В последните дни изглежда, че войната в Украйна навлиза в нов етап. Най-вече заради модерните ракетни системи за залпов огън, с които САЩ Киев, коментират експерти.
В последните дни украинските сили твърдят, че са нанесли поредица от успешни удари по руски логистични центрове и складове за боеприпаси, извършени именно с високоточните системи за залпов ракетен огън, предоставени от Запада.
Говорител на украинското министерство на отбраната каза миналия петък, че тези атаки са причинили хаос в руските снабдителни линии и са намалили значително руския офанзивен потенциал. Той специално открои произведените в САЩ ракетни системи HIMARS, които Киев започна да получава от миналия месец.
В отговор в неделя Москва съобщи, че е унищожила множество оръжия, доставени от САЩ и други държави от НАТО, включително съвременна ракетна система HIMARS, при нови свои атаки срещу украински позиции.
Говорителят на министерството на отбраната на Русия Игор Конашенков каза, че в Одеса е бил поразен склад, в който били съхранявани противокорабни ракети "Харпун", а в Донецка област, близо до град Покровск, е била поразена доставена от САЩ ракетна система за залпов огън HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
Достоверността на руските твърдения не може да бъде потвърдена, тъй като според независими експерти системите HIMARS са трудни за откриване и унищожаване.
А на 14 юли говорителят на руското МВнР Мария Захарова директно обвини САЩ, че са предоставили на Киев разузнавателни данни и са пратили в Украйна инструктори, които ръководят ударите с HIMARS по мирните жители на Донбас.
Тя подчерта, че украинските сили продължават масирано да обстрелват териториите на Донецката и Луганската народни републики (ДНР и ЛНР), "огънят е избирателен - по жилищни квартали, магазини, здравни и други социални заведения".
"След американските доставки на тези тежки въоръжения се забелязва засилено активизиране на артилерията на ВСУ (Въоръжените сили на Украйна), която без съмнение е получила заповед от Киев без никакво колебание да ги използва срещу гражданското население", категорична бе тя.
В САЩ все по-често се чуват агресивни призиви към Украйна да нанася удари по руска територия, което показва неадекватността на част от американския елит, заяви още Захарова.
Американската страна упорито отказва да гарантира, че получените от режима в Киев съвременни ракетни системи няма да се използват срещу цели на наша територия, изтъкна още Захарова.
Тя отбеляза, че явно Америка счита за законни варварските удари на украинските формирования по градовете и населените пунктове в ДНР и ЛНР, както и в освободените райони на Украйна. "По този начин САЩ стават непосредствен участник в конфликта с всички произтичащи от това обстоятелства. Това е опасен и дестабилизиращ ситуацията в света път", предупреди Мария Захарова.
Междувременно украинското правителство се опитва да убеди САЩ да го снабдят с ракети с по-голям обсег за системите HIMARS, каза преди дни Фьодор Вениславски, който е член на парламентарната комисия за отбрана.
В момента украинската армия разполага само с ракети за HIMARS, които имат обсег от 70 километра, въпреки че този тип артилерийски системи могат да изстрелват и ракети с обсег между 300 и 500 километра. Понастоящем Киев атакува по-отдалечени обекти с по-малко прецизните ракети „Точка-У“, които достигат до цели на разстояние до 120 километра.
Ако се предоставят ракети с по-голям обсег, то това означава, че оръжейни системи биха могли да разрушат Кримския мост, който свързва континенталната част на Русия с анексирания Кримски полуостров. Мостът е разположен на около 260 километра от фронтовата линия.
Тогава говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че съоръжението е достатъчно добре защитено срещу подобни нападения.
Тази събота говорителят на украинското военно разузнаване Вадим Скибицки, че системите HIMARS биха могли да бъдат използвани срещу цели в Крим - украинският полуостров, който беше анексиран от Русия през 2014 година.
В отговор в неделя бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви, че ако Киев атакува моста, който свързва Крим с Русия, това би имало сериозни последици за украинското ръководство.
"Ако това се случи, последиците ще са очевидни: Те веднага ще бъдат изправени пред Деня на страшния съд. За тях ще бъде много трудно да се скрият", закани се заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация.
На първи юни президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че Вашингтон изпраща нов крупен пакет военна помощ за Киев, включително реактивни системи за залпов огъня HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) и боеприпаси за тях. Те имат далекобойност до 80 км. Киев съобщи, че доставката е получена, на 23 юни, а първите обстрели с американските системи са регистрирани на 28 юни.
Какво представлява HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System)
HIMARS е високомобилна ракетна установка, разположена на шасито на специален армейски камион и разработена през 90-те години в САЩ.
В производство е от 2003 г., производители са Lockheed Martin и BAE Systems. Досега са произведени 540 бройки.
Скоростта на колесното шаси и 85 км/ч, пробегът с едно зареждане е 480 км.
Екипажът се състои от трима души - оператор, водач и командир на разчета.
Прицелният обсег е от 2 до 300 км.
Максимален обсег
- 92 км. за 227-милиметрови ракети тип MLRS
- 300 км за тактически ракети MGM-140 ATACMS
- 500 км за PrSM - ракета за прецизни удари - нова версия, насочвана чрез GPS
Ракетните системи са в две версии:
Първата е въоръжена с шест 227-милиметрови ракети MLRS. Те се използват за масираното унищожение на площ с размер от квадратен километър. Максималният обсег е около 92 км, а минималният - 2 км.
Втората версия на HIMARS е снабдена с тактическа ракета земя-земя ATACMS, която има боен радиус от 300 км. Ракетата е изключително ефективна при борба срещу танкови подразделения и укрепени противникови позиции. Перспективният проект за PrSM, ракета за прецизни удари - нова версия, насочвана чрез GPS е с далекобойност 500 км.
Цената на 1 бройка от системата е между 3,5 и 5 милиона долара.
На въоръжение е в:
САЩ - 363 бройки всухопътните войски и 47 единици в морската пехота
Сингапур - 18 броя
ОАЕ - 32 броя
Канада - 20 установки (поръчани)
Йордания - 12 броя
Полша - 20 поръчани, заявени - 500
Румъния - 18 броя
Украйна - 8 единици с ракети GMLRS, доставени на 10 юли 2022 г, очакват се допълнителни четири броя.
Украйна все още не разполага с ракетите ATACMS за системата, но е отправила искане към Вашингтон.
Според списание Foreign Policy украинската страна иска 40 броя от HIMARS, модифицирани за изстрелване на ATACMS, за да започнат контраофанзива и връщане на изгубените територии.
Дори когато всички 12 броя HIMARS са в Украйна, и започнат масови атаки над руски цели през следващите седмици, то новите американски оръжия вероятно просто ще удължат войната, помагайки единствено за спирането и забавянето на руското настъпление.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!