Меморандумът с "Джемкорп" предизвика много въпроси с екзотичните си решения за енергетиката ни. Уж този документ не е ангажиращ, а в него е заложен арбитраж, който като демоклев меч виси над България. Все още не е ясно дали меморандумът е прекратен и дали страната ще избeгне опасността да бъде санкционирана. Освен всичко друго ние имаме горчив опит с арбитражите, а в условията на криза е далеч нежелателно да понесем финансови санкции. Така че долу ръцете от българската енергетика!
Само преди дни стана ясно, че „Джемкорп“ е осъществил нерегламентиран достъп до стратегически обекти, обекти, свързани с националната сигурност на страната.
"Целият меморандум се е случил изцяло зад гърба на българските служби - няма никакви проведени преговори, в нито една институция няма доказателства на никакви проверки. Правителството не е възлагало проверка на ДАНС, както изисква законът - в комисията разполагаме с писмо от председателя на ДАНС, че не им е възлагана такава проверка от тогавашния министър-председател Кирил Петков преди или след подписването на меморандума", заяви Десислава Трифонова, председател на временната комисия, която се занимава с казуса „Джемкорп“. Излиза, че бившият премиер Кирил Петков е пристъпил правилата и не е възложил проверка на службите за компанията, която ще се намесва енергийните процеси у нас и за инвестиция за милиард и половина долара.
Но въпросите не спират. Арбитражът уж е прекратен, а не всички страни по него са заявили готовност да прекратят действието на документа. Странен е начинът, по който бившият енергиен министър Александър Николов решава да прекрати действието на документа. Той е можел да го направи едностранно с писмо с 30 дни предизвестие, но той избира варианта, в който абсолютно всички страни и това число и той да сложат подписа си под документ, с който се прекратява действието на меморандума. А до този момент не всички страни са декларирали това.
Дали този меморандум е цъкъща бомба, която ще избухне под краката на бъдещо правителство. Може да се надяваме, че кабинетът Петков не е стигнал толкова далеч. Буди съмнение и начинът, по който е реализиран този меморандум.
Кой е оторизирал министъра на енергетиката Александър Николов да подпише този документ, има ли становища на финансовото министерство и външно министерство например? Защо е заобиколена процедурата, по която се реализират такива документи, а именно чрез съгласуване с останалите министерства. И защо в един меморандум е предвиден арбитраж? Все въпроси без отговор.
Меморандумът на практика слага ръка на цялата ни енергетика. В него са заложени изграждането на малки модулни реактори, за които не се издават лиценз в Европейския съюз и те функционират експериментално в САЩ. Дори българската държава да заложи на тази идея, ще мине минимум 6-7 години докато тези реакторите получат лиценз, за да бъдат изградени.
Документът предвижда специалисти на Джемкорп да обучават наши енергетици. България има много кадърни експерти в тази сфера, защо в този документ е включен подобен текст и кой ще плаща за това?
Странно звучи желанието за партньорство, в който се намесва и интерконекторът с Гърция. Освен България в този газов проект участва гръцка и италианска фирма. Как в подобен документ се включва проект, който не е изцяло български. Тези фирми питани ли са дали биха били част от подобно сътрудничество?
В документа са включена и топлофикация "София", която е под опеката на Столична община. Защо държавата не е съгласувала решението да включи топлофикационното дружество в меморандума със Столична община? И големият въпрос как така се дават на концесия напрактика, които са част от националната сигурност.
Неофициално се твърди, че премиерът Кирил Петков, който заедно с вицепремиера Асен Василев дават зелена светлина на меморандума, са били предупреждавани да не допускат този документ да стане факт, но са останали глухи за аргументите на трезвомислещите специалисти.
И досега в Министерство на енергетиката няма документ, от който да личи по какви критерии е избрана компанията Gemcorp Holdings Limited; предоставяна ли е информация за наличие на квалифицирани експерти за изпълнение на предмета на меморандума и съответното приложение; направена ли е проверка за надеждност; как е определен обхвата на меморандума, има ли предварителни анализи за необходимостта на неговото подписване. Защо? В ЕС е уреден статутът на офшорните компании, но все пак да се предостави на концесия почти цялата ни енергетика на една офшорна фирма, е меко казано странно решение.
В българското законодателство има ограничителни условия за инвеститори с офшорна регистрация и капитал да участват в публични процедури в България. Компанията Gemcorp Holdings Limited е част от голяма група компании Gemcorp, която е свързана с руски капитали и олигарси, а самата Gemcorp Holdings Limited е офшорна фирма с неясен собственик, регистрирана в Джърси. Веригата от офшорки води до Каймановите острови, където регистрираната офшорка няма дори управител.
Безспорно в този документ са заложени много мини. На ход са институциите МВР и ДАНС, които да дадат отговори какви са последиците от този меморандум и кой ще носи отговорност за тях.