Обявили сме нова поръчка за сайт за председателството на ЕС, има достатъчно време той да бъде направен.
Това заяви министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г. Лиляна Павлова пред БНР.
По време на Българското европредседателство освен провеждането на задължителните формати ще бъдат разгледани 120-130 законодателни досиета, каза за предаването „12+4“ по програма „Хоризонт“ министърът на Българското европредседателство.
Лиляна Павлова потвърди, че обществената поръчка за изработване на интернет сайт за председателството е спряна и обясни защо.
„Вече беше проведена обществена поръчка за избор на изпълнител, който да направи сайта. Сайтът е специфичен и включва в себе си не само изработването, но и допълнителни компоненти, които усложняват тази процедура, като например онлайн streaming, или онлайн живо предаване на заседания и допълнителни компоненти. Оказа се, че нито една от трите фирми, подали документи, няма или не може да докаже опита да са правили поне два сайта с такива допълващи компоненти. Това е причината да прекратим процедурата, но тя вече е обявена наново. Бяха направени допълнителни промени, така че се надявам да се появят повече кандидати, които да могат да отговорят на изискванията. В това няма драма, защото сайтът трябва да започне да функционира на 1 декември, а дотогава има напълно достатъчно време, за да изберем изпълнител и той да изработи и внедри такъв сайт“, каза министър Павлова.
До края на годината ремонтът на НДК ще бъде завършен и сградата ще отговаря на изискванията за провеждане на председателството, увери още министър Павлова. Усилията вече са фокусирани върху същността на председателството – политики, приоритети, законодателни дейности, бе категорична тя.
Вече е приет и наръчник, в който ясно са разписани дейностите и задачите на ресорните министри по време на Европредседателството, каза още тя.
Среща на високо равнище у нас се предвижда през май, когато освен европейските лидери у нас се очакват и държавните глави на балканските държави. В началото на януари е планирано посещението на цялата Европейска комисия, включително и на председателя на Съвета и на председателя на ЕП. В рамките на председателството ни са предвидени и 28 срещи на високо ниво – министри, които ще се проведат в различни формати.
Лиляна Павлова е категорична, че България е в позиция за продължаване на кохезионната политика на ЕС и след 2020 година.