Самата програма за саниране има нужда от саниране. Това бе една от основните тези на „БСП за България“ в дебатите в парламента по поисканото от левицата разискване за това как се изпълнява въпросната програма.
Да "санираме" тежко спорната програма за енергийна ефективност, в противен случай тя няма да е единствената, която ще рухне под тежестта на собствените си негативи, заяви от парламентарната трибуна соцдепутатът Манол Генов.
Според него програмата за саниране определено е сред фаворитите на управлението на кабинета „Борисов“ 2 и логично се е "преляла" значимостта й в кабинета „Борисов“3. Манол Генов изтъкна, че при реализацията на програмата липсват контролни механизми, налице е необяснима управленска търпимост към негативни практики.
„Натрупаният опит, г-н министър, от тези 400 сгради до момента дава недвусмислено основание за трайно натрупване на негативи във финансово изражение и щети за държавния бюджет“, обърна се към министъра на благоустройството Николай Нанков Манол Генов.
Според него към 31 януари 2017 г. има натрупани лихви към Банката за развитие в размер на 3 млн. лв.
„Очевидно има липса на обвързаност на желанието за участие в програмата за саниране и гласувания финансов ресурс“, изтъкна заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Жельо Бойчев. „Предизвикахме това разискване, тъй като от отговора на министър Нанков станаха ясни няколко неща. 2022 договора са сключени с Банката за развитие, които на база на досега извършените цени, означава, че ангажират гласувания ресурс от 2 млрд. От вашата информация стана ясно, че имаме одобрени за финансиране 4829 искания, от тях 4739 са със сключени договори между общините и сдруженията на собствениците, а броят на подадените финансови заявления е 5393“, каза Бойчев. Той посочи, че българките граждани трябва да получат отговор на въпроса как ще се продължи програмата за саниране, откъде ще бъде осигурен този финансов ресурс и дали ще бъдат въведени промени в правилата за финансиране на програмата. „Самото продължение на програмата няма да има никакъв смисъл, ако не отговорим на въпроса постигаме ли целите, които бяха заложени в програмата“, заключи Бойчев. Според него може би трябва да се започне с отговори на няколко въпроса – как се е стигнало до това, че самите референтни цени, които МРРБ е определило, са се променили три пъти.
От ГЕРБ думата взе депутатът Александър Ненков. „БСП успя да доживее до това, че да говорят за дефекти, а не за прекратяване на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилища“, каза той. И продължи иронично: „Ще поздравя БСП за катарзиса.“ Според него годишно спестената електроенергия от санираните блокове е на 975 000 мегават/часа. Той посочи, че 130 млн. лв. годишно се спестяват от сметките на потребителите със санирани блокове. „Енергийната ефективност е тема, която е бъдещето на света. Не да финансираме скъпо струващи проекти, да изграждаме нови мощности. Чрез това спестяване, можем да гарантираме енергийната ефективност на страната. 319 килотона спестени парникови емисии на година. За тези 1000 блока, които в момента се извършват строително-монтажни работи, 600 фирми изпълняват тези дейности. Всичките ли фирми са на ГЕРБ?“, запита Ненков и добави, че 75 000 души са работещите по санирането на многофамилните жилища. „Вчера вечерта разбрах какъв е бил мотивът на БСП постоянно да коментирате програмата – не я харесвате, защото хората я харесват“, заключи той.