Министърът на външните работи Даниел Митов бави отговорите на депутатски въпроси, касаещи скандалното поведение на турския посланик у нас Сюлейман Гьокче, който открито подкрепя партия ДОСТ на изгонения от ДПС бивш председател Лютви Местан.
Това каза пред Епицентър.бг народният представител от „Атака“ Станислав Станилов. Той е отправил два въпроса към външния министър – първият е от февруари, а вторият е внесен в деловодството на парламента през май. В тях той пита директно Даниел Митов кога ще обяви Сюлейман Гьокче за "персона нон грата", както и защо българската държава не реагира по никакъв начин на явната му намеса във вътрешните ни работи. По закон, министър на може да откаже да отговор на депутатски питания, но Даниел Митов се възползва от правото да отлага позицията си, докато нещата утихнат. „Два месеца го чакам, ще ми падне на мен“, казва Станилов.
Според него, турският посланик трябва да бъде обявен за персона нон грата заради намесата му във вътрешната политика на България. Гьокче не крие симпатиите си към политическия проект на Лютви Местан и по всякакъв начин се стреми да подпомогне укрепването на ДОСТ и същевременно прави опити да разбие ДПС.
По време на отбелязването на майските събития в Джебел, дипломатът придружаваше Лютви Местан. След като симпатизантите на ДПС мощно освиркаха изгонения от движението бивш председател и самия Гьокче, последният произнесе назидателна реч, в която се скара на множеството, че не може да изразява негодуванието си срещу него, тъй като бил „единственият представител на 80 милиона турци в България“.
Външният министър обаче очевидно очаква предизвиканите от посланика скандали да отшумят. „Това поведение е от конформизъм, типичният български конформизъм, който означава да се „наведеш, докато отмине бурята“, категоричен е народният представител.
Станислав Станилов припомни, че действията на Сюлейман Гьокче изразяват фундаменталната основа на изключително агресивната външна политика на Турция, която продължава да смята България за своя територия. „Ние се намираме на т.нар. от управляващите в Турция област „Румелия“, която те все още смятат за част от държавата си“, припомни депутатът.