Твърде непопулярната и дори парлива тема за асимилацията на коренното българско население в Северна Гърция и неизвестният, но систематичен „възродителен процес“ налаган над нашенците от Атина през целия ХХ век, разглежда документалния филм на журналистите Максим Караджов и Цветан Томчев „Родена във въздуха“.
35-минутната им творба им ще бъде представена на 1 декември в Дома на киното в София.
Главна героиня в него е народната певица Любка Рондова. Тя е едно от 28-те хиляди българчета, принудени да напуснат родните си места без родители и близки през Гражданската война в Гърция (1946-1949 г.). Когато бъдещата изпълнителка напуска село Шестево, Костурско тя е едва на 10 години.
Създателите на лентата запечатват емоциите й, когато 60 години по-късно Рондова се завръща в родната си къща и се сблъсква със стена от разруха и страх. Българските села в Костурско са обезлюдени, домът й е оставен да се руши, а малкото останали там нейни връстници са с погърчени имена и не смеят да говорят на български дори шепнешком.
Любка със сълзи на очи прибира от пирона на родната си порта ръждивия ключ, който от десетилетия не отключва нищо.
Авторите на „Родена във въздуха“ са убедени, че ще предизвикат разгорещена дискусия, учудване и дори отпор от някои политически сили и институции. Но за да не допуснат към тях да се прикачи някое „партийно ремарке“, Максим и Цветан изрично подчертават, че са заснели авторски документален проект, с който изразяват гражданската си позиция и от години следят дискриминацията на етническа основа спрямо българите в Гърция и други балкански страни.
Затова авторите са снимали не само в Кастория Лерин, Воден-Едеса, Костур, ами и в Западна Албания, Македония и в София.
Филмът е заснет изцяло с дарения от родолюбиви българи и разпространението му цели набирането на средства за заснемане на нова продукция по темата, за която никой не иска (или не смее) да говори открито.
Асимилацията на коренното българско население се засилва след Втората световна война. Те нямат право да носят славянските си имена, да говорят своя роден език, да пеят песните си. Боят се да разкриват идентичността си. „Възродителен процес”, който сякаш остава невидим за официалната политика на България.
Максим Караджов и Цветан Томчев се надяват зрителите на 1 декември в Дома на киното да бъдат активни и да изразят мнението си, дори то да не съвпада с тяхното.
Гости на премиерата ще бъдат народния певец Илия Луков, журналистката Силвия Трендафилова и историка Спас Ташев.
Надяват се да дойде и Кръстьо Лафазанов, чиито корени също са от Костурско.