-Г-н Ананиев, какви са резултатите на „Движение България на гражданите“ (ДБГ) от местните избори?
-В Реформаторския блок (РБ) , и в частност в ДГБ, сме много доволни от резултатите от вота за местна власт. Знаете, че имаме два областни кмета - направихме пробив в Плевен и Добрич. Също така в София, за която аз отговарям, Реформаторският блок има общо 11 общински съветници, а „Движение България на гражданите“ - 3 души и кмет на район „Оборище“. В момента нямаме пълни данни за броя съветници и кметове в страната. Обобщаваме резултатите, тъй като искаме да имаме с точност броя кметовете на населени места и скоро ще ги обявим. Знаете, че има мантра, че Реформаторският блок била „партия на жълтите павета“. Сега, като излязат окончателните резултати, тя ще бъде опровергана.
-За ДСБ се твърди, че е предимно софийска партия - секта, а не за вас...
-Не, за Реформаторски блок опонентите ни казват, че има влияние само в София и областните центрове. Това очевидно не е така.
-Преди балотажа в Плевен, Найден Зеленогорски няколко пъти заяви, че ГЕРБ и неуспелият им кандидат-кмет Димитър Стойков масово са купували ромски гласове. В ДГБ имате ли доказателства за това?
-Трябва да попитате Зеленогорски, но доколкото знам има няколко пуснати сигнала и жалби до МВР и прокуратурата, в които има конкретика.
-На какво се базира изводът ви, че „Движение България на гражданите“ е най-голямата партия в Реформаторския блок?
-Нашето представяне на изборите е много добро, имайки предвид факта, че ние сме много млада партия - само на 3 години. За първи път участваме на местни избори. В сравнение с предишни вотове, сега ние имаме много силен резултат. В момента правим анализ за цялата страна. Разбира се, че има населени места, в които не сме се представили добре, но в повечето райони правим пробив. Лично аз съм много доволен от резултатите в София.
-Защо искате да бъде въведено машинно броене на бюлетините?
-Причините са две. Първата е - за да става по-бързо. Виждате, че в момента процесът е изключително бавен. Второ - с машините ще може да се брои всичко. В момента в много жалби на избиратели се твърди, че преференциите им не са били отчетени. По принцип гласоподавателите на Реформаторския блок предпочитат за използват правото сами да подреждат листата – както за депутати, така и за общински съветници. Ако видим, че в една секция РБ има 80 гласа примерно, но нито една преференция, изводът е, че предпочитанията на избирателите въобще не са броени. При машинното преброяване това няма как да се случи. Освен това ще става много по-бързо и няма да отнема много време, което както видяхме след „Арена Армеец“, притеснява секционните комисии.
-А предложението ви за машинно преброяване не е ли свързано с известния факт, че фирма на ваш бивш кандидат-депутат доставя устройствата и печели държавни поръчки?
-Кой е този кандидат-депутат?
-Веселин Тодоров и неговата „Сиела норма“. Той водеше листата на ДГБ в Габрово на парламентарните избори през 2013 г.
-Аз дори не знаех...Вижте..всъщност;..машинното гласуване се организира от ЦИК. В случая става въпрос за две различни неща. Машините за преброяване сканират бюлетината, секционната избирателна комисия вижда какво е сканирано и потвърждават например, че е избран 12 номер в бюлетината, с 5-та преференция. Данните се записват в паметта на машината и след това се изкарва обобщен протокол и в който, най-важното - няма задрасквания и поправки.
-Знаете ли колко човека са гласували с машини в 50-те секции в София, в които имаше подобни устройства?
-Не, не знам, но ние пуснахме много жалби по време на вота. Проблемите са два – машините трябваше да бъдат 500, а не само 50. Вторият проблем е, че чрез устройствата можеше да се гласува само за съветници, а на първия тур имаше 5 бюлетини. Имаме информация, че някои от избирателите ни са се отказали, защо първо е трябвало да гласуват за кмет, на референдума, и след това да поискат от СИК да гласуват машинно за листата за общински съветници. Има хора, на които дори не е представена възможност, записана в Изборния кодекс.
-По данни на ОИК, около 800 души в София са гласували машинно. Струва ли си това, предвид факта, че държавата плати почти 84 000 лв.?
-Въпросът е: Искаме ли да въведем машинното гласуване или не? Искате ли да ви дам пример с жена ми?! В секцията не са й представили опцията да гласува машинно - подали й бюлетина, след която тя е видяла машината и е поискала да гласува чрез нея. Бюлетината обаче вече била откъсната и нямало как да стане. Ако имаме желание да наложим модела - ще го наложим. Нека да ви кажа е една друга ключова подробност. В събота, когато беше денят за размисъл, е било единственото обучение на членовете на СИК за работа с машината. Съгласете се, че ако в събота се обучат и в неделя в 06 часа трябва да започнат работа с нея - повечето ще се откажат и ще започнат да саботират машинното гласуване. И не защото не искат, а защото, ако стане проблем няма да знаят как да се справят. Аз мисля, че тук ЦИК подходи много несериозно към този проблем. Общинските избирателни комисии следват нейните инструкции. „Шапката“ носи отговорност за всичко.
-Работили се вече по новия вариант на антикорупционния закон?
-Да, в началото на декември ще бъде внесен в деловодството на Народното събрание. Законът е проект на Министерски съвет. Не съм виждал последния вариант, но е ясно, че ще има поправки.
-В Реформаторския блок обсъждана ли е темата за промени в правителството?
-В РБ имаме забележки към различни министерства, където реформите се бавят. Става въпрос за всички ведомства. Има ли реформа, която е сработила? В началото на мандата на правителството, ние искахме да наложим реформи във всички сектори. За съжаление обаче те се бавят. Статистиката показва, че реформите са успешни, само ако се правят в първите 2 години на управленския мандат. А една година вече мина. Убеден съм, че при нашите министри този процес ще бъде забързан. Ето, ще ви дам пример със здравния министър Петър Москов. Той беше казал, че до края на годината ще имаме електронна здравна карта. Аз още я чакам! Според мен това ще реши част от проблема с източването на Здравната каса. Лично аз ще искам да мога да проверя дали някъде не съм бил на „лечение“ в някоя болница, без да знам.
По отношение на МВР от Реформаторския блок настоявахме да се случат реформи, една от които е намаляване на щата на администрацията. Тази година няма да има 10-процентни съкращения, които бяха заложени в програмата на правителството. Всички знаем, че чиновниците в МВР получават същите привилегии като полицаите. Още в началото на мандата на правителството, бившия вътрешен министър Веселин Вучков увери, че по този въпрос ще се работи. Съгласен съм, че в полицията трябва да получават високи заплати, но служителите на реда трябва да показват и професионализъм. Не може всеки път, когато се правят опит за промени в сектора, полицаите да излизат на стачка! Трябва да има балансирано решение на проблема, но промените в МВР са задължителни.
Настимир Ананиев е роден през 1975 г. Завършил е бакалавърска степен по Бизнес администрация в Ирландия. Магистър е по Бизнес администрация от Американския университет в България. Работил е три години като преводач в Комисариата по бежанците към ООН. В продължение на седем години е маркетингов директор за Централна и Източна Европа на най-големия частен колеж в Ирландия „Грифит Колидж Дъблин“. В момента е депутат от Реформаторския блок и зам.-председател на партия „Движение България на гражданите“. Женен с две деца.