- Г-н Левсли, двете американски ТЕЦ се разбраха с НЕК за отстъпки в цените на тока на стойност близо 100 млн. лв. годишно или почти 1 млрд. лв. до края на дългосрочните договори. За да стане факт това, Българският енергиен холдинг (БЕХ) обяви процедура за търсене на банка-кредитор и инвестиционен консултант по облигационен заем, с който НЕК да плати дълговете си от над 800 млн. към ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ и ТЕЦ „Ей И Ес Гълъбово Марица-изток 1“. Как ще коментирате това решение?
- Тази процедура е знак за положително развитие. Това е конструктивна стъпка към финализирането на процеса по влизане в сила на постигнатото споразумение между НЕК и „КонтурГлобал Марица Изток 3“ за по-ниски цени за мощност на електроенергията, прозвеждана от нашата централа. Надявам се процедурата по получаване на кредит да приключи успешно и дължимите от НЕК суми да ни бъдат изплатени изцяло през октомври и със сигурност преди крайната дата, посочена в споразумението – 30 ноември 2015 г. В противен случай, при неизпълнение на насрещните задължения на НЕК, след тази дата споразумението ще бъде прекратено автоматично. Разбира се, ние оставаме оптимисти и сме напълно готови да изплатим натрупаните задължения към „Мини Марица-изток“, веднага щом НЕК си изплати дълга към нас.
- „КонтурГлобал Марица-изток 3“ от своя страна изпълнила ли е всичките си ангажименти, за да влезе споразумението с НЕК в сила? Трябваше например да получите одобрение за него от кредиторите на електроцентралата?
- Имаме предварително съгласие от страна на кредиторите за сключване на споразумение с НЕК. Процесът по получаване на окончателно съгласие върви гладко и се очаква да завърши в срок. Въпреки договореното намаляване на цената за разполагаемост, която НЕК ще ни плаща, ние сме убедени, че в дългосрочен план издължаването на натрупаните около 400 млн. лв. задължения на електрокомпанията към „КонтурГлобал Марица-изток 3“, е от ключово значение, както за доброто финансово състояние на нашата ТЕЦ, така и за стабилизиране на останалите участници по веригата – въгледобивните мини в „Марица-изток“ и техните подизпълнители. В крайна сметка ние имаме обща цел. Тя е ефективното функциониране на енергийния сектор и на икономиката в региона и в България.
- Синдикатите предупредиха, че заради огромните дългове на тецовете към „Мини Марица-изток“ има опасност добивът на въглища да спре през есента, точно когато ще са най-необходими. Притеснявате ли се за доставките на гориво? Вашата ТЕЦ няма друг източник.
- Естествено, че ни тревожи рискът, свързан с доставките на лигнитни въглища. Ако те бъдат намалени, има реална опасност „КонтурГлобал Марица-изток 3“ и другите електроцентрали в района да не могат да произвеждат електроенергия. Това би могло да доведе до недостиг на електроенергия през зимата. Най-добрият начин за правителството да избегне това е като подпише нашето споразумение. Защото тогава и ние, и останалите електроцентрали ще изплатим на мините дължимото и ситуацията ще се нормализира. Разбирам положението, в което се намират мините. Те са вторият по големина корпоративен работодател в страната и са от ключово значение за българската енергетика, както и за икономиката на региона, а подготовката им за интензивния зимен сезон е затруднена поради липсата на средства.
- Колко дължи в момента „КонтурГлобал Марица-изток 3“ на държавните мини?
- Около 190 млн. лв. За съжаление сме поставени в ситуация, сходна на тяхната – очакваме плащане от страна на НЕК, която към момента ни дължи повече от 400 млн. лв. Наш приоритет е да покрием задълженията си към мините и категорично сме поели ангажимент да го направим веднага, щом споразумението влезе в сила и НЕК се разплати с нас. Стабилността на мините е от изключителна важност за енергийната стабилност на страната.
- Със сигурност сте се запознали с доклада на временната парламентарна комисия за оценка на състоянието на енергетиката в България, водена от Валери Симеонов. В него има констатации за непрозрачно разходване на средства, включително и във вашата централа.
- Първо, като частна компания „КонтурГлобал Марица-изток 3“ не е законово задължена да спазва процедурите за обществени поръчки. Ние обаче сами решихме да ги спазваме, тъй като вярваме, че този процес е достатъчно добър, прозрачен и ефективен. Докладът касае 5 поръчки на „КонтурГлобал Марица-изток 3“ за пренебрежимо малки суми от общо хилядите процедури, които изпълняваме всяка година. Но за нас въпросът е принципен. Затова обжалваме тези постановления и сме убедени в успеха си. За нас е жалко, че определени политически групи могат да си позволят такава дезинформация и разпространяването на безочливи лъжи за постигане на политическите си цели. По този начин откровено вредят на цялата икономика и прогонват потенциални преки чуждестранни и местни инвеститори, които биха могли да открият добре платени работни места за българите. В момента подготвяме отговор на този доклад с точни факти и числа. Имаме намерение до края на месеца да го внесем в Народното събрание и да го разпространим публично.