„Нямам коментар. Щом главният прокурор ми иска имунитета, давам си го и това е. Подписвам съгласие и нека да си действат органите“. Това заяви пред месния сайт DCNEWS народният представител от БСП от Асеновград Манол Генов. По-рано днес прокуратурата поиска имунитета му, тъй като срещу него са повдигнати две обвинения – за купуване на гласове по време на последните парламентарни избори и за имотна измама.
На въпрос дали е знаел, че главният прокурор Сотир Цацаров ще поиска депутатската му защита, Генов казва: „Ами предполагал съм, ама не вярвах, че ще се стигне дотам“. Социалистът казва, че към момента не знае с точност в какво е обвинен.
"Манол Генов сам ще се откаже от имунитета си - от БСП заставаме зад колегата си и се надяваме на бързо и обективно разследване. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова във връзка с искания имунитет на народния представител от ПГ на „БСП за България" от 17-ти МИР Пловдив област Манол Генов, съобщава „Фокус".
Според нея такова разследване ще даде възможност Манол Генов да си изчисти името. Тя уточни, че най-вероятно народният представител от БСП ще се откаже от имунитета си в сряда. По думите ѝ след като Манол Генов си предостави имунитета няма да има нужда от създаване на комисия в парламента.
Деянието на Манол Генов е свързано с бизнесмена Николай Христев, който бе един от задържаните заради аферата със строежа в асеновградската Метошка махала. Ресторантьорът, собственик на заведението, намиращо се в сградата на Община Асеновград, бе обвинен, че в периода 01.03.2017 г. – 30.03.2017 г., при условията на продължавано престъпление с 5 деяния е предлагал и давал имотна облага – паричната сума от 25 лв. за глас на живущи в града физически лица, с цел да ги склони да упражнят избирателното си право в негова полза и в полза на политическа партия на изборите за народни представители, провели се на 26.03.2017 г. В резултат Манол Генов бе депутатът с най-голям преференциален вот в региона.
Главният архитект на община Асеновград пък получи няколко обвинения, сред които осъществяването на противозаконна дейност – строителство, без изискуемото по чл.84, ал.1 и ал.2 от ЗКН съгласуване на проектната документация за строителство, в поземлен имот в Асеновград, попадащ в защитена територия за опазване на културно наследство – охранителна зона на групов паметник на културата “Метошка махала“, което представлява престъпление по чл. 277а, ал.4 вр. чл.20 ал.3 вр. ал.1 от НК.
За този строеж бяха обвинени също баща и син Вакрил и Георги Запрянови, чиято фирма строи въпросната сграда, издигнала се вече до третия етаж. Обвинение получи и кметът на Асеновград – д-р Емил Караиванов, за престъпно бездействие, след като е бил сезиран за незаконния строеж в Метошка махала, която е групов паметник на културата.
По – късно Манол Генов изпрати своя официална позиция, която публикуваме без съкращения:
„От изтекла медийна информация след проверката на прокуратурата и ДАНС в община Асеновград, имах подозрения, че ще се появят и претенции към мен. Продължавам и до момента да не намирам причината за подобна връзка, освен ако не е тенденциозна. Иска ми се да не е така.
Не знам какво точно се има предвид с посочването на периода 1- 30 март 2017 година. Това е периодът на предизборната кампания за последните парламентарни избори. Тогава съм имал срещи и разговори с хиляди избиратели, като част от кампанията, десетки са били и центровете на активисти на тази кампания в полза на политическата сила, в чиято листа съм и за мен, като кандидат, получил преференциален вот. Това е било открито и напълно в регламента на кампанията.
Всеки кандидат за народен представител, заедно с активисти и избиратели, които го подкрепят, сме били съмишленици и съучастници в кампанията- като платформа, ангажименти и обещания. Не виждам как в това се търси нещо нередно и наказателен смисъл. Що се отнася до разходваните средства в кампанията, за всичко има подадени отчети и няма причина да се притеснявам. Нека прокуратурата разследва каквото е необходимо и вярвам, че съмненията, още повече във вид на обвинения, ще бъдат изчистени с доказателства.
Относно втората претенция, недоумявам как точно съм могъл умишлено да склоня което и да е служебно лице, особено главен архитект , при това умишлено, да извърши нещо нередно. С въпросния казус съм бил запознат като народен представител и асеновградчанин, виждал съм и документи от официалната преписка. Няма как да имам отношение повече от това. За мен, като народен представител, винаги е било важно, както в този случай, така и във всеки друг, когато има проблеми на граждани или инвеститори с администрациите на местна или държавна власт, всичко да се решава законово, без да се ощетяват интереси на никоя страна. В този смисъл, съм съдействал открито десетки пъти и мисля, че това е част от ангажиментите ми на народен представител.
И заради двата казуса, в качеството ми на народен представител, сам ще се откажа от статута на имунитет на народен представител, защото в мой интерес е прокуратурата коректно, в пълен обем, и в интерес на закона, да изчисти казусите и името ми."