Пътешествието те оставя безмълвен, а после те превръща в разказвач. Тази мисъл принадлежи на Абу АбдалахИбн Батута, учен от 14 век. Той прекарва целия си живот в странстване из далечни земи и оставя безчет цветисти описания, заради което го наричат първия блогър. Той би бил желан гост в Покана за пътуване, но потомък на последния император на инките не пада по-долу.
Хуан Естебан Юпанки Вилялобос е университетски преподавател, чиято специалност е епистемологията.
Той обяснява същността й „Тази наука е пътят, който се извървява, за да се достигне до познанието и впоследствие до предаването на вече придобитото знание на друг човек. Същността на моята научноизследователска дейност се състои в това да пътувам и да разговарям с обучители и обучаеми“.
Който е следил Покана за пътуване обаче ще се сети, че преди половин година перуанецът гостува не като преподавател, а в качеството си на пряк потомък на императора на инките. И ако се чудите какъв вятър го е довял от Мачу Пикчу до Варна, пояснявам – вихърът на любовта към учителката по испански Таня Костадинова, която помага с превода при разговора ни по телефона.
Хуан Естебан Юпанки Вильялобос е попил не само древното знание на дедите си, ами се е заел да го опази. Той е участвал Първия международен форум на местните индианисти, индиански интелектуалци и изследователи на индианските народи и племена и е избран за Генерален секретар на Общността за района на Андите. Член е на световната мрежа на испаноговорящите поети и писатели. Издал е 10 книги, но и няколко научни труда, защото се радва на солидна академична кариера.
Затова в разказа му за златото на инките няма капка сензация. Само 24-каратова истина.
Тайната за златото на инките ни омагьосва от деца с романите на Емилио Салгари. Оказва се, че за народа на Хуан Юпанки благородният метал е имал ритуално, а не материално значение.
В последните години Сирия влиза в новините предимно с печални вести, но аз искам да ви споделя спомените си от опасно вкусните тамошни гозби в кулинарната ни рубрика Пътеводител на гастрономическия стопаджия.
Сирийската кухня е толкова съвместима с българския вкус, че ако системно я употребявате, ще трябва да замижите срещу кантара у дома. Силно застъпен в тамошнитеястия е патладжанът. Близка до нашенското кьопоолу е таббел - паста от син домат, сусамов тахан, кисело мляко и чесън.
Мезета се сервират в огромно изобилие и са в състояние да смаят окото и стомаха. А за допълнителното ви омъгляване ще помогне бая силничката анасонова ракия – арак. Впрочем, сирийците са правилии вино още по римско време.
Прословутото табуле - магданозена салата с булгур и домати се конкурира по вкусотия с жинжира – салата от джоджен, киселец, домати, лук и хрупкави парченца печено тесто, тънко като кори за баница.
Но да не бъдем чисто тревопасни. В сирийската кухня по традиция месото се предлага само прясно. На агнешкото му липсва специфичния за нашето аромат. Най-необичайна за българското небце е мръвката от малолетна овца, сготвена с фрике - зелено пърлено жито. А за сладкишите, думите просто не стигат.
Независимо дали са захаросани в гъст сироп плодове или миниатюрни баклавички с шам-фъстък. Ядките са на особена почит. Във всяка плънка, във всяка гарнитура са прибавени шам фъстък, бадеми и много изкусителните, но и трагично калорични кедрови ядки. Това е сирийската кухня – приятно притегателна и опасно вкусна!
Следващата гостенка в Покана за пътуване е живяла в Швейцария, Италия, Австрия, Великобритания и САЩ и говори няколко езика. Името й е Мария Елена Инфантино, но не се подвеждайте, че ще разговаряме с преводач. Българският й е отличен, а когато не се сеща за някоя дума, я изстрелва с усмивка на английски и продължава.
Тя е актриса и певица, орисана за изкуство още от люлката. Баща й Луиджи Инфантино е един от най-големите тенори на 20-и век.Той аранжира по стара сицилианска мелодия песента, която Франсис Форд Копола използва в „Кръстникът”. Легендата Лорънс Оливие е сред най-добрите му приятели, а Мария Калас му е варила супа. Майка й Райна Николова е известно сопрано.
Мария Елена завършва актьорско майсторство в Англия и има късмета да пее на концерта за 50-годишнината на Бийтълс в „Роял Албърт хол“. От години живее в Лос Анджелис, който напевно произнася ЕлЕй.
Мария Елена Инфантино е близка приятелка с любимеца на дамите Рон Мос, познат с ролята на Рич от „Дързост и красота“. Докато бяха застопорени от карантината - тя в София, той в Брюксел, изнесоха онлайн концерт.
Разговорът с Мария Елена Инфантино може да бъде безкраен, защото всяка нейна история е като матрьошка – от нея изскача друга. Разбрах, че с Димитър Маринов, българинът участвал в наградения с Оскар филм Зелената книга, са много добри приятели и често разменят гостувания на баница и ракийка.
В Лос Анджелис Мария Елена Инфантино играе моноспектакъла „От Пиаф до Мамбо италиано”, посветен на кралицата на френския шансон в елитния салон на „Marilyn Monroe Theatre” на института „Лий Страсбърг”. През 2011-та година българо-италианката е номинирана за Грами в категорията Международен артист.
Майка й се шегува, че от родители тракийка и сицилианец не може да се получи нищо друго освен експлозия.