Години наред те бяха най-модерните изтребители на САЩ, които обаче си стояха в хангарите без мисия. Проектът за Ф-22 Раптор (Хищник) струваше на американските данъкоплатци 80 млрд. долара, но врагът, срещу който да се борят, го нямаше. Сега обаче, около 10 години след като първата машина излезе от завода, Ф-22 бомбардират терористи в Сирия и Ирак, разказва Ей Би Си нюз.
Това са най-скъпите и същевременно модерни изтребители, с които американските ВВС разполагат. Стойността на една машина е 400 милиона долара. Първата мисия на Ф-22 Раптър е през септември 2014 г. И оттогава те са неизменна част от водената от САЩ международна коалиция срещу тероризма и „Ислямска държава“ в Близкия Изток. Пуснали са повече от 200 бомби по 150 вида цели според информация на пресцентъра на ВВС.
„Задачата ни е да набележим и разрушим тренировъчни лагери на джихадистите, коли-бомби, фабрики за производството на експлозиви, щаб-квартири на „Ислямска държава“ и т.н., казва капитан Джоузеф Симс, а „Ф-22 ни помагат да разрушаваме най-важните обекти на халифата“.
Моделът Раптор е създаден в края на 80-те и началото на 90-те години на ХХ век с цел подготовка за евентуална конфронтация с Русия или Китай, а не за борба срещу лошо екипираните и слабо обучени по това време талибани и ислямисти. Американското правителство в началото поръчва 600 броя машини, но заради недостатъчния бюджет те са редуцирани до 200.
През 2011 г. критици на скъпия проект дори питат защо изобщо са построени самолетите, след като врагът, срещу който трябва да се борят, вече не е враг.
Дори сега в Сирия и Ирак, Ф-22 нямат равен на себе си противник. В същото време това, което правят скъпите самолети, може да се върши и от далеч по-евтините Ф-16. Според военни обаче заради супер модерната си стелт технология, която го прави невидим за радарите си, Ф-22 може да се приближава много по-близо до набелязаните цели, а точността на изстрела му е особено прецизна, особено от дълги разстояния с минимални вреди за околната инфраструктура.
Отличното представяне на самолетите в Сирия и Ирак спечели дори противници на проекта като сенатор Джон Маккейн. „Само Ф-22 може да се изправи и даде отпор на изтребителите на Путин, на ракетите земя-въздух на Асад и други опасни наземни обекти, докато в същото време бомбардира цели на „Ислямска държава“, каза за Ей Би Си ветеранът от войната във Виетнам.
В същото време за продължаване на проекта се изтъкват и други аргументи, сред които, че Русия и Китай също разработват свои модерни изтребители, съперници на Раптор.
Военно-въздушните сили търсят и други точки по света, за да „намерят работа“ на Ф-22. Миналата седмица Ф-22 прелетяха във формация с машини на Южна Корея над Корейския полуостров в открит опит за сплашване на Пхенян. Това стана дни след като Северна Корея изстреля неуспешно ракета със спътник на борда.