Преговорите, водени с посредничеството на САЩ, замряха в началото на годината

Зеленски: Предадохме на САЩ план за прекратяване на войната с Русия

Зеленски: Предадохме на САЩ план за прекратяване на войната с Русия-Zelenski--Predadohme-na-SASht-plan-za-prekratyavane-na-voynata-s-Rusiya_1786476367.jpg

Руснаците подготвят мобилизация след провеждането на парламентарните избори ...

11 авг. 2026 | 22:21

Дори и части от екипа на президента не са знаели какво става

Като на филм! Натоварен в камион за кетъринг и качен на военен самолет: Как Тръмп напусна Анкара

Натоварен в камион за кетъринг и качен на военен самолет: Как Тръмп напусна Анкара-Natovaren-v-kamion-za-ketaring-i-kachen-na-voenen-samolet--Kak-Tramp-napusna-Ankara_1786465231.jpg

По време на полета към САЩ самият Тръмп отрича пред репортери да знае за ...

11 авг. 2026 | 19:10

Веднъж на четири години ще се извършва оценка на адекватността на най-ниското възнаграждение за труд в страната

МФ и социалните партньори въвеждат нови критерии за минималната заплата от 2027 г.

След среща в МФ: Договорени са критериите за формиране на МРЗ за 2027 г.-Sled-sreshta-v-MF--Dogovoreni-sa-kriteriite-za-formirane-na-MRZ-za-2027-g-_1786455748.png

Това стана по време на първия кръг от преговори за изработване на нов ...

11 авг. 2026 | 16:41

Телефонът на единия от задържаните разкрива побоя

Видеозаписи в телефона: Още двама младежи са в ареста за побой над чужденци в Пловдив

Пореден побой, заснет на видео: Извършителите имат връзка с обвинените за убийството на Георги Кузев в Пловдив-Poreden-poboy--zasnet-na-video--Izvarshitelite-imat-vrazka-s-obvinenite-za-ubiystvoto-na-Georgi-Kuzev-v-Plovdiv_1786457361.jpg

Двамата са действали в съучастие и по хулигански подбуди. Те са обвинени за ...

11 авг. 2026 | 17:08

Русия също така въведе пакета за насочване Seeker

Русия модернизира дроновете „Геран“ и насочва ударите към украинските пристанища

Русия модернизира дроновете „Геран“ и насочва ударите към украинските пристанища-Rusiya-e-nanesla-udari-s-dronove-ot-tipa--Geran--po-tseli-na-ukrainskite-vaorazheni-sili-v-Odeska-oblast_1737109863.jpg

Москва инвестира значителни средства в модернизирането на своя флот

11 авг. 2026 | 13:36

Предстои масиран технологичен и въздушен натиск от страна на Кремъл

ISW: Русия залага на мощна въздушна зимна стратегия за пречупващ натиск

ISW: Русия залага на мощна въздушна зимна стратегия за пречупващ натиск-1650530400.png

Основната цел е пълна парализа на енергийната мрежа на Украйна и пречупване на ...

11 авг. 2026 | 16:35

Само за един месец Руската федерация вече е изстреляла 16 спътника в ниска околоземна орбита

По-скоро от очакваното: Русия създава свой аналог на Starlink на Мъск

По-скоро от очакваното: Русия създава свой аналог на Starlink на Мъск--Roskosmos--sazdava-analog-na-mrezhata-sateliti-Starlink-pod-imeto--Zorkiy-_1768826687.jpg

Разгъването на системата ''Рассвет'' в пълен мащаб би дало на ...

11 авг. 2026 | 12:27