Снимка: БТА

Националният селекционер Ясен Петров подаде оставка, Гонзо поема отбора

Националите по футбол записаха срамен резултат в Лигата на нациите - 2:5 срещу Грузия в Разград

4940 | 6 юни 2022 | 10:42

България загуби с 2:5 у дома срещу Грузия в среща от група 4 в дивизия "С" на Лигата на нациите. В Разград българите бяха неочаквано слаби и допуснаха тежко и срамно поражение, предаде БТА.

Гостите поведоха още в четвъртата минута, когато Зурико Давиташвили с глава насочи топката във вратата след центриране от Хвича Кварцхелия.

В 11-ата минута гол на грузинците беше отменен заради засада и консултация с видео асистент рефера.

След точно четвърт час игра Чочев отне топката и подаде за Кирил Десподов, но Георги Лория спаси вратата си. Последва неточен удар на Кирил Десподов, а в 31-ата минута Хвича Кварцхелия асистира към Иракли Азаров, който шутира по диагонала, топката се удари в Андреа Христов и влезе във вратата на България.

В допълнителното време на първата част Зивзиваздзе също пропусна да се разпише при чиста ситуация.

В 50-ата минута българските национали върнаха един гол. Иван Турицов центрира в наказателното поле, а Атанас Илиев се извиси и с глава прати топката в мрежата на гостите.

Радостта на българския тим беше много кратка, защото последва нова груба грешка в отбрана. В 51-ата минута Зивзивадзе получи от Абурджания и с изстрел по земя лесно вкара топката зад Михайлов.

Пет минути след това Иван Турицов извърши нарушение в наказателното поле срещу Кварцхелия, което доведе до 11-метров наказателен удар. Зад топката застана футболистът на италианския Наполи, който ce разписа за 1:4.

Точно 20 минути преди края на редовното време Георгес Микаутадзе подаде за Валери Казиайшвили и той отблизо вкара петия гол за Грузия.

В 83-ата минута Илиян Стефанов с добавка отбеляза първия си гол за България, след като удар на Атанас Илиев срещна гредата, оформяйки крайното 2:5.

Дълбоко в допълнителното време Ника Квеквешкири пропусна да се разпише от дузпа, изпращайки топката в левия страничен стълб.

Загубата за България срещу грузинците е първа след есента на 1995 година.

Българите нямат победа в шест поредни срещи и са на трето място във временното класиране с една точка, докато Грузия е с пълен актив от 6 точки на първата позиция.

Двубоят в Разград завърши със скандирания "оставка" от страна на публиката.

Веднага след мача селекционерът Ясен Петров подаде оставка от поста. Той заяви пред камерата на БНТ, че поема отговорност за загубата, извинява се на всички, които са гледали мача.

Техническият директор на Българския футболен съюз (БФС) Георги Иванов-Гонзо ще води националния отбор при гостуванията на Гибралтар и Грузия в следващите два мача от група С4 на турнира Лига на Нациите, съобщи източник от централата.

Иванов поема задачата, тъй като тимът е в квалификационна кампания и президентът Борислав Михайлов няма време да реагира.

От една страна самият Иванов притежава лиценз УЕФА Про и може да бъде записан като наставник за международни мачове. Друг плюс е, че бившият централен нападател на Левски е постоянно си отбора и е наясно с обстановката, а също така е започнат и с функционалното състояние на всеки един от играчите.

Би трябвало да се проведе и заседание на изпълкома на БФС в следващата седмица (по всяка вероятност във вторник, 7-и юни), точно преди пътуването на делегацията за Гибралтар и въпросът с треньора да бъде обсъждан.

Сега за "лъвовете" предстоящите гостувания са на Гибралтар (9 юни) и Грузия (12 юни), където България би трябвало да се пребори за точки, ако иска да остане в битката за първото място. Постоянен селекционер пък ще се търси чак за мачовете през септември, когато кампанията в Лигата на Нациите завършва с домакинство на Гибралтар и гостуване на Република Северна Македония.

Мач от група 4 в дивизия "С" на Лигата на нациите по футбол:

България - Грузия 2:5 (0:2)

голмайстори: 0:1 Зурико Давиташвили 4, 0:2 Андреа Христов автогол 31, 1:2 Атанас Илиев 50, 1:3 Буду Зивзивадзе 51, 1:4 Хвича Кварцхелия 58-дузпа, 1:5 Валери Казиаишвили 70, 2:5 Илиян Стефанов 83

пропусната дузпа: Ника Квеквешкири (Грузия) 90

жълти картони: Кирил Десподов, Андреа Христов (България)
главен съдия: Фабио Мареска (Италия)