Българската художника Валерия Нямцова-Георгиева, която от години живее и твори
в Англия, отново накара артистичния и научен елит да заговори за нейните картини. Преди месец творба на българката събра най-много средства на благотворителен търг под наслов „Мозъкът и психичното здраве“, организиран от Лондонския университет в помощ на хора с психични проблеми. Това не е първият случай, в който артистичният свят отличава произведенията на нашето момиче.
Най-новата й творба „Подсъзнателни чувства“ е селектирана от американския Скай Арт Център за връзки между учени и артисти, които търсят отговори на фундаменталните въпроси - кои сме ние; защо сме тук; къде отиваме.
Изложбата бe открита на 16 юни с прожектиране на творбите на голям екран в Източен Бродуей, Манхатън, Ню Йорк. Миналата година картини на Валерия бяха избрани за престижната изложба „Мозъкът“ в Музея на науките в Ню Йорк. Пърформансът беше отворен за посетители шест месеца, до края на март тази година, и премина при абсолютен интерес, макар и в нестандартна за повечето модерни артисти тема.
Изкуството на Валерия Ен-Георг се опира на психологията и изследва със средствата на арта съзнанието и подсъзнанието, мозъка и неврологията, анатомията на човешкото тяло и най-вече мистерията в отношенията между тялото и духа.
Някои от произведенията й влязоха в сбирката на Андрю Стивънсън - световноизвестен колекционер, с внимание към популярни имена в тази област от изкуството, като Сюзан Алдуорт, Андрю Карние и Хелън Пайнър. Колекцията му се нарича Global Eye Art Collection, а самият Стивънсън е физик, инженер, предприемач в сферата на новите технологии, инвеститор и директор на технологичен бизнес център в Англия. „Току-що завърших поръчка от него по специален проект за научни изследвания - каза за „Преса“ Валерия.
- Става дума за най-новата технология за невромодулиране, наречена Optogenetics, която позволява учените да контролират невроните в определен участък от мозъка, без това да засяга поведението на човека. Използва се само светлина.“ Учените намират, че уникалната технология е надежда за пациенти с увредено зрение, депресия или заболявания като епилепсия и болестта на Паркинсон. Но въпреки големите надежди е най-малкото нестандартно човек на изкуството да се „подпира“ на медицината в своите произведения.
„Леонардо да Винчи е един от моите вдъхновители - признава Валерия Георгиева в
тази връзка. - Неговите анатомични рисунки и днес провокират нови коментари сред критици и учени.“
Интересът на нашата художничка към „медицинското“ изкуство се заражда покрай четене на специализирана литература, провокирано от тежко автоимунно заболяване. „Преди десетина години се разболях много жестоко и бях на ръба да се срещна със смъртта. Оттогава постоянно се ровя в такава литература, което неизбежно се отразява в творбите ми. Твърдо съм решила да следвам вътрешния си глас и изкуството ми да продължава в същата насока“, убедена е Валерия Георгиева.
Княз Кирил и кралицата харесват творби на българката
През 2011 г. тогавашният ни посланик на Острова Любомир Кючуков и пресаташето
Десислава Найденова канят художничката да организира изложба в българското посолство. Тази покана инспирира идеята за изложбата „България в нашите очи“, където всеки участник трябва да създаде творба за България, без никога да е посещавал страната ни. Появяват се чудни произведения, вдъхновени от различни области на българската история, география, кухня, българския химн, левовата парична единица, прословутата българска роза, националната ни носия.
Изложбата е посетена лично от принц Кирил Сакскобургготски и семейството му, като принцът разглежда и обсъжда всяка творба с Валерия. През март 2012 година
Валерия Ен-Георг участва в изложба LONDONPRIDE, организирана по случай диамантения юбилей на кралица Елизабет Втора. Изложбата се състои във Valentines Mansion (авторитетно английско имение за галерии и изложби, построено през 1696 г.) и е посетена лично от кралицата.
Техниката, писалката и пръстите
Валерия работи с уникална техника, родена в процес на експерименти и наподобяваща човешка кожа. Художничката твори с бои върху гел, който лющи, а когато изсъхне, допълнително рисува върху него с писалка. На хартия Ен-Георг прави дигитални колажи, които се състоят от стотина дигитални слоя. „Човешката кожа ме интригува, тъй като е най-големият човешки орган, бариера и предпазител от външни фактори, а в същото време свързва нашето тяло с всичко отвън - разкрива Валерия. - Кожата ни доставя най-интимни изживявания и в същото време e най-публично показвана.“ Творбите на българката са изрисувани с пръсти, което е метафора за допир и докосване и според художничката е едно от най-важните човешки сетива за общуване и осъществяване на контакт.