Националната галерия и Общобългарския комитет "Васил Левски" представят мултимедийна експозиция "Изповедта на Левски" навръх 19 февруари, черната дата, в която България губи своя най-скъп син преди точно 150 години.
Подобен проект не е правен досега в България. А във финансирането се включват родолюбиви българи от цял свят.
Повече за експозицията, "съживяваща" Апостола на свободата, разказва основателят на Общобългарския комитет "Васил Левски" Васил Василев.
- Как се породи идеята за мултимедийната експозиция, посветена на Дякона, г-н Василев?
- Такова нещо съществува по света, но не беше правено досега в България. Ние сме пионерите в това да го представим по този начин у нас и да го представим като използваме образа Левски. Показваме основни моменти от живота му, но всъщност цялото действие се крепи на разпита му пред турския съд – върхов момент в неговия живот. Върхов момент и за нас, защото от разпита, за който имаме документални свидетелства, можем без никаква капка съмнение да разберем що за величава личност е бил този човек.
- Откъде идва финансирането на експозицията?
- Цялата експозиция се организира от Националната галерия и Общобългарския комитет „Васил Левски”, като се финансира по много интересен начин. Една част е от Министерство на културата, друга значителна е от коорпоративни дарители, от големи компании и трета – от стотици, стотици индивидуални дарители – някои хора пращат по 5-10 лв. или по 50-100 лв. Пращат от България, от Америка, от Ирландия – българи, чули за това, благодарение на чийто дарения успяхме да направим експозицията и да можем да я покажем у нас.
Ще ви кажа и нещо, което много ме изуми. Вчера една жена дойде при мен, даде ми 10 000 лв. и ми каза: „Ето, това е за Левски”. Без нищо, даже не иска да си каже името, анонимно! Всички тези хора са записани в Златната книга на дарителите на Музея. Едно по едно имената им са там – един дал 5 000, друг - 10 000 лв., трети дали по 5 лв., по 10 лв. Всички те са заедно, събрани в книгата, за една общобългарска кауза.
- Казахте, че подобно нещо не е правено досега у нас. Каква е техническата страна на ескспозицията?
- Цялата концепция е разработена от зам.-директора на Националната галерия Иво Милев. Той направи сценария и той ръководеше непосредствено подготовката. Използвани са проектори и технически средства, които по най-бързия начин бяха докарани от чужбина. Беше едно страхотно тичане и надпревара с времето, за да можем да сглобим цялата технология навреме, да се заснемат всички кадри. Кадрите са снимани първо и после да вкарани в холограмата, за да се получи ефекта, който прави наистина силно впечатление. За целта е направен специален кастинг от актьори, възпроизвеждат се обстановката и атмосферата чрез характерни за времето костюми и реквизит.
Левски, който е в центъра на случващото се, е изигран от Веселин Плачков. Плачков е разпитваният, той е Апостола, който се показва в различни периоди от живота си. Най-интересното е самата холографска фигура, която се вижда от зрителите в центъра на помещението като дух, който се обръща към тях и общува с тях, но в същото време е безплътен.
- Защо избрахме името „Изповедта на Левски”?
- Защото мултимедийната експозиция завършва с изповедта на Левски пред поп Тодор. Всъщност през цялото време Левски изповядва себе си, изповядва идеологията си, изповядва стремежа си към свобода, причините, които са го накарали да поеме по този път. Именно затова е избран моментът на разпита пред турския съд, съдбовен момент в неговия живот.
- Мястото също е знаково. Експозицията е ситуирана срещу паметника „Левски”, на ул. „Васил Левски” в столицата.
- Разбира се. Има много голяма символика в това. Вратата на помещението, част от „Квадрат 500”, гледа към паметника „Левски”, така че да може всеки, който излезе оттук, да бъде поканен да отиде на паметника и да занесе едно цвете. Нещо повече, пространството пред паметника „Левски” също е знаково. То носи името на Гина Кунчева, майката на Васил Иванов Кунчев - Левски, официалното му название е площад „Гина Кунчева”. Така че всичко тук, в този район, е свързано с Апостола.
- Кога може да бъде видяна изложбата? Има ли вход?
- Понеже тази експозиция е направена с дарения, Националата галерия реши да няма вход. Входът е свободен, което е много хубаво. Официалното откриване е в неделя (19 февруари), денят на обесването на Васил Левски. От понеделник каним всички желаещи да дойдат и да видят експозицията.
Тук, в „Квадрат 500”, е и единственото място в София, на което има щанд с различни книги, издавани за Левски – биографии, изследвания и т.н. Така че всеки, които се интересува от Апостола, може да заповяда и, надявам се, да намери това, което търси.
- Какви други събития организира Общобългарския комитет „Васил Левски” по повод 150-тата годишнина от гибелта на Апостола?
- На 16 февруари бе открита много интересна изложба в Националната библиотека, посветена на революционера. В същия ден имаше и тържествена изложба в БАН, също посветена на Левски. Защото Левски е един от първите дарители на БАН, учреждението, което тогава се е казвало „Българско книжовно дружество”.
- На 15 февруари приключи и националният ученически конкурс „Аз съм Левски”, организиран от Комитета.
- Точно така. За конкурса Епицентър.бг вече писа и бих искал да му благодаря особено. Вече наградихме и отличените деца.
Сигурен съм, че една част от вдъхновението идва от темата – „Аз съм Левски”. На така зададената тема може да отговори дете, което мисли, което може да си представи, че може да е Левски. И оттук-нататък то да може да си представи какво би направило днес, ако то бъде Левски. Много интересно е, защото всички участници правят много точни характеристики на това, което виждат и много точно описание на това, което смятат, че трябва да се направи. Неща, които държавниците не знаят. И аз ще им препоръчам да прочетат какво пишат децата. Интересното е, че между децата няма нито един страхливец, защото един страхливец не може да седне да пише за Левски, той ще се свие и ще отиде в кьошето. За Левски може да пише само човек със сърце, който обича да гледа бъдещето!