Диалогът между ЕС и Русия се превърна в елемент на конфронтацията. Това каза в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения (ИИМО).
„Напрежението между ЕС и Русия никога не е отсъствало през последното десетилетие, санкциите също са постоянен спътник на тези отношения, но когато и диалогът се превърне в елемент на конфронтацията, това показва, че нещата са отишли твърде далеч и постепенно се изчерпват възможностите за постигане на решение.
След срещата Лавров - Борел единият беше критикуван, че не е поставил претенциите на своята страна, а другият, че е заявил тези на своята, но съвкупният резултат е ерозията на диалога като средство за намиране на взаимни решения, пълна липса на взаимно доверие и ескалираща конфронтация. За пореден път се налага да констатираме, че това е по-скоро път за никъде, защото той не просто не води към решение, но той няма и за цел постигането на решение“, обясни експертът.
Зависимостта между ЕС и Русия е взаимна в сферите на политиката, икономиката и най-вече на сигурността, отбеляза Любомир Кючуков.
„Сигурността на европейския континент е неделима и от тази гледна точка действително в Европа като че ли има две философии за отношенията с Русия. Едната концепция е на Прибалтийските страни, Полша, Румъния, на част от Скандинавските страни, т.е. на преките съседи на Русия, които се чувстват застрашени и смятат, че европейската сигурност трябва да се гради без и срещу Русия. Другата концепция е тази на централноевропейските и южноевропейските държави. Водещи са Германия и Франция, които смятат, че сигурността трябва да се гради съвместно с Русия и конфронтацията с Русия сама по себе си не гарантира сигурността“, допълни Любомир Кючуков.
За защита и гаранции на собствената си сигурност редица страни, най-вече от региона на Източна Европа, гледат по-скоро към Вашингтон, отколкото към Брюксел, посочи той.
България е от страните, които заемат една по-умерена позиция и се стремят да не изострят излишно диалога, каза още Кючуков.
„Ние сме страна, която винаги се вписва в общоевропейската позиция. Проблемът тук е, че България дори не прави опит да формулира собствена позиция, която по някакъв начин да бъде отразена и в европейските позиции. Преди да влезем в ЕС и НАТО всички световни политици казваха, че разчитат на България да даде добавена стойност в общите позиции на НАТО и ЕС по три основни проблема -Балканите, Черно море и постсъветското пространство, защото се смяташе, че там България има необходимата експертиза, познания и може да бъде полезна на ЕС и НАТО“, каза още той.
По думите на Любомир Кючуков България е предпочела да разтвори своята външна политик във външнополитическите позиции на ЕС, отколкото да отстоява и аргументира свои интереси.