На 10 юни, преди 30 години в условия на изостряща се политическа конфронтация, е проведен вторият тур на парламентарните избори.
Двеста „велики“ депутати вече са избрани по пропорционалната система, другите двеста трябва да се излъчат по мажоритарната. Тя е прилагана преди 1989 г., когато са очертани и едномандатните избирателни райони.
120 кандидати успяват от раз да спечелят повече от 50% плюс един гласа.
Вторият тур излъчва 39 депутати от БСП, 37 – от СДС, 2-ма от ДПС и по един от Отечествения съюз и Отечествената партия на труда.
Избирателната активност на първите демократични избори е 90,79% - ненадмината и до днес. Гласуват 6 976 620 пълнолетни български граждани. БСП получава 47,1 % от гласовете, СДС – 36,2 %, ДПС – 5,75 %, БЗНС – 4%, Отечествен съюз – 0,5%
След втория тур е формиран съставът на Седмото велико народно събрание - избрани са 400 народни представители, от които 366 мъже и 34 жени.
Основната му задача е да приеме нова конституция. То я изпълнява, въпреки сложната политическа обстановка, породена от разочарованието на СДС, че не е спечелил изборите. Според сините – те са били манипулирани и фалшифицирани.
В София между двата тура е напрегнато, следват митинг след митинг, на който лозунгите са „И преди, и сега БСП е мафия“, „Убийци“, „Измама“.
Ръководителите на делегациите на чуждестранните наблюдатели обаче са категорични, че „изборите са редовни, честни и свободни и СДС трябва да ги признае“.
Премиерът социалист Андрей Луканов прави обръщение към гражданите, като обявява, че победата е за демокрацията и призовава към национално съгласие. Той дава интервюта за Би Би Си - Лондон, за френския „Монд“, а в думите му все повече се разчита предложението за правителство на националното съгласие. „Ние (б.а. - БСП) не трябва да управляваме сами“, казва Луканов в прав текст.
На 14 юни председателят на Координациония съвет на СДС д-р Желев заявява обаче, че коалиционно правителство не може да бъде съставено.
В такава напрегната обстановка на 10 юли 1990 г. ВНС започва работа.