Заради мъглата на инфлацията не знаем кое колко струва и кое колко ще струва след известно време, казва в интервю за БГНЕС икономистът Кузман Илиев от Съвета по икономически и публични икономики. Той анализира икономическата ситуация у нас и рисковете пред бизнеса, като подчерта заплахите, които дебнат строителния бранш.
Строителният отрасъл е подложен на системен риск, има опасност от погром, категоричен е Илиев.
„Реално обществени поръчки има в най-различни сектори на икономиката, които са подписани, спечелени, да речем 2020 г., когато цените са едни. Междувременно производствената инфлация е огромна, инфлацията при производител на вътрешния пазар е 50%, т.е. тя се акумулира, разходите за нашите предприемачи стават все по-големи и по-големи. В един момент се оказва, че на онези цени, на които държавата ще плаща на бизнеса, той не може да си завърши проектите. И тук говоря за ВиК инфраструктура, за ЖП инфраструктура, за магистрали, за пътища, за саниране, тъй като това е една от основните програми по Плана за възстановяване. Може да се окаже, че ние в момента заради това, че не хващаме добре инфлационния компонент, нямаме достатъчно средства и механизми, с които да предпазим българската икономика и българската предприемаческа среда от икономически погром“, заяви експертът.
Проблемът е, че много бизнеси могат да спрат. Той даде пример със строителния сектор, който е най-капиталово интензивен и обвързан с банковата система. Гръбнакът на този отрасъл са малките и средните фирми.
„През 2020 г. строителният сектор произвежда продукция за 23 млрд. лв., а за първото полугодие на тази година – 6 млрд. лв. Да приемем, че до края на годината достигне 12 млрд. Ние имаме едно много тежко свиване на един ключов сектор в нашата икономика. Това е един системен отрасъл и системен риск, който трябва да бъде поставен на вниманието на обществеността и да се каже, че нямаме добро бюджетиране на този риск“, каза Илиев.
"Голямото задлъжняване, бързо, неконтролируемо, с бързо покачване на лихвите по дълга съчетано с политически популизъм заплава финансовата стабилност и поставя под съмнение валутния борд", категоричен е икономистът.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!