Представителите на Православната и Католическата църкви твърдо обявиха своята позиция срещу приемането на Истанбулската конвенция. Това стана по време на обществената дискусия в Аулата на Софийския университет относно законопроекта за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие организирана от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Домакинство на форума предложи СУ "Св. Климент Охридски".
"Истанбулската конвенция отваря вратата към морален разврат", заяви в изказването си на обществената дискусия по конвенцията митрополит Киприян.
По този начин митрополит Киприян повтори основния извод от становището на Светия синод, прието на 22 януари.
Старозагорският митрополит Киприан прочете отново позицията на Светия Синод, призова парламентът да не я ратифицира и я връчи на парламентарния председател Цвета Караянчева.
Истанбулската конвенция води до духовна смърт. Тя е средство за насаждане на чужда нам система. Нов превод няма да промени нищо - с gender в оригинала се преследват цели, различни от насилието, посочи митрополит Киприян.
В текста на английски понятието "джендър" е разграничено от понятието "пол", обърна внимание Киприян.
Чрез употребата на понятието "джендър" се въвежда една идеология, която отрича, че човекът съществува като мъж и като жена, каза той. Според тази идеология биологичният пол няма значение за човешката идентичност, а представлява диктатура на природата над човека. Това отрича основната библейска мъдрост - и сътвори Бог човека по свой образ, като мъж и жена ги сътвори, продължи Киприян.
Регламентите на конвенцията, свързани с въвеждане на стереотипни роли на пола са против установените от Бога роли в семейството, добави той.
Горко на ония, които доброто считат да зло, а злото за добро, припомни в края на словото си библейските слова той.
И призова - българският народ да отстоява своята вяра, която го е съхранила.
След това митрополит Киприан връчи позицията на Светия синод на Цвета Караянчева.
След него думата взе Богдан Пенев, който обяви от името на Католическата църква, че конвенцията поражда множество противоречия. За съжаление конвенцията не предприема мерки и не насочва към действителните проблеми, не акцентира върху широко разпростреното насилие в медиите, констатира той.
"Безспорно насилието е едно обществено явление, което изисква мерки на много нива. Преди всичко това е възпитанието, образованието, институционални мерки, а също така и помощ на жертвите. Църквата винаги е работила по тези въпроси", заяви д-р Богдан Пенев. "Конвенцията не предприема и не насочва към действителна борба срещу истинските проблеми, не акцентира върху разпространеното в развлекателната индустрия насилие. Вместо това документът е концептуална, но също и правна основа за идеологическа и културна революция, която се състои в предефиниране на понятието на пола. Това не е само социална роля", продължи д-р Пенев.
Вместо това документът е концептуална и правна основа за идеологическа и културна революция, която се състои в предифинирането на понятие като пола, също така насочва на прехвърляне на отговорността за възпитанието на децата на семейството към обществото.
Отваря вратите държавата да образова децата без да се съобразява с мнението на семейството и религиозните общности, предупреди представителят на българските католици.
По думите му Истанбулската конвенция формира една идеологическа основа, която е противоречива и въвежда държавата в нарушаване на Конституцията - нарушава основни конституционни права като свободата на съвестта.
С нейна помощ се прави опит за нов обществен ред, в който държавата иззема ролята на семейството, упрекна той. Епископската конференция смята този документ за неприемлив и призовава българските управници да преразгледат документа и да предприемат реакция спрямо европейските институции, каза представителят на Католическата църква.
След православни и католици против документа се обявиха и Обединените евангелски църкви в България.
Да се съсредоточим върху истинската цел на конвенцията за защита на жените като жертви на насилие, призова британската посланичка Ема Хопкинс. УНИЦЕФ също даде рамо на Истанбулската конвенция, за да се защитят правата на децата, които често с жертви на насилие по света. Българската асоциация на университетските жени пък изказа нед
Очаквайти подробности!