Правителството на френския президент Еманюел Макрон оцеля във вот на недоверие, гласуван в Националното събрание (долната камара на френския парламент) днес, предаде БТА.
Общо 278 депутати гласуваха в подкрепа на вота на недоверие, при необходими 287 гласа за сваляне на правителството.
Процедурата бе обявена, след като в края на миналата седмица правителството заобиколи законодателния орган, за да прокара спорната си пенсионна реформа.
Законопроектът за повишаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години ще влезе в сила.
Веднага след огласяването на резултата, демонстранти започнаха да излизат по улиците на големите градове. Полицията очаква да бъдат подновени сблъсъците, които избухнаха миналия четвъртък.
Макрон твърди, че застаряващото население на Франция прави настоящата пенсионна схема непосилна. Но това не е чувство, споделяно от всички в парламента.
Авторът на един от двата вота на недоверие Шарл дьо Курсон каза, че отстраняването на правителството е "единственият начин за спиране на социалната и политическа криза в тази страна", съобщава агенция "Франс прес".
За да свалят правителството, опонентите на Макрон се нуждаеха от подкрепата на мнозинството от 577-те депутати в съюз, който ще трябва да обхваща от твърдата левица до крайната десница.
Френската републиканска партия има 61 места, а миналата седмица техният лидер Ерик Сиоти каза, че няма да подкрепят предложенията за вот на недоверие. Въпреки това той каза, че решението да се използва конституцията, за да се заобиколи парламентът е "резултат от много години на политически провали", които демонстрират "дълбока криза в нашата конституция".