Обезщетенията на пенсионираните служители на МВР, които са в размер на близо 21 млн. лв., ще бъдат изплатени. Това увери вътрешният министър Румяна Бъчварова.
„Това са пари, които по закон се дължат на служители на МВР, по решения, вземани години назад. Със задна дата не може да се променя този регламент“, категорична беше тя.
Бъчварова поясни, че предстои да се уточни с Министерство на финансите схемата по изплащането на тези дължими суми. Относно това дали ще има промяна в обезщетенията за вбъдеще, тя каза, че ще има друг регламент, но това е решение, което трябва да се предложи с финансовия министър.
Планът за административна реформа на МВР е почти готов, каза още Бъчварова. „На всеки един етап го съгласувам с министъра на финансите Владислав Горанов. Надявам се в следващия един месец, да речем, да ви бъдат представени всички мерки. Някои от тях са внесени като предложение за промяна в Закона за МВР. Останалите, които са свързани с функционалното преструктуриране предстоят да бъдат финализирани", заяви тя.
Целта е да се направи оптимално разпределение на състава на МВР, така че да се подсилят полицейските функции, да се ограничи ненужната администрация, да се раздели функционирането на отделните дейности.
Идеята е на терен да работят повече полицаи, а да се ограничи ненужната администрация. „Към момента мога да гарантирам поне 1000, а те могат да стигната и няколко пъти повече. Само по този начин можем да постигнем оптимизация на бюджета“, заяви министър Бъчварова.
Дефицитите, които в момента съществуват са натрупани през последните няколко години и те са резултат точно на този стил на управление, който не съобразява обективните дадености и нормалната логика на бизнес планирането, коментира още МВР-шефът.
Ден по-рано финансовият министър Владислав Горанов заяви, че няма да даде 21 млн. лв. на МВР. "Поставил съм условие към колегите от МВР, което те упорито отказват да изпълнят, въпреки че е твърдо логично. Продължавам да смятам, че тези, които могат да бъдат набити на улицата, трябва да бъдат първа категория, а тези, които стоят зад бюра и не са изложени на такъв риск, трябва да бъдат трета категория - така, както е и министър-председателят, и народните представители, и всички, които не са изложени на риск", обясни Горанов. По думите му това би донесло съществени спестявания по бюджета на МВР. „Няма да оставим хората без заплати. Реформите не са самоцелни", заяви още финансист номер 1.
По думите на министър Бъчварова искането на главния прокурор Сотир Цацаров за свалянето на имунитета на депутатите от "Атака" Волен Сидеров и Десислав Чуколов за разследване на скандала от миналия петък е правилно.
„Не ми се иска тази история да се тълкува като някакви лични отношения, лични квалификации, по никакъв начин. Имаме принципен казус и по него трябва да имаме принципно отношение. Депутатският имунитет е правна институция, необходима, за да могат да се защитят народните представители при свобода на изразяване на мнение по важни въпроси, а не за да ги пази тогава, когато нарушават законите“, категорична беше тя.
Бъчварова призна, че е имало обаждане по телефона и към нея, без на каже кой от депутатите й е звънял. „Смятам, че границата на тези отношения трябва да се спазва и в такива ситуации. Не могат депутатите посред нощ да правят такива проверки. Ако има такива сигнали, те ги дават на съответните органи“, каза тя.