Днес в Бургас бяха отчетени резултатите от проекта LIFE Wateroil. Инициативата се реализира съвместно от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД, Община Бургас, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и италианската биотехнологична компания Eurovix S.p.A. Дейностите по опазване на околната среда се съфинансират от Програмата LIFE на Европейския съюз.
Представянето на проекта се състоя в експозиционен център „Флора“ с участието на представители на държавни институции, български и чуждестранни браншови и неправителствени организации и предприятия, учени, общественици и журналисти.
Проектът LIFE Wateroil демонстрира цялостен подход към решаването на проблема на промишлено замърсяване на водите, като насърчава устойчивото развитие и икономията на ресурси.
Прилагането на иновативните решения на Проекта позволи пълен отказ от използване на прясна вода от язовир Мандра за процеса на обезсоляване на нефта, като вместо нея се използва пречистена вода от секция на комплекса за хидрокрекинг на гудрон. По този начин не само се спестяват до 420 хил. куб.м природна вода годишно, но и се намалява потреблението на гориво: водата от инсталацията не се нуждае от подгряване. В резултат на това емисиите на CO2 се намаляват средно със 1400 тона годишно.
Също така, благодарение на изграждането на затворен тръбопровод и използването на биоактиватори в процеса на пречистване на водата бе постигнато намаление на средната концентрация на миризми по време на преноса на отпадните води от 184 пъти.
По време на реконструкцията на биобасейните на пречиствателната станция аераторите от турбинен тип са заменени с пневматични аератори с фини мехурчета. Това позволи потреблението на енергия при пречистването на отпадъчни води да се намали с 63 %.
Подобрените процеси на пречистване на отпадни води минимизират въздействието върху околната среда. Проектът допринася за опазването на местната екосистема и е пример за добри практики за всички отрасли на промишлеността.