Михаил Дженой, кмет на Крайова, участва в кръглата маса "За единни Балкани в социална Европа", организирана от Градския съвет на БСП в София. Във форуча участваха представители на Албания, Гърция, Румъния.
- За първи път ли сте в София?
- Идвал съм, но преди много години, тогава нямах възможност да разгледам града. Сега съм тук, след дълги години прекъсване, и това, което ми прави впечатление е свежият въздух в София, за разлика от този в Букурещ.
- Да, защото сме заобиколени от планини.
- Да, разположението на града оказва своето въздействие. Тук човек се чувства по-друг начин. Усетихме го още снощи, щом пристигнахме, както и днес, когато се събудихме. Освен това центърът е чист, сградите са поддържани и систематизирани. Направи ми впечатление и циркулацията – има отлична организация на движението.
- С какво се гордеете като кмет на Крайова? Какво е най-голямото Ви постижение?
- Най-големият проект, с който се гордея и който ще пребъде много години, е планът за урбанизация. След 90-та година това е първият реализиран план за Крайова, който предвижда развитието на града за дълъг период. Систематизирането на града за в бъдеще ще стане на базата на този план. Оттук-насетне нищо няма се строи хаотично.
- Предвиждате ли разрастване на населението в този план?
- Да. Този план предвижда и едно бъдещо разрастване на града и включването в него на няколко близки села. Предвиждаме и отделянето на историческия център от настоящия център. Цялостното разделение ще бъде много красиво.
- До каква степен социалната инфраструктура е застъпена за разрастващото се население?
- Премислили сме всичко. Новите квартали ще бъдат по европейски облик с всички удобства – асфалтирани улици, магазини, детски градини и училища.
- А зелените площи?
- Ние сме един от градовете, в който след 1990 г. са построени най-много паркове и градинки. Големият парк на Крайова “Ромънеску” е над 100 хектара, проектиран от френския архитект Редон. През последните години бе извършена рехабилитация на парка с европейско кофинансиране, бяха вложени 15 милиона евро. В момента разполагаме с един страхотен парк, където 1/3 от населението на Крайова прекарва уикендите си. Освен това спазваме традицията при строене на блокове в новите квартали да оставяме и пространство за зелени площи. Потвърждение за това е, че миналата година през месец ноември Асоциацията на големите градове в Румъния присъди Първа награда на Крайова за град с най-добри инвестиции.
- Къде бяха насочени инвестициите?
- В зелени площи.
- Крайова има ли политика за повишаване на раждаемостта?
- Да, изработихме стратегия в две посоки. Първо, работим върху комфорта на населението, здравеопазването и образованието като основни фактори за раждаемостта. Второ, привличане на младите хора в администрацията на града. Миналият месец бе конституиран Общински съвет на младите в Крайова. В него се обединиха 39 неправителствени организации на младежи, всяка, от които ще даде по един представител в Съвета. Всичко, което се случва в Крайова, свързано с инвестиции, е обект на дискусии и бива веднага разпространено сред младите хора, като по този начин ги включваме в административната дейност.
- Ако трябва да си представите Крайова след 100 години, какъв би бил вашия град?
- Крайова не може да бъде друг, освен това, което е бил. Крайова бе градът на парите, градът с най-много богати хора.
- Това ли да очакваме?
- Не, след 100 години, ние мислим, че градът ще възроди старата си слава след 20 или 30 години.