Нова конфигурация се оформя в Народното събрание, след като петимата депутати от Народен съюз напуснаха парламентарната група на БДЦ и тя престана да съществува. Броят на независимите депутати стана 25.
От известно време обаче групата на БДЦ не е единна в политическите си действия. Деветима от депутатите на БДЦ (осем от „Българския демократичен център“ на Христо Ковачки и един от „България без цензура“ на Николай Бареков) оказват подкрепа на повечето от законодателните предложения на управляващите от ГЕРБ.
Друга е позицията на петимата размирници от Народен съюз - Румен Йончев, Явор Хайтов, Светлин Танчев, Георги Ковачев и Борислав Иглев. Миналата седмица от АБВ, Народен съюз и движение „Гергьовден“ обявиха създаването на Политически и обществен съвет за контрол над изпълнителната власт и за изготвяне на законопроекти. С това разводът в БДЦ бе политически предизвестен.
Бившият член на ПГ на БСП, сега независим - Георги Кадиев, направи свой прочит на събитията, като обвини шефа на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, че управляващите си създават изкуствена опозиция.
„Аз си спомням изказването на Борисов - аз не се бъркам в чужди партии, не се бъркам във вас. Вие си отглеждате опозиция. Разбихте Реформаторския блок, създадохте проблеми в Патриотичния фронт, и сега и в БДЦ“, каза Кадиев.
Цветанов веднага отвърна, че ГЕРБ не се месят в работата на другите групи.
В изявление за медиите Красимира Ковачка, шеф на разпадналата се ПГ на БДЦ, заяви, че днешните събития нямат връзка със сближаването на позициите на Народен съюз с АБВ. „Политиката на политическа партия БДЦ ще продължи както и досега, без промяна, така че дали ще бъдем в група или не нашето поведение ще бъде твърдо“, каза тя.
Като резултат от разпадането на групата обаче всички нейни членове ще загубят местата си в парламентарните комисии, а Явор Хайтов ще трябва да слезе и от зам.-председателското място в Народното събрание. БДЦ ще остане и без своя стая в парламента.
„Партия БДЦ е била за запазването на баланса в групата и за работата на групата ефективно и така, както би трябвало по правилника на групата и правилника на НС“, продължи Ковачка.
Тя поясни, че в продължение на няколко месеца от БДЦ се опитвали да създадат баланс, тъй като колегите им от Народен съюз, към които е имало позитивно отношение, взели доста голям превес в парламентарните комисии. Конкретният повод за раздора в групата бе точно решението на Красимира Ковачка да направи промени в комисиите, като представителите на Народен съюз загубиха места във важни комисии.
Румен Йончев, например, вече няма да е нито шеф, нито член на Комисията по политиката за българите в чужбина. Мястото му зае Стефан Кенов. Явор Хайтов напусна Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и на негово място бе избран Росен Петров.
Във връзка с това, че групата им се разпада и губи всички места в комисии, Росен Петров коментира, че това не ги обезсилва и ще доведе до спестяване на парламентарни средства. Той нарече безумия твърденията, че ГЕРБ се е занимавала с тяхната група.