Трети март - най-българският празник! Ден на свободата, ден на непокорството, ден на непобедимия народен дух!
На днешната свещенна дата посвещава вдъхновяващ късометражен филм пламенният родолюбец и ревностен християнин арх. Пламен Мирянов. Видеоклипът на патриотична тема е екранизация на стихотворението ”Опълченците на Шипка” от Иван Вазов, заснет в чест на националния празник.
„Трети март е не само национален празник на България, а дата, която съхранява спомена за един велик подвиг – боевете на Шипка! Достойните български опълченци дадоха безстрашно живота си за свободата на родината ни и ще се радвам, ако с този наш проект успеем да докоснем сърцата на българите, за да си припомнят колко смел и горд народ сме!“, казва арх. Пламен Мирянов.
Филмът е въздействаща видео-импресия, която ни пренася със смирение пред паметника „Шипка“, за да ни припомни колко много дължим на предците си - достойните български опълченци, които безстрашно дадоха живота си за свободата на България.
В снимките участва Националната гвардейска част и звена на Министерството на отбраната. Видеото е първото в поредицата "Слово, дух и меч" за кампанията "Бъди войник" на министерство на отбраната.
Одата на Вазов "Опълченците на Шипка" се изпълнява от "гласа" на гвардията Янко Лозанов, който рецитира огнените стихове пред паметника на Шипка.
"Това, което накрая искаме да покажем, са нашите християнски ценности, духовността на българите, защо е важно да следваме вярата и словото и това, което ни е завещал нашият Господ и спасител Исус Христос. По този начин ще обърнем внимание, първо, на най-красивата част на България - за мен това е Рила (всеки си има любимо място), и от друга страна, на едни от нашите най-важни ценности, които сме забравили в това турбулентно време", споделя за проекта си Мирянов.
Кадрите са заснети преди година, в епогея на зимната обстановка в Рила. Заради тежките атмосферни условия снимачният процес се оказал истинско изпитание за целия екип. Силните снегонавявания и непроходимият път до паметника Шипка принудили арх. Мирянов и екипа му да докарат шейни чак от Паничище - което е на близо 300 км. от Шипка - за да изкачат техниката на върха!
Трудностите не свършили с това. Оказало се, че и шейните не били достатъчни за снимачния кран и на помощ се включили войниците от 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово!
Нито едно от тези изпитанията, обаче, не сломили духа на участниците в проекта – 40 души екип, представители на Националната гвардейска част, звена на Министерството на отбраната. Със себеотрицателните усилия на всички видеото е заснето, монтирано и вече достъпно за широката аудитория в интернет.
Цялостният филм ще е с времетраене от 20 минути, като засега е заснет само прологът на драматичната Вазова ода. Останалата част ще се снима на по-късен етап, като идеята на режисьора арх. Мирянов е това да се случи през лятото, когато са били и едни от най-драматичните и съдбоносни моменти от защитата на върха.
Видеата на арх. Мирянов имат стотици хиляди гледания в социалните мрежи. В сайта на фондацията "Нашият дом е България" може да бъдат видяни във всеки момент. Младият творец иска да ги събере в един голям филм като спектакъл, подобен на спектаклите на ансамбъл "Българе". Те имат невероятен художествен продукт, свързан с наследството на танци и хореография, каквито имаме в България. Но няма подобен филм нашето литературно наследство, т.е. спектакъл от музика и слово. В него най-вероятно ще бъдат включени текстове на Вазов, Ботев, Яворов, Далчев. Тяхното слово ще е представено на фон - видеата от красива България.
Колкото и да изглежда странно, невероятно и дори неразбираемо за мнозина, младият арх. Мирянов живее и работи неуморно с мисълта, че с такава мисионерска дейност той и екипа му носят словото на Възраждането, на Библията - "слово, което ни въздига и ни показва кои са най-важните неща в живота, най-ценните послания, които правят живота ни по-смислен, по-ярък, по-здравословен дори, по-значим. Тогава вече чрез нашия живот, който е смислен, може да помагаме и на ближния".