Шефът на ВКС Лозан Панов избяга от въпросите на журналисти днес пред сградата на ВСС, предаде Канал 3. Собственикът на ПИК Недялко Недялков и главният редактор Ивайло Крачунов искаха да задават на Панов следният въпрос:
"Посещавали ли сте кантората на шефа на "Сиела" адвокат Иван Тодоров?
Панов се опита да иронизира:
"Приемете, че всичко, което сте написали за мен от декември насам е истина".
"Това означава, че потвърждавате за срещите и есемесите с Иван Тодоров, така ли? Значи трябва да подадете оставка - един върховен съдия няма място в кантората на адвокат", попитаха Недялков и Крачунов.
"Ще направя проверка на есемесите си по Коледа. Получих много съобщения, изпратих много, като направя проверката, ще ви отговоря", обеща Панов.
Вчера неправителствената организация "План Б" разкри, че Лозан Панов е в опасни връзки с адвокат Иван Тодоров, който е собственик на издателството"Сиела".
Опитът на Панов да бламира и блокира работата на ВСС, бе прогнозирана още преди дни, включително и от Яне Янев, който разкри, че е препратил SMS-а до премиера миналата седмица.Действията на Панов от този четвъртък ясно потвърждават, че България има за съдия №1 силно зависим магистрат, който се превръща в заплаха за демократичността и върховенството на закона, казват юристи.
Поведението на Лозан Панов, включително и задкулисните срещи с адвокати, незабавно следва да бъдат обект на дисциплинарно производство и разследване на дейността му като съдия в Административен съд София-град, както и във ВАС, но най-вече в последната една година.
Парадоксално е, че Панов се бунтува срещу мнозинството от членовете на този ВСС, който точно преди една година го избра за председател на ВКС. Защо тогава Лозан Панов не бойкотира изслушването, а днес извършва противоконституционни и противодържавни действия срещу легитимни институции.
По отношение на изтеклите вчера СМС-и на Лозан Панов със столичен адвокат, той трябва да излезе и да обясни на хората какви са техните отношения, смята Борислав Цеков.
Това двойнствено поведение на Лозан Панов и излезлите на бял свят негови зависимости провокира издателя Недялко Недялков да се обърне с открито писмо към него, в което той настоява да се подлижи на детектор на лъжата: "В Кодекса за етично поведение на българските магистрати е записано, че с личното си поведение, и чувство за отговорност в служебната и извънслужебната си дейност магистратът трябва да дава пример за висок морал и почтеност. Магистратът следва да се въздържа от всякакви действия, които биха могли да компрометират честта му в професията и обществото. Магистратът трябва да е с безукорна репутация. Магистратът трябва да е последователен и неотклонен при спазването на правните и етични норми. И накрая, при кариерното си израстване, магистратът не трябва да използва лични контакти (връзки, ходатайства) и да предприема действия, които уронват достойнството му."
Във връзка с горното и предвид разкритията в публичното пространство за Ваши зависимости от лица извън съдебната система, както и за осъществени от Вас контакти с адв. Иван Тодоров, размяна на SMS-и по телефона и посещение на място в кантората му, които той отрича, с настоящото Ви призовавам, в качеството си на журналист и гражданин, да се подложите доброволно на детектор на лъжата, при което да отговорите на следните въпроси:
1 Срещали ли сте се с адв. Иван Тодоров по времето, когато сте били съдия и председател на Върховния касационен съд, в кантората му в гр. София, на ул. „Парчевич“ № 27, включително и на датата 5 октомври 2015 г., около 16 ч.?
2. Поемали ли сте някакви ангажименти пред адв. Иван Тодоров във връзка с дейността ви като съдия?
3. Изпращали ли сте на 25.12.2015 г., от вашия мобилен телефон, SMS до адв. Иван Тодоров със съдържание „Честито Рождество! Здраве, радост и благополучие. Ще се радвам да се видим!”, в отговор на негов SMS „4estito Rojdestvo, Lozane! Otdavna ne si idval v ofisa… Ivan Todorov”?
4. Оказвали ли сте натиск на съдии, да решават по определен начин разпределените им дела, в качеството си на председател на Административен съд – София и председател на Върховен касационен съд?
5. Поемали ли сте ангажименти пред политици и/или адвокати за изпълняване на поръчки и съобразяване на поведението Ви с техни изисквания, като услуга за кариерното Ви израстване?
6. Осъществявали ли сте контакти с представители на политическа партия Демократи за силна България (ДСБ), членове на „Протестна мрежа“, фондация „Америка за България“, представители на олигарсите Иво Прокопиев, Огнян Донев, Гриша Ганчев, Сашо Дончев и Цветан Василев /или лични срещи с тях/ и адвокати, през периода, през който заемате поста председател на Върховен касационен съд? Поемали ли сте ангажименти поведението Ви като магистрат и председател на Върховния касационен съд, да бъде съобразено с техните виждания, проблеми с правосъдието, политически или бизнес интереси?
7. Уволнявали ли сте и назначавали ли сте служители в Административен съд – София и Върховен касационен съд, в качеството Ви на председател на тези съдилища, само защото са неудобни или удобни за Вас, без да преценявате техните професионални качества?
8. Беше ли предварително съгласувана с лица извън съдебната система речта Ви, произнесена на тържеството по повод 135 години от съществуването на ВКС в зала Тържествена на Съдебната палата?
По нататък в писмото си Недялко Недялков казва: "Считам, че поставените от мен въпроси и призивът ми да се подложите на детектор на лъжата са напълно нормални и ако нищо в отговорите на тези въпроси не Ви притеснява, не би следвало да откажете. Освен това така ще дадете и личен пример на всички съдии, поведението на които трябва да е съобразено с Кодекса за етично поведение на българските магистрати. Считам също, че подлагайки се на детектор на лъжата, по-силно от всякакви думи ще се повиши доверието в българския съд от страна на обикновените граждани.
В случай обаче, че откажете да се подложите на такава проверка и да отговорите на поставените въпроси по начин, който изключва съмнение за достоверността на отговорите, аз като гражданин, ще имам пълното право да считам, че се намирате в тежки зависимости, както и че моралът Ви не е достатъчен, за да бъдете както съдия, така и председател на Върховния касационен съд.Поради което ще следва незабавно да си подадете оставката", завърша издателят Недялков..