Кичестият египетски здравец, който расте в имението на граф Сан Хорхе във Фортуна, близо до южния град Мурсия, не е просто декоративен. „С него залъгваме българската роза“, сподели благородникът пред „Преса“, докато стрива няколко листенца между пръстите си. Казва го не като човек, който някога е чувал легендата за българското розово масло, а като професионален парфюмерист, който често използва ценната съставка в бизнеса си.
„Етеричното масло от българската роза дамасцена е несравнимо по качество, но високата му цена, която на международните пазари може да достигне 25 000 евро, кара много парфюмеристи да използват други съставки, с които да го заместват.“ Педро де Леана, наследник на благородническата титла граф Сан Хорхе, ръководи семейния бизнес - балнео и спа центъра „Леана“. Той завършва икономика в Брюксел, а след това учи козметология и аромофармацевтика в Барселона. През последните петнадесет години е създал повече от 40 парфюма. Сред тях е и Lujuria („Сласт“), в който са използвани синтетични сексуални феромони и нотки от бяла роза. Ароматът му издържа три дни и няколко душа и може да се комбинира с друг парфюм. Дали действително има силно притегателен и възбуждащ ефект върху обекта на вашите желания? Авторът на парфюма е лаконичен: „Опитайте!“
Най-значимият маркетингов ход в кариерата на Педро де Леана като парфюмерист идва през 2008 г. под формата на поръчка на парфюм за Барак Обама. Предложението получава от щаба на демократите, когато първият цветнокож президент се бори с Хилари Клинтън за лидерската позиция в кандидатската кампания. Педро се среща с бъдещата първа дама Мишел само един път. Тя му дава детайли за вкуса на съпруга си. „Реших, че Обама трябва да ухае на шест метра около себе си и да анулира всички останали парфюми. Ароматът му е изтънчен, освежен с британски нотки и излъчва власт. Важното е усещането, което предава за човек, който е на върха на света, но в същото време с лек бохемски намек“, разкри Де Леана. Само Обама притежава уханието със своето име, но парфюмеристът е създал и комерсиална версия, близка до оригинала.
От Мадрид до Фортуна се стига за три часа и половина с кола (390 км). С влак до град Мурсия за 4,5 ч. Срещу 20 евро. Леана е на един час с кола от летището в Аликанте.
Едно от най-магическите изживявания за тялото и душата в балнеокурорта „Леана“, на който Педро е директор, се случва в открития басейн, където бликащата с 50 градуса минерална вода се е охладила до 35. Полупустинният пейзаж наоколо, полюшващите се палми, а вечер и звездното небе допълват идилията. Богато минерализираните води са сред най-лековитите в света за дихателните пътища, мускулите и ставите. Те притежават успокояващ и противовъзпалителен ефект и хидратират кожата. Основан през 1860 г., най-старият балнеохотел в Испания е приютявал за почивка и възстановяване всички испански премиери.
В един от басейните минералната вода е смесена с мляко. Запушете нос, затворете очи, потопете се изцяло и си представете, че се намирате в майчината утроба. Оставете въображението си свободно и ефектът е зашеметяващ.
Сред атракциите на „Леана“ е и ресторантът, реплика на този в първа класа на „Титаник“. Прадядото на сегашния собственик бил представител на компанията „Уайт Стар Лайн“ за Испания и през 1910 г. го поканили в Белфаст да види как се строи легендарният кораб. Витите стълби, толкова пъти показвани във филма на Джеймс Камерън с Кейт Уинслет и Лео ди Каприо, също са „повторени“ в балнеооазиса. Ако в бара си поръчате коктейл „Титаник“ с джин, коантро, сино кюрасао и сухо мартини, ледчето ще е с формата на „Титаник“.
Ако така и така сте в района през февруари, може да посетите друга от големите атракции на автономната област Мурсия - карнавала в крайбрежното градче Агилас. Тежката артилерия от каляски, костюми и шоуизпълнения е запазена за зимата. През август обаче има съкратен и олекотен вариант на карнавала.
Най-взривоопасната и най-преследвана от купонджиите съставка е местното питие куерва. Рецептата е проста, съдържа смесица от всички възможни алкохолни напитки, които може да ви хрумнат. С предимство са коняк, уиски, текила, водка, вермути и вина плюс безалкохолни и плодове. Опияняващият ефект е бърз и безотказен.
И въпреки че карнавалът е свързан с максимално освобождаване на нравите и навиците, в края на XIX век веселбата била силно контролирана. В действие бил специален часови график, в който може да се излиза на улицата с маска, властите имали право да искат документите, било забранено да се хвърля по участниците вода и брашно. През щастливите 20 години на ХХ век карнавалите се сдобиват с още по-голяма слава, а по време на диктатурата на Франко са забранени. Възроден през последните десетилетия, карнавалът в Агилас е характерен със своите забавни и почти изцяло безвредни „бомби“ - изсушени на слънце цели яйчени черупки, напълнени с конфети. Обявен за фиеста от национален интерес, скоро карнавалът очаква и титлата международен.