„Кражбата на бюлетини е престъпление. Ако се докаже, някой трябва да носи отговорност.“
Това заяви зам.-председателят на ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Мая Димитрова в ефира на БНР.
Тя обясни, че изслушването, което е било инициирано от левицата и се е провело вчера, е било полезно. По думите ѝ различното говорене внася недоверие в институциите.
„Целта е да се внесе прозрачност в действията на тези институции, с които е свързано това конституционно дело. Искахме да научим, кога точно ЦИК са разбрали за намерените бюлетини от 7 секции и дали са предприели действия в тази връзка. Искаме да чуем и експертите вещи лица, които са изготвили експертизите. Надяваме се това да се случи“, наблегна социалистът.
Мая Димитрова заяви, че е важен въпросът къде са бюлетините. Според нея от ЦИК е станало ясно само, че те са извършили логистиката, направили са график, по който чувалите с бюлетини да бъдат транспортирани с участие на полицията от общинските администрации до КС.
„Важно е къде са изчезнали бюлетините – в КС или общинските администрации и кой ще поеме отговорността. Вероятно става въпрос за престъпление. Нямаме отговор нито от КС, нито от общинските администрации“, коментира зам.-председателят на ПГ на левицата.
Тя попита и защо е записано „0 гласове“, като коректният запис би трябвало да бъда „не са открити бюлетини“ или „поради липса на бюлетини не е възможно да се определи броят на гласовете“. Димитрова подчерта, че на сайта на ЦИК са видими протоколите - в район Триадица протоколът е без нито една грешка и накрая експертите пишат „0 гласа". „Това означава, че там няма гласували хора. Кой е взел решение за този запис, ще бъде един от въпросите ми към вещите лица“, каза още тя.
Димитрова обясни, че до КС има две искания – за пълно преброяване на всички бюлетини в цялата страна и за частично преброяване. „Той решава частично да преброи гласовете от 2200 секции, което са 1/6 от секциите. С действията си Конституционния съд, Централната избирателна комисия и „Информационно обслужване“ подкопават доверието в институциите“, обясни социалистът.
Димитрова наблегна, че на 21 януари КС пита ЦИК дали има още документи при тях, свързани с изборния процес, и дали са получили документи от общинските администрации и тогава ЦИК наново иска информация от общините да предадат останали при тях документи. 6 от общините отговарят, че всичко са предали в началото на декември 2024. „4 от тези общини са със записани от експертите 0 гласове. Още тогава КС и ЦИК е трябвало да сезират прокуратурата. Това, че е сезирана чак сега, е проблем“, категорична бе тя.
На въпрос за действията на прокуратурата, Димитрова заяви, че тя се появява едва след сигнала от Информационно обслужване.